EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Ranking funduszy inwestycyjnych styczeń 2016

Ranking funduszy inwestycyjnych

ZOBACZ NAJNOWSZE RANKINGI FUNDUSZY

Główny Analityk F-Trust – Michał Górczewski co miesiąc przygotowuje rankingi funduszy inwestycyjnych polskich oraz zagranicznych opatrzony swoim komentarzem.

Wszystkie rankingi funduszy

rankng funduszy inwestycyjnychPierwszy miesiąc 2016 roku minął pod znakiem spadków. Wystarczyły dwa tygodnie handlu, aby zorientować się z jak trudnym rynkiem mamy do czynienia. Pierwsze dni, przez wielu określane jako apokalipsa, faktycznie mogły przerazić nawet najodważniejszych. Amerykańskie indeksy akcji zanotowały najgorszy początek roku w swojej historii, a ta jest przecież dość długa, bo znacznie ponad 100-letnia.
Liderami spadków w okresie jednego miesiąca ponownie i zgodnie z obawami były Chiny, gdzie indeks z Szanghaju (SHC) stracił w okresie od 31.12.2015 do 31.01.2016 roku ponad 23%. Znacznie lepiej, ale jednak wciąż słabo, wyglądała Japonia, gdzie indeks NIKKEI225, stracił w styczniu br. niemal 8%. W Europie niechlubnym liderem spadków stał się główny indeks włoski (FTSE MIB), który obniżył się o blisko 14%. Niemal 10-procentowy spadek zaliczył niemiecki DAX, brytyjski FTSE250 i francuski CAC40 straciły około 6%, podobnie zresztą jak polski WIG20. W Stanach Zjednoczonych, w styczniu 2016 roku Dow Jones stracił 7%, zaś skupiający się na nieco bardziej innowacyjnych spółkach NASDAQ, zmniejszył swoją wartość o niemal 10%.

Zastanawiając się, co było źródłem tak dużych spadków warto z pewnością wspomnieć o słabszych danych z Chin, gdzie obawy o twarde lądowanie tamtejszej gospodarki w opinii wielu zdają się ziszczać. Bardzo istotną przyczyną spadków, może nawet najważniejszą, była jednak niepewność dotycząca dalszych działań FED. Może się bowiem wydawać, że amerykańska gospodarka jest w dużo gorszym stanie niż wielu początkowo sądziło i kontynuacja zacieśniania polityki monetarnej przez FOMC może mieć daleko idące, negatywne konsekwencje dla całego świata.

ranking funduszy inwestycyjnych

Ranking funduszy inwestycyjnych polskich TFI

Patrząc na rynki przez pryzmat funduszy inwestycyjnych można jednak dostrzegać okazje do zarobku, aczkolwiek na tak trudnym rynku najlepiej czują się najodważniejsi inwestorzy. Przykładowo ci, którzy mieli klarowne przekonania co do spadków na polskim indeksie WIG20 w styczniu bieżącego roku mogli cieszyć się wynikiem na poziomie 6,99% (Quercus short). Również pośrednia inwestycja w złoto, tj. Quercus gold, zanotowała pozytywny wynik w wysokości 4,79%. Pozostałe rozwiązania z pierwszej piątki polskich towarzystw inwestycyjnych to te, które bądź to w całości skupiają się na akcjach tureckich, bądź akcje tureckie w swoim portfelu przeważają. Indeks giełdy w Stambule zachował się dobrze, podobnie jak turecka lira, która mimo napięć politycznych zyskała na wartości.

Fundusze polskieStopa zwrotu styczeń 2016*Stopa zwrotu 12 miesięcy**
QUERCUS short (Parasolowy SFIO) +6,99% +23,91% szczegóły funduszu
QUERCUS Gold (Parasolowy SFIO) +4,79% -13,8% szczegóły funduszu
Caspar Akcji Tureckich (Caspar Parasolowy FIO) +4,66% -10,43% szczegóły funduszu
UniObligacje: Nowa Europa (UniFundusze FIO) +3,71% -3,73% szczegóły funduszu
QUERCUS Turcja (Parasolowy SFIO) +2,48% -22,46% szczegóły funduszu

*31 grudnia 2015 – 31 stycznia 2016, **31 stycznia 2015 – 31 stycznia 2016

Ranking funduszy inwestycyjnych zagranicznych

Wśród funduszy zagranicznych, niespodziewanie liderem okazał się fundusz brazylijski. To ciekawe rozwiązanie nie skupiające się wyłącznie na tamtejszych akcjach, ale korzystające z całego spektrum instrumentów finansowych powiązanych z tym krajem. Na drugim miejscu znalazł się fundusz, który stara się zarabiać na akcjach europejskich – zarówno na spadkach, jak i wzrostach cen akcji. Pozostałe trzy pozycje to przede wszystkim ochrona kapitału, aczkolwiek również dające okazję do zarobku, zwłaszcza jeśli oszczędności zostały ulokowane w odpowiedniej walucie.

Fundusze zagraniczneStopa zwrotu styczeń 2016*Stopa zwrotu 12 miesięcy**
Franklin Brazil Opportunities Fund A (Acc) (USD) +4,23% -8,67% szczegóły funduszu
Schroder ISF European Alpha Absolute Return A1 (Acc) Hedged (USD) +1,91% +6,16% szczegóły funduszu
BlackRock GF US Government Mortgage E2 (EUR) +1,79% +4,86% szczegóły funduszu
Schroder ISF EURO Government Bond A (Acc) (EUR) +1,75% +1,49% szczegóły funduszu
Schroder ISF Global Inflation Linked Bond A (Acc) Hedged (USD) +1,65% -2,03% szczegóły funduszu

*31 grudnia 2015 – 31 stycznia 2016, **31 stycznia 2015 – 31 stycznia 2016

Nota prawna 
Niniejszy ranking obejmuje wszystkie fundusze inwestycyjne znajdujące się w ofercie F-Trust, w okresie obejmującym przedział od 31.12.2015r. do 31.01.2016r. Tabela przedstawia zestawienie pięciu najlepszych polskich i zagranicznych funduszy inwestycyjnych na podstawie osiągniętej stopy zwrotu w okresie od 31.12.2015r. do 31.01.2016r r. Jeżeli dany subfundusz/fundusz występuje w większej liczbie klas i walut, wówczas w tabeli został ujęty jedynie typ jednostki oraz waluta, które dla danego subfunduszu/funduszu wypracowały najwyższą stopę zwrotu.

Informacje dotyczące treści.
Wszelkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego opracowania w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Informacje zamieszczone w rankingu zostały przygotowane na podstawie źródeł własnych. F-Trust S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy lub braki w niniejszym opracowaniu, ani za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte w związku z tym opracowaniem.

Informacje dotyczące ryzyka.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.

Ranking funduszy inwestycyjnych lipiec 2016

TAGI: ranking funduszy,