EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERNECJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

A A A

Ranking funduszy inwestycyjnych z oferty F-Trust

F-Trust - barometr gospodarczy Ranking funduszy czyli ostatni etap naszego procesu analitycznego – podsumowanie najlepszych wyników funduszy inwestycyjnych w poprzednim miesiącu, w podziale na fundusze oferowane przez polskie TFI i zagraniczne firmy zarządzające. Pokaż cały proces

W ofercie F-Trust, największej firmy dystrybuującej fundusze inwestycyjne, jest ponad tysiąc produktów oszczędnościowych. Nasi klienci mogą inwestować swoje pieniądze praktycznie we wszystkie klasy aktywów, na wszystkich światowych rynkach i w bardzo wielu walutach. Wybór nie jest więc łatwy. Aby dostarczyć naszym klientom jak najwięcej rzetelnych informacji, nasz Zespół Analityczny co miesiąc przedstawia rankingi funduszy inwestycyjnych. Najlepszych – czyli tych funduszy inwestycyjnych, które w minionym miesiącu wypracowały najwyższą stopę zwrotu. Czytelnicy znajdą tutaj więc ranking funduszy inwestycyjnych na rynku polskim oraz najlepszych funduszy globalnych, inwestujących w innych częściach świata.

Ranking funduszy inwestycyjnych wrzesień 2017

Jędrzej Janiak 2017.10.05

Wrzesień wyraźnie stał pod znakiem funduszy inwestycyjnych surowcowych. W dużej mierze wzrosty dotyczyły pozycji związanych z energią, za którymi poszły też m.in. notowania spółek z giełdy rosyjskiej. Uzupełnieniem zestawienia są fundusze, które lokują kapitał na giełdach europejskich…

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych sierpień 2017

Jędrzej Janiak 2017.09.05

W sierpniu ranking zdominowały fundusze inwestycyjne bezpośrednio lub pośrednio związane z rynkami surowcowymi. Kraje rynków wschodzących, wśród których znajdziemy zarówno Rosję, kraje Ameryki Łacińskiej jaki Polskę, są gospodarczo mocno skorelowane z cenami surowców.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych lipiec 2017

Jędrzej Janiak 2017.08.07

Rezultaty funduszy inwestycyjnych są w lipcu 2017 dobre dla rynków wschodzących, zarówno wśród funduszy zagranicznych jak i polskich, na przykład Templeton BRIC Fund, 8,5% w lipcu i 27,9% w tym roku. Fundusze akcji Ameryki Łacińskiej Schrodera, Templetona oraz NN zajmują w tym miesiącu czołowe pozycje z rezultatem od 6,5% do 8%, a w tym roku od 13,7% do 20,4%.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych czerwiec 2017

Jędrzej Janiak 2017.07.05

W czerwcu najlepsze wyniki przypadły funduszom, w których można znaleźć akcje spółek związanych z sektorem zdrowia. Wyższe wyceny w tej branży dotyczą głównie rynku amerykańskiego i pojawiają się w związku z oczekiwaną reformą programu ubezpieczeń zdrowotnych w USA tzw. ”Obamacare”.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych maj 2017

Jędrzej Janiak 2017.06.05

Maj zdecydowanie należał do rynków azjatyckich. Fundusze akcyjne z Korei Południowej kontynuowały zwyżki zapoczątkowane w grudniu, a te z rynku chińskiego zaczęły korygować przecenę z kwietnia.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych kwiecień 2017

Jędrzej Janiak 2017.05.05

Kwiecień 2017 bezsprzecznie stał pod znakiem rynków europejskich. Napływające dane makro dotyczące PKB oraz wskazania PMI potwierdzają, że to europejska gospodarka dostała wiatru w żagle i staje się motorem wzrostu.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych marzec 2017

Jędrzej Janiak 2017.04.05

Liderami wzrostów w marcu okazały się fundusze operujące w krajach południa Europy, a konkretnie z Włoch i Hiszpanii, a podium uzupełniły fundusze z rynku indyjskiego. Te pierwsze zdają się obecnie nadrabiać zaległości po kilku słabszych latach względem innych rynków, nie tylko tych rozwiniętcyh, ale również tych z dalekiej Azji…

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych luty 2017

Jędrzej Janiak 2017.03.06

W lutym ponownie najlepszy wynik dał subfundusz Quercus Lev, który dzięki swojej konstrukcji daje zwiększoną ekspozycję na najważnieszy indeks na rodzimej giełdzie. Z sektorów najliczniej reprezentowany jest sektor zdrowia oraz bioitechnologii, a jeśli idzie o poszczególne gospodarki to widzimy przedstawicieli rynków wschodzących takich jak Turcja, Indie i Polska…

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych styczeń 2017

Jędrzej Janiak 2017.02.05

Styczeń to kontynuacja wzrostów na światowych rynkach, a w szczególności widoczne one były na rynkach wschodzących, stąd obecność funduszy operujących w Ameryce Łacińskiej, Chinach czy Polsce. Wśród funduszy polskich TFI na pierwszym miejscu znajduje się fundusz o specyficznej konstrukcji, która daje uczestnikom dwukrotny udział w zmianach głównego indeksu polskiej giełdy…

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych grudzień 2016

Jędrzej Janiak 2017.01.05

Grudzień okazał się pozytywnym miesiącem na wielu rynkach. Zyskiwały zarówno rynki wschodzące, jak Rosja czy Polska, jak i rynki zachodniej Europy, np. Włochy, dla których był to miesiąc solidnego odbicia po wcześniejszych spadkach i kilkumiesięcznej konsolidacji. Wśród polskich TFI przodowały fundusze oparte o duże spółki z Polski, a wśród funduszy zagranicznych silne wzrosty zaliczyły rozwiązania, na które wpływ ma cena ropy naftowej, w tym fundusze inwestujące w firmy wydobywające i przetwarzające surowce energetyczne oraz fundusz krajów skandynawskich oraz europejskich rynków wschodzących, w tym głównie Rosji.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych listopad 2016

Jędrzej Janiak 2016.12.06

Listopad pozytywnie i wpłynął na wyceny funduszy i dał zarobić na szerokim spektrum rynków. Zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych TFI wiodącym rynkiem były Stany Zjednoczone, które w reakcji na wynik wyborów i wbrew przewidywaniom ustanowiły nowe szczyty trwającej hossy. Wśród polskich funduszy dobra atmosfera w USA przełożyła się również na dobre wyniki w Japonii oraz na rynkach wschodzących. Wśród zagranicznych funduszy na czoło wyszedł fundusz inwestujący w surowce, któremu na pewno pomogły znaczący wzrost ceny ropy naftowej. Kolejne miejsca przypadły różnym segmentom amerykańskiego rynku akcji.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych październik 2016

Krzysztof Jeske 2016.11.10

Za nami październik, miesiąc dobry przede wszystkim dla rynku akcji. Pośród wszystkich funduszy zaprezentowanych w rankingu tylko jeden z nich nie jest funduszem operującym w ramach tej klasy aktywów (NN (L) Obligacyjny Globalnej Alokacji (NN SFIO) . Zwraca uwagę duży sukces funduszy NN Investment Partners TFI, które zajęły wszystkie miejsca od 2 do 5 w kategorii polskich TFI. Na czele jeśli chodzi o 1-miesięczną stopę zwrotu, znalazł się natomiast Quercus lev SFIO. Pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie o najwyższym poziomie ryzyka (7 wg KIID funduszu), przeznaczone jedynie dla niezwykle świadomego inwestora.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych wrzesień 2016

Wrzesień 2016 roku za nami. Do niedawna część obserwatorów obstawiała, że już w tym miesiącu będziemy mieli do czynienia z podwyżką stóp procentowych w USA. Im było bliżej ogłoszenia decyzji, tym rynek przychylał się jednak do opinii, że FED nie zdecyduje się na taki ruch przed grudniem 2016 roku. Wydaje się, że wygrał zdrowy rozsądek, bowiem dane makroekonomiczne nie są specjalne dobre. Jak będzie wyglądała końcówka roku? Zapewne będzie mijała pod kątem oczekiwana na ruch Janet Yellen, co może owocować dość mocnym dolarem, a im bliżej końca roku – większą zmiennością.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych sierpień 2016

Ostatni miesiąc na rynkach finansowych zostanie zapamiętany przez inwestorów pozytywnie. Większość indeksów zachowała się dobrze i pozwoliła na zarobek. Echa BREXIT-u nieco już ucichły, a wybory prezydenckie w USA wydają się nadal dość odległe. Widać istotne zmniejszenie zmienności na rynkach, ruchy indeksów są raczej niewielkie, ale co ważne, częściej następują w górę niż w dół. Również zachowanie walut uległo znacznemu uspokojeniu. To cieszy inwestorów długofalowych, a mniej krótkofalowych, spekulacyjnych.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych lipiec 2016

Lipiec okazał się łaskawym miesiącem dla inwestorów, aczkolwiek nie do końca spokojnym. Większość rynków zachowała się bardzo dobrze, notując imponujące wzrosty. W regionie Azji i Pacyfiku najlepiej wyglądała Australia, gdzie indeks All Ordinaries wzrósł o ponad 8%. Niewiele gorszy był Hongkong (indeks Hang-Seng) z wynikiem przekraczającym 7%. Najsłabiej w regionie wyglądały Chiny, gdzie na indeksie SSE-B-Share, czyli tym dostępnym dla inwestorów zagranicznych, zanotowano spadek wynoszący 1,06%.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych czerwiec 2016

Czerwiec był miesiącem niepewności, a kiedy króluje niepewność na scenę wkracza złoto – kruszec, który niemal od zawsze kojarzony jest z inwestycjami w okresie zawirowań, także tych politycznych. 23 czerwca br. odbyło się referendum dotyczące potencjalnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ku zaskoczeniu, Brytyjczycy w większości opowiedzieli się za opuszczeniem struktur UE, co wywołało – krótkotrwałe, ale potężne – zawirowanie na rynkach.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych maj 2016

Sell in May and go away. To stare, anglojęzyczne powiedzenie ma bardzo często odzwierciedlenie w rzeczywistości i faktycznie patrząc na rynki w perspektywie wielu lat maj bywa miesiącem, gdzie zachowanie wielu indeksów pozostawia wiele do życzenia. Rok 2016 nie koniecznie to potwierdza, albowiem wiele rynków, zwłaszcza, jeśli przyglądamy im się w walucie lokalnej pozwoliło na osiągnięcie przyzwoitej stopy zwrotu.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych kwiecień 2016

Kwiecień minął pod znakiem dominacji rynków, które sporą część swojego powodzenia zawdzięczają bogactwom naturalnym. To już kolejny miesiąc gdzie wyborem inwestorów padają rynki i sektory, gdzie waga spółek wydobywczych, zwłaszcza z branży metals & mining jest duża. Wzrost wycen tych spółek, może być pierwszym wskaźnikiem powrotu globalnej inflacji, czyli tego o co zabiegają niemalże wszystkie banki centralne. Powrót inflacji sugerowałby również, iż lepiej będzie wyglądać wzrost gospodarczy.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych marzec 2016

Marzec najłatwiej podsumować stwierdzeniem, że do odważnych świat należy. Zdecydowana dominacja rozwiązań skupiających się na rynku LATAM, czyli głównie Brazylii i Meksyku oraz potężne wzrosty spółek energetycznych wyraźnie pokazały, że podejmując ponadprzeciętne ryzyko można w krótkim okresie liczyć na ponadprzeciętny zarobek.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych luty 2016

Luty okazał się bardzo trudnym miesiącem dla inwestorów. Wskazywani jeszcze pod koniec 2015 roku faworyci banków, brokerów i zarządzających srogo zawodzili. Mocno preferowane rynki rozwinięte, na czele z Europą, Japonią i Stanami Zjednoczonymi pokazały się z nienajlepszej strony.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych styczeń 2016

Pierwszy miesiąc 2016 roku minął pod znakiem spadków. Wystarczyły dwa tygodnie handlu, aby zorientować się z jak trudnym rynkiem mamy do czynienia. Pierwsze dni, przez wielu określane jako apokalipsa, faktycznie mogły przerazić nawet najodważniejszych. Amerykańskie indeksy akcji zanotowały najgorszy początek roku w swojej historii, a ta jest przecież dość długa, bo znacznie ponad 100-letnia.

Przeczytaj całość

PODSUMOWANIE ROKU 2015 – RANKING NAJLEPSZYCH FUNDUSZY

Ostatnie dwanaście miesięcy minęło pod znakiem podwyższonej zmienności, oczekiwania na historyczną decyzję FED-u i w końcu chyba akceptację przez świat faktu, że chińska gospodarka nie będzie rosła już tak szybko jak do tej pory. Zwłaszcza ta ostatnia kwestia okazała się kluczowa dla inwestorów. Początek roku w wykonaniu chińskiej giełdy był bardzo dobry, aby potem zanotować potężne spadki, zmuszające chińskich decydentów do wielokrotnego zawieszania handlu.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych grudzień 2015

Grudzień jest zawsze miesiącem dużych oczekiwań. Statystycznie okres ostatnich 30 dni roku powinien charakteryzować się dość dużymi wzrostami i raczej niewielką zmiennością. Tym razem, niestety, ostatni miesiąc roku mocno zawiódł oczekiwania.

Powszechnym zjawiskiem były tzw. rajdy świętego Mikołaja, czyli intensywnie rosnące rynki w okresie przedświątecznym i tzw. window dressing, czyli wzrosty na koniec roku będące efektem aktywności największych domów inwestycyjnych.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych listopad 2015

W listopadzie mieliśmy do czynienia z raczej pozytywnym zachowaniem rynków, które zanotowały w większości całkiem przyzwoite wzrosty. W Azji w ostatnim miesiącu liderem wzrostów zostały akcje chińskie oraz japońskie. Te pierwsze dość nieustępliwie odrabiały straty z okresu gigantycznej przeceny w końcu lata bieżącego roku. Jeśli zaś chodzi o akcje japońskie, to minione miesiące pokazały, że były dobrą inwestycją, ale nie pozbawioną zmienności. Najsłabiej w Azji wyglądały giełdy rynków bardziej rozwiniętych, jak ten w Singapurze (Straits Tomes) i Hongkongu (Hang Seng), gdzie pierwszy z nich stracił 4,75%, a drugi 2,84%.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych październik 2015

Październik okazał się dobrym miesiącem dla inwestorów, którzy nie przestraszyli się zmienności na rynkach akcji, z którą mieliśmy do czynienia jeszcze miesiąc wcześniej, czyli we wrześniu br. W ostatnim czasie odnotowaliśmy zdecydowaną przewagę kupujących, która może mieć pozytywny wpływ na rynek pod koniec roku.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych wrzesień 2015

Wrzesień był miesiącem, kiedy powszechnie oczekiwano podwyżki stóp procentowych w USA. Im bliżej było 17 września, dnia kiedy miało dojść do ogłoszenia decyzji FED, tym bardziej zanikała aktywność na rynkach. Obrót był raczej mizerny, a inwestorzy pozostawali bardzo ostrożni. Najbardziej przestraszeni byli Ci, którzy ulokowali swoje środki na rynkach rozwijających się. Ogromna przecena w Chinach, która już istotnie wpłynęła na wyceny funduszy rynków wschodzących, mogła okazać się jedynie preludium do kolejnej przeceny wywołanej wzrostem stóp procentowych w USA, a co za tym idzie umocnieniem dolara amerykańskiego. Wydaje się, że Janet Yellen, nie decydując się na zmianę stóp wskazała całemu światu…

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych sierpień 2015

Mamy za sobą bardzo ciężki miesiąc, który minął pod znakiem zawirowań w Chinach. Inwestorzy negatywnie przyjęli dane świadczące o wolniejszym wzroście PKB w drugiej największej gospodarce świata. Zaowocowało to początkowo braniem zysków przez część inwestorów, aby chwilę później przerodzić się w panikę i wywołać falę przecen, która ogarnęła cały świat. Dodatkowo, dewaluacja juana pokazała, że władze ChRL nie mają planu, który pozwoliłby chińskiej gospodarce wrócić na drogę dynamicznego wzrostu. Przecena juana wpłynęła również na osłabienie walut innych krajów rynków wschodzących, zwłaszcza azjatyckich, co pogorszyło wyniki. To oczywiście martwi, ale pozostaje również pytanie, czy tak silna reakcja była uzasadniona.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych lipiec 2015

Ostatni miesiąc, jak to często bywa w okresie letnim, nie wskazał konkretnego kierunku, w którym podążają rynki. Dane makroekonomiczne w dalszym ciągu przedstawiają mieszany obraz i o ile ich odbiór jest raczej pozytywny, to nie ma mowy o euforii. Niektóre gospodarki wyglądają dobrze, na przykład amerykańska i brytyjska, ale mamy też miejsca, gdzie wzrost jest mniej imponujący.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych czerwiec 2015

Czerwiec minął pod znakiem kryzysu europejskiego związanego z Grecją. Populistyczny rząd tego kraju znalazł się w sytuacji bez wyjścia, bo niezależnie od obranej drogi trzeba będzie go osądzić negatywnie. W przypadku, gdy Grecy opowiedzą się w referendum za pozostaniem w Strefie Euro będzie to oznaczać bolesne, ale konieczne reformy, na co do tej pory nie chciał się zgodzić Aleksis Tsipras. Jeśli odpowiedz będzie negatywna, wówczas najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia z powrotem do drahmy, niewypłacalnością i istotnym pogorszeniem się jakości życia Greków.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych maj 2015

Maj pozostawił u inwestorów mieszane odczucia. Po pierwsze, był okresem potężnej zmienności na rynkach obligacji. W postrzeganiu większości inwestorów dług, zwłaszcza skarbowy, kojarzy się z bezpieczeństwem i stabilnością, ale ostatni miesiąc zdaje się temu przeczyć. Działania Europejskiego Banku Centralnego początkowo wywołały super-optymistyczne nastawienie do obligacji krajów Strefy Euro, widoczne zwłaszcza w wypadku zadłużenia niemieckiego, gdzie spadła one poniżej zera.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych kwiecień 2015

Kwiecień był dobrym miesiącem dla inwestorów. Zarówno dla tych, którzy zdecydowali się na inwestycje w Europie i Ameryce, jak i w Azji. Choć, przyznaję, końcówka miesiąca była dość nerwowa. Z dwóch powodów. Po pierwsze, mieliśmy do czynienia ze znacznie gorszymi danymi z USA, zwłaszcza jeśli chodzi o PKB. Choć konsensus rynkowy wskazywał na 1-procentowy wzrost (w ujęciu rocznym), to rzeczywistość okazała się znacznie mniej kolorowa, bo amerykański produkt narodowy brutto wzrósł zaledwie o 0,2%. Takie nienajlepsze dane sprawiają, że coraz mniej prawdopodobna jest podwyżka stóp procentowych w USA…

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych marzec 2015

W marcu wszystkie oczy zwrócone były na Europejski Bank Centralny, który rozpoczął historyczny program luzowania ilościowego w Europie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również dane ze Stanów Zjednoczonych i ich potencjał, aby wesprzeć decyzje FED-u o przeszłej podwyżce stóp. Gorsze dane z Chin nastraszyły nieco inwestorów i zaszkodziły niektórym rozwiązaniom skupiającym się na tym regionie, aczkolwiek część zarządzających pokazała, że umie sobie radzić na rynku o podwyższonej zmienności. Marzec pokazał również, jak niebagatelną rolę odgrywają waluty i jak ważne jest ulokowanie oszczędności w funduszach denominowanych w najkorzystniejszej dla nas walucie.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych luty 2015

Luty 2015 roku minął pod znakiem oczekiwanych intensywnych działań Europejskiego Banku Centralnego. Europa zresztą już od dłuższego czasu pozostaje w centrum zainteresowań wielu inwestorów. Szkodzi jej jednak napięta sytuacja polityczna wywołana agresją Rosji na Ukrainę. W Stanach Zjednoczonych wyceny spółek są relatywnie wysokie, ale z drugiej strony, amerykańska ekonomia jest jedyną rozwiniętą gospodarką, której udało się wyjść na prostą. Najważniejsze dane – dotyczące bezrobocia, konsumpcji i wykorzystania mocy produkcyjnych – wskazują na powrót na zdrową ścieżkę rozwoju. Mieliśmy również do czynienia z mieszanymi danymi z Państwa Środka, aczkolwiek nadal oczekujemy tempa wzrostu chińskiego PKB w granicach 7%.

Przeczytaj całość

Ranking funduszy inwestycyjnych styczeń 2015

W pierwszym miesiącu tego roku mieliśmy do czynienia z prawdziwą eksplozją dobrych wiadomości rynkowych. I inwestorzy natychmiast to odczuli. Europejski Bank Centralny ostatecznie zdecydował się na luzowani ilościowe i na dostarczanie na rynek dodatkowej płynności przynajmniej przez okres następnych osiemnastu miesięcy. Takie działanie ma na celu między innymi osłabienie wspólnej europejskiej waluty, co może wesprzeć europejski biznes. Ze Stanów Zjednoczonych płyną dobre dane, ostatnie odczyty osób zgłaszających się po zasiłek sięgnęły 15-letniego minimum. Chiny zdają się wychodzić na prostą jeśli chodzi o ich kłopoty z rynkiem nieruchomości, co powinno osłabić ryzyko nagłego załamania jednej z dwóch największych gospodarek świata.

Przeczytaj całość