Barometr gospodarczy – czerwiec 2022
Spowolnienie trwa. Duża liczba rynkowych wskaźników sugeruje zejście twardych danych gospodarczych w rejony recesyjne.
Przeczytaj całość >To pierwszy etap naszej analizy, który jest efektem pracy Komitetu Analitycznego F-Trust. Celem barometru jest znalezienie w cyklu gospodarczym miejsca, w którym znajduje się światowa gospodarka i w ten sposób zidentyfikowanie preferowanej klasy aktywów.
Inwestowanie za pomocą funduszy inwestycyjnych z założenia dotyczy długiego lub co najwyżej średniego terminu. Lokując swoje środki, warto pamiętać, że procesy gospodarcze podlegają pewnym cyklom, w ramach których funkcjonujemy. Okresy koniunktury i dekoniunktury przeplatają się, tworząc cykle węższego lub szerszego zakresu, a w ich poszczególnych fazach różne aktywa cieszą się większym lub mniejszym zainteresowaniem.
Fundusze inwestycyjne w większości skupione są na konkretnych rodzajach aktywów jak na przykład akcje czy obligacje. Dlatego zaczynając ich analizę, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, w którym miejscu koniunktury jesteśmy i czy z tego punktu widzenia dany fundusz czy klasa aktywów z założenia jest właściwym miejscem dla ulokowania środków.
Oczywiście każdy wzorzec cyklu to tylko model, który w pewnym uproszczeniu wskazuje charakterystyczne zmienne. W rzeczywistości ulegają one zniekształceniom, o których warto pamiętać i wręcz doszukiwać się wszelkich nieregularności, niemniej taka weryfikacja cyklu powinna służyć jako pierwszy etap analizy dla swoich inwestycji.
Od grudnia 2016 roku F-Trust publikuje swój barometr oparty na klasycznym czterofazowym cyklu gospodarczym. Wnioski płynące z tego pierwszego etapu analizy są wykorzystywane w przy tworzeniu naszych cyklicznych publikacji oraz w doborze funduszy do naszych portfeli modeli. Zmienne, którymi się posługujemy to tempo wzrostu PKB oraz inflacji w ujęciu globalnym. Ewentualne odchylenia dla poszczególnych gospodarek będziemy uwzględniać na dalszych etapach analizy, co w razie możliwości powinno również zostać wykorzystane przy poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
Spowolnienie trwa. Duża liczba rynkowych wskaźników sugeruje zejście twardych danych gospodarczych w rejony recesyjne.
Przeczytaj całość >Dane gospodarcze wyraźnie sugerują dalsze spowolnienie gospodarcze. Podnoszone stopy procentowe, rosnące koszty energii, spadające indeksy zaufania zarówno wśród konsumentów, jak i zarządów…
Przeczytaj całość >Światowa gospodarka zaczęła wychodzić z covidowych lockdownów i pokazywać nieco mocniejsze dane dotyczące produkcji czy handlu międzynarodowego.
Przeczytaj całość >Wszelkie prognozy dotyczące danych gospodarczych, takich jak inflacja czy wzrost PKB zostały w jednej chwili zdezaktualizowane.
Przeczytaj całość >Inflacja rośnie wyraźnie niemalże na całym globie, gospodarki zwalniają, a banki centralne, te największe pozostają spóźnione w swoich działaniach.
Przeczytaj całość >W nowy rok wchodzimy z rekordowymi odczytami inflacji oraz rosnącymi dosyć wyraźnie rentownościami obligacji.
Przeczytaj całość >W oczekiwaniu na szczyt inflacji sprawdzamy między innymi jak kształtują się ceny płacone przez producentów.
Przeczytaj całość >Ciekawy, ale przede wszystkim niejednolity przekaz płynie z danych makroekonomicznych oraz rynkowych. Widać wyraźnie, że gospodarki zwalniają swoje tempo wzrostu, inflacja w dalszym ciągu nabiera tempa, a główne giełdy flirtują co chwilę z nowymi szczytami.
Przeczytaj całość >Zdecydowaliśmy się na dosyć solidny i znaczący krok w naszym Barometrze Gospodarczym F-Trust. Przeszliśmy na prawą stronę modelu, co oznacza, że obecną sytuację definiujemy jako inflacyjną fazę spowolnienia gospodarczego.
Przeczytaj całość >Na rynkach wschodzących podnoszenie stóp procentowych jest faktem od kilku miesięcy, ale FED, który realizuje zadania banku centralnego w USA, wciąż zwleka z tym krokiem i przekazuje komunikat, że zbyt szybkie zacieśnienie polityki monetarnej może być groźniejsze w skutkach dla gospodarki niż ewentualne opóźnienie.
Przeczytaj całość >W gospodarce utrzymują się bardzo dobre nastroje. Choć nie są pobijane już kolejne rekordy wartości wskaźnika PMI, to wciąż jego poziomy są ponadprzeciętne. W lipcu natomiast osiągane były rekordowe wskazania amerykańskich indeksów. S&P 500, Dow Jones czy NASDAQ osiągnęły kilkukrotnie, nienotowane wcześniej, szczyty, co świadczy o sile rynku w USA.
Przeczytaj całość >AChoć wydaje się, że wzrost inflacji wyhamował (w Polsce 4,4% z 4,7% w poprzednim miesiącu) to ankiety PMI, pokazujące nastroje na rynku wciąż wskazują na wysoką presję na ceny. Dotyczy to również Chin, gdzie co prawda inflacja konsumencka wciąż nie przekroczyła jeszcze 2%, to jednak ceny u producentów wzrosły o 9%.
Przeczytaj całość >Twarde dane gospodarcze, takie jak produkcja przemysłowa czy wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale wskazują bardzo dynamiczną poprawę. Największa przeszkodą dla przedsiębiorców są przerwy w dostawach i bardzo mocno rosnące ceny (PPI w Strefie Euro 7,6% r/r).
Przeczytaj całość >Kolejny miesiąc z fenomenalnymi wskazaniami nastrojów w globalnym przemyśle. W USA i w Strefie Euro rekordowe odczyty PMI przemysłowych. Również w Chinach ponownie wskazania poszły w górę. Razem daje to nam odczyt Globalnego PMI przemysłowego na poziomie 55.8 punktów i jest najwyższy od 11 lat.
Przeczytaj całość >Ze strony przemysłu płyną bardzo optymistyczne sygnały. Globalny PMI przemysłowy notuje najwyższe wskazania od dekady na poziomie 55 punktów. Co ciekawe najlepsze nastroje przeważają w krajach rozwiniętych, zwłaszcza w Europie (Niemcy – 66.6, Francja – 59.3). Kraje wschodzące, w których dominującą pozycję mają Chiny, chyba najlepszy swój okres mają za sobą.
Przeczytaj całość >Odnosimy wrażenie, że wszelkie zmiany rynkowe, w tym dyskontowanie przez rynek możliwych scenariuszy, odbywa się w przyspieszonym tempie. Analizując dane dotyczące cen w przemyśle, z każdej gospodarki jaką analizujemy, płynie jasny komunikat – ceny płacone przez producentów wyskoczyły jak z procy.
Przeczytaj całość >Dzieje się to, o czym od jakiegoś czasu wspominaliśmy. Zmiany obserwowane na subindeksach cenowych wskaźników PMI, zaczynają przekładać się na miary inflacji. Widzimy to w Strefie Euro, gdzie po kilku miesiącach deflacji, dosyć wyraźnie wychodzimy ponad kreskę (0.9%).
Przeczytaj całość >Najświeższe dane potwierdzają miejsce w naszym Barometrze Gospodarczym. Wyraźnie formuje się dołek tempa inflacji. W Strefie Euro od czterech miesięcy odczyt jest na poziomie -0.3%, w Polsce spadł do 2.3%, a w Chinach -0.5%. Widzimy obecnie dwie tendencje cenotwórcze.
Przeczytaj całość >Ożywienie gospodarcze trwa. Jako konsumenci i przedsiębiorcy nauczyliśmy się funkcjonować w pewnych ograniczeniach, ale życie toczy się dalej. Nastroje poprawiają informacje o pozytywnych wynikach testów kolejnych szczepionek i potencjalnym powrocie normalności na horyzoncie. Nieco ryzyka z rynku zdjęło też rozstrzygnięcie wyborów w USA. To wszystko pomaga zarówno gospodarce, jak i rynkom.
Przeczytaj całość >Dane makroekonomiczne z października pokazują z jednej strony wciąż silne odbicie po stronie przemysłu i pogarszające się nastroje w sektorze usług. Ponowne obostrzenia mają mocno obniżyć mobilność ludności, co niestety negatywnie wpłynie na wiele branż sektora usługowego.
Przeczytaj całość >Nastroje gospodarcze, w szczególności w przemyśle dalej rosną, co zwiastuje kontynuację odbicia. Warto przytoczyć PMI przemysłowy w USA (53.2), w Strefie Euro (53.7), a także ten w ujęciu globalnym JP Global Manufacturing PMI 52.3.
Przeczytaj całość >Dane makro pokazują dalsza poprawę nastrojów, ale też twardych danych. W ponad 60% krajów wskaźniki PMI są powyżej bariery 50 punktów. W szczególności cieszą poziomy subindeksów dotyczących nowych zamówień oraz nowych zamówień w eksporcie. To właśnie po wartościach dotyczących handlu zagranicznego było najbardziej widać, czego doświadczyły gospodarki.
Przeczytaj całość >Pojawiły się już dane dotyczące wzrostu gospodarczego za drugi kwartał tego, jakże wyjątkowego roku. Spadki sięgają ok. 10% w skali roku, co w powiązaniu z danymi dotyczącymi aktywności gospodarczej w kolejnych miesiącach, każe nam stanowczo stwierdzić, że dołek cyklu jest za nami.
Przeczytaj całość >Analizując najnowsze dane makroekonomiczne zauważyliśmy wiele sygnałów świadczących o tym, że najgorsze jest za nami. Widać wyraźne odbicie na wskaźnikach PMI, choć większość dalej pozostaje poniżej poziomu 50 punktów, co świadczy o tym, że oczekuje się jeszcze spadku aktywności.
Przeczytaj całość >W ujęciu globalnym wciąż notowane są rekordowe dzienne przyrosty zachorowań (5 czerwca było 131.9 tys) natomiast kolejne kraje luzują restrykcje dystansu społecznego. Mamy zatem poprawę nastrojów, w szczególności w krajach, gdzie liczba zakażeń spada (głównie Europa i Azja). Widać tam wyraźną poprawę wskaźników PMI, co w sumie nie dziwi po rekordowo niskich odczytach w kwietniu.
Przeczytaj całość >Kolejna porcja danych gospodarczych tylko pogarsza obraz. Spływają dane dotyczące produkcji przemysłowej za marzec, pojawiają się też szybkie szacunki dotyczące PKB za pierwszy kwartał. Strefa Euro notuje recesję na poziomie -3,8% kwartał do kwartału, Chiny -9,8%, a USA -4,8%, gdzie skończył się najdłuższy w historii okres ekspansji gospodarczej.
Przeczytaj całość >Szacunki dotyczące PKB Stanów Zjednoczonych na drugi kwartał bieżącego roku, które wypuszczają główne banki czy firmy analityczne mieszczą się w przedziale od -9% (Bloomberg Economics) do -40% (Capital Economisc). Wiele z analizowanych przez nas danych dotyczy jeszcze stycznia i lutego, w niewielkiej ilości dostępne dane obejmują marzec.
Przeczytaj całość >Porcja danych za luty zawiera już efekty rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wyraźnie widzimy, że aktywność gospodarcza ucierpi na epidemii, co za jakiś czas zobaczymy w danych dotyczących PKB. Kilka miesięcy temu zdiagnozowaliśmy, że po kilkunastu miesiącach spowalniania, gospodarka globalna zaczyna wchodzić w fazę ożywienia, a kolejne dane – np. dotyczące zatrudnienia w USA – zdają się to w dalszym ciągu potwierdzać.
Przeczytaj całość >Ciekawa porcja danych za nami. Zarówno tych płynących z gospodarek, jak i z rynków. Wśród tych pierwszych wyraźnie wybiły się dane o produkcji przemysłowej, w szczególności negatywnie wybrzmiały dane z USA, Stefy Euro, w tym głównie z Francji i Niemiec, gdzie odnotowano największy od 11 lat spadek w ujęciu miesiąc do miesiąca o 3.5%.
Przeczytaj całość >W Nowy Rok wchodzimy w dosyć ciekawych nastrojach. Z jednej strony poziomy PMI dalej wskazują na rodzące się ożywienie, może z wyjątkiem Europy, z drugiej mamy zaognienie sytuacji geopolitycznej oraz wysokie wskazania nastrojów inwestorów, które każą ostrożnie patrzeć na rynek.
Przeczytaj całość >W listopadzie zdecydowaliśmy się na przesuniecie naszej wskazówki w Barometrze F-Trust, co zbiegło się ze znacznymi wzrostami na rynkach akcji, przede wszystkim w USA. Pierwsze dni grudnia przynoszą nieco schłodzenia i od razu dostajemy pytania czy aby na pewno jest to dobry czas na kupowanie.
Przeczytaj całość >Po analizie danych makroekonomicznych, ale również danych rynkowych robimy mały, ale jakże znaczący ruch w naszym Barometrze. Naszym zdaniem gospodarka globalna wchodzi w dezinflacyjną fazę wzrostu gospodarczego, gdzie należy oczekiwać poprawy danych gospodarczych przy cały czas spadającej lub utrzymującej się na niskim poziomie inflacji.
Przeczytaj całość >Zostajemy we wskazaniu dołka cyklu koniunkturalnego. Zapędy by przejść do kolejnej ćwiartki skutecznie hamują ciągle słabe dane makroekonomiczne, w tym dane o produkcji przemysłowej w USA, Chinach i Niemczech
Przeczytaj całość >Twarde dane gospodarcze potwierdzają obecną fazę spowolnienia. Widać to w szczególności po produkcji przemysłowej w USA czy w Niemczech. Nieco lepiej wyglądają dane z Francji, która zdaje się szybciej wychodzić na prostą.
Przeczytaj całość >Główne gospodarki, takie jak USA czy Niemcy, w dalszym ciągu wysyłają ostrzegawcze sygnały. Wskaźniki PMI dla przemysłu zaliczają kolejne minima, a w przypadku naszego zachodniego sąsiada odczyt na poziomie 43.1 jest najniższy od 84 miesięcy.
Przeczytaj całość >Kolejny miesiąc i kolejne gorsze nastroje w gospodarce. Wskazania PMI dla rynków rozwiniętych spadły poniżej tych rozwijających się. W efekcie wskaźnik dla przemysłu w ujęciu globalnym zaliczył kolejny miesiąc poniżej bariery 50pkt. (JP Morgan Global Manufacturing na poziomie 49,4 pkt).
Przeczytaj całość >Podejście modelowe i cykliczne, jakie stosujemy w naszym barometrze pozwala choć na chwilę odciąć się od szumu medialnego, tweetów i polityki. Dane płynące zza oceanu sugerują, że gospodarka USA nadgania w spowolnieniu resztę świata. Widać to po wskazaniach przemysłowych PMI. Warto odnotować, że globalny wskaźnik (JP Morgan Global Manufacturing) spadł poniżej granicy 50 pkt i jest najniżej od października 2012 roku.
Przeczytaj całość >Wśród ostatnich danych makroekonomicznych mieliśmy sporo zaskoczeń. Największym z nich było niewątpliwie tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki w pierwszym kwartale tego roku, które wyniosło 3,2% rok do roku, przy prognozach rzędu 2,2%-2,4%.
Przeczytaj całość >Wśród ostatnich danych makroekonomicznych mieliśmy sporo zaskoczeń. Największym z nich było niewątpliwie tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki w pierwszym kwartale tego roku, które wyniosło 3,2% rok do roku, przy prognozach rzędu 2,2%-2,4%.
Przeczytaj całość >Robimy krok dalej w ramach obecnej fazy spowolnienia. Zmierzamy w kierunku dołka wzrostu gospodarczego, ale symptomów, że to już gdzieś za rogiem póki co niewiele.
Przeczytaj całość >Po przeglądzie danych makroekonomicznych z głównych regionów maluje się obraz zwalniającej gospodarki, kiepskich nastrojów wśród przedsiębiorców i coraz niższej inflacji. W komentarzach coraz częściej pojawia się nielubiane słowo na literę „r” a kolejne instytucje, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Komisja Europejska obniżają swoje prognozny wzrostu gospodarczego na kolejne kwartały.
Przeczytaj całość >Końcówka roku stała pod znakiem silnych zmian, zarówno po stronie wycen rynkowych, jak i danych makroekonomicznych. Spodziewany przez nas spadek dynamiki inflacji pojawił się zarówno w Europie, USA, jak i w Japonii czy Indiach.
Przeczytaj całość >W tym miesiącu dokonujemy przesunięcia naszego wskaźnika i to dość znacząco – zmienia on preferowane aktywa w portfelu. Skłaniają nas do tego dane dotyczące wzrostu gospodarczego, które jednoznacznie wskazują na spowolnienie, ale szczególnie istotne są te dane dotyczące inflacji.
Przeczytaj całość >Otrzymujemy kolejne potwierdzenia, że gospodarka nasza rodzima, ale również w ujęciu globalnym, weszła w inflacyjną fazę spowolnienia. Inflacja w Eurolandzie wyniosła 2.2% i jest najwyższa od grudnia 2012 roku.
Przeczytaj całość >Kolejny miesiąc za nami, a obraz stanu gospodarki w ujęciu globalnym zostaje bez zmian. Zwalniamy, ale zgodnie ze wskazaniami PMI, kolejne kwartały również powinny upłynąć w towarzystwie niższych odczytów na temat wzrostu gospodarczego.
Przeczytaj całość >Jesteśmy po pierwszym powakacyjnym komitecie analitycznym w F-Trust. Sprawdziliśmy podstawowe dane makroekonomiczne, gdzie widać słabnące tempo wzrostu PKB, coraz niższy wskaźnik nastrojów (PMI w ujęciu globalnym) oraz inflację, która już tak dynamicznie nie rośnie. Ten obraz zachęcił nas do tego, żeby przesunąć naszą wskazówkę o krok dalej.
Przeczytaj całość >Spółki ogłosiły bardzo dobre wyniki za drugi kwartał tego roku. Wzrost PKB Stanów Zjednoczonych za drugi kwartał też był dobry i wyniósł 4,1%, a inflacja konsumencka wyniosła 2,9%. Ważny wskaźnik IP (produkcja przemysłowa) wynosi 3,8% r/r. ISM dla usług i przetwórstwa utrzymują się powyżej 55,0.
Przeczytaj całość >Pierwsza wakacyjna porcja danych makroekonomicznych nie zmienia obrazu na naszym barometrze. W komponentach PMI widać rosnące ceny składników produkcji i usług, co z czasem na pewno znajdzie swoje odbicie w cenach dla konsumentów.
Przeczytaj całość >Ostatnie dane potwierdzają rosnącą inflację w Europie zachodniej, przy jednoczesnych słabnących danych dotyczących wzrostu gospodarczego (np. wzrost w strefie euro w pierwszym kwartale na poziomie 2,5% r/r względem 2.8% r/r w ostatnim kwartale 2017 r. przy inflacji na poziomie 1.9% w maju względem 1.2% w kwietniu). Wypisz, wymaluj sytuacja modelowa z naszego barometru.
Przeczytaj całość >Inflacja rośnie, najwyraźniej widać to po rynku amerykańskim. Oficjalne dane, które obecnie wskazują na wzrost cen na poziomie 2,4% względem 2,2% w ostatnim miesiącu, znajdują potwierdzenie w komponentach wskaźników PMI (dowiedz się więcej o wskaźniku PMI), gdzie ankietowani managerowie wskazali po raz 26 miesiąc z rzędu, że spodziewają się wyższych cen materiałów.
Przeczytaj całość >Z każdym tygodniem dopatrujemy się kolejnych sygnałów świadczących o tym, że gospodarka w ujęciu globalnym szczyt wzrostu ma za sobą. Stąd na naszym barometrze robimy kolejny mały krok wskazując, że wchodzimy w fazę, gdzie wzrost gospodarczy będzie, ale o malejącej dynamice
Przeczytaj całość >Spływają dane dotyczące wzrostu gospodarczego w IV kwartale, które w większości są pozytywne, ale potwierdzają one niestety to, co już było. Szukając najlepszych inwestycji naszą rolą jest wybieganie do przodu i przewidywanie przede wszystkim kierunku i tempa zmian.
Przeczytaj całość >Niewątpliwie zrobiło się ciekawie. Zmienność powróciła na rynki w towarzystwie niedźwiedzi. W tym kontekście zaglądamy do danych makroekonomicznych, by w efekcie umiejscowić nas w ramach cyklu koniunkturalnego. Podczas komitetu analitycznego naszą uwagę przykuła niejednoznaczność kierunkowa.
Przeczytaj całość >Pierwszy w 2018 roku komitet analityczny F-Trust umiliły bardzo dobre dane gospodarcze. Przeanalizowaliśmy główne gospodarki pod kątem PKB, inflacji, produkcji przemysłowej czy m.in. wskaźników PMI.
Przeczytaj całość >Spłynęła kolejna porcja danych ekonomicznych potwierdzających globalny wzrost gospodarczy. Oficjalne dane o PKB mówią nam niestety to co już było, a inwestorów interesuje przede wszystkim to co przed nami
Przeczytaj całość >W listopadzie decydujemy się na przesunięcie w naszym barometrze pozostawiając jeszcze niewielką przestrzeń na dalsze wzrosty. Do silnych wskazań gospodarczych dołączyły wzrosty indeksów surowcowych, głównie za sprawą ropy naftowej.
Przeczytaj całość >W celu zobrazowania miejsca w cyklu koniunkturalnym, który najlepiej pasuje do dzisiejszej sytuacji, stawiamy sobie obecnie dwa pytania: Czy rośnie inflacja oraz czy tempo wzrostu gospodarczego osiągnęło już swoje maksimum?
Przeczytaj całość >Gospodarka globalna przyspieszyła. Obrazuje to chociażby JP Morgan Global PMI (dowiedź się więcej o PMI), który wzniósł się do poziomu 53,1%. Towarzyszą temu wzrosty surowców, w tym w szczególności miedzi.
Przeczytaj całość >W poprzednim miesiącu zwracaliśmy uwagę na nieco słabsze dane płynące z gospodarki amerykańskiej. Tym czasem najpierw pojawiły się lepsze od oczekiwań zyski spółek, a w ślad za nimi nowe rekordy na giełdach w USA w ostatnich tygodniach.
Przeczytaj całość >Na początku każdego miesiąca analizujemy dane makroekonomiczne, dzięki którym chcemy poznać kondycję światowego wzrostu gospodarczego. Po pierwszym półroczu widać, że wzrost trwa, choć nie wszędzie z taką samą dynamiką.
Przeczytaj całość >Wskazanie naszego barometru gospodarczego od dłuższego czasu umiejscawia nas w fazie inflacyjnego wzrostu gospodarczego. Jesteśmy obecnie w momencie, kiedy musimy zmierzyć się z pewnymi odchyleniami od modelu ponieważ inflacja zaliczyła już nie tylko przystanek, ale i niewielki spadek.
Przeczytaj całość >Po serii danych gospodarczych z kwietnia i początku maja widać, że aktywność gospodarcza w ujęciu globalnym nieco wytraca tempo. Wskaźnik JP Morgan Global Manufacturing and Services PMI pozostał bez zmian…
Przeczytaj całość >Dane które spływają na rynek sugerują nieznaczne spowolnienie dynamiki inflacji, co ma związek ze zmieniająca się bazą odniesienia. Oddalamy się od miejsca, w którym obecne ceny porównywane były z tymi rekordowo niskimi.
Przeczytaj całość >Porcja danych dotyczących inflacji, która spłynęła na rynki w lutym w dalszym ciągu sugeruje jej znaczącą dynamikę, która zarówno w USA, jak i w krajach strefy euro sięgnęła poziomu 2%.
Przeczytaj całość >Styczeń przyniósł kolejną dawkę danych makroekonomicznych, które sugerują pozytywne tendencje w światowej gospodarce. Co ciekawe, coraz częściej to dane dotyczące przemysłu, a nie usług, wykazują wyższe poziomy, zarówno w USA , jak i w strefie euro.
Przeczytaj całość >Po styczniowej analizie danych makroekonomicznych pozostawiamy wskazanie naszego barometru gospodarczego. Porcja danych obrazujących nastroje w gospodarce (PMI), która spłynęła w ostatnich dniach, jednoznacznie wskazuje na dalsze ożywienie i spodziewany wyższy wzrost gospodarczy.
Przeczytaj całość >Pierwsze wskazanie plasuje nas w ostatnim etapie wzrostu światowej gospodarki, w którym procesy inflacyjne zaczynają przybierać na sile. Minima inflacji zostały w większości wyznaczone na początku 2016 roku, a dane płynące chociażby z gospodarki amerykańskiej wskazują na ciągle rosnące tempo wzrostu gospodarczego.
Przeczytaj całość >