Szkoła inwestycyjna „jak inwestować w fundusze” – luty 2018
Ostatni etap naszego miesięcznego cyklu analitycznego – 7 portfeli modelowych o różnym poziomie ryzyka, które pomogą odnaleźć się w naszej szerokiej ofercie – ponad 1000 funduszy polskich TFI oraz zagranicznych firm zarządzających. Prowadzone są od września 2013 roku, raz w miesiącu nanosimy w nich zmiany. Stanowią odzwierciedlenie i syntezę pracy analitycznej F-trust w modelu top-down. Szczegółowy podgląd wszystkich portfeli znajduje się na Platformie Funduszy. Pokaż cały proces
CZYM JEST SZKOŁA INWESTYCYJNA F-TRUST?
Modele inwestycyjne w ramach Szkoły Inwestycyjnej F-Trust obrazują naszą filozofię działania i dobierania produktów inwestycyjnych dla klientów. Każdy model jest tworzony wyłącznie z produktów inwestycyjnych dostępnych w ofercie F-Trust.
Modele Szkoły Inwestycyjnej są hipotetyczne, ale oczywiście bardzo dokładnie odzwierciedlają rzeczywistość. Nasi specjaliści mogą stworzyć podobne portfele dla każdego klienta, po dokładnym rozpoznaniu jego potrzeb oraz możliwości, a przede wszystkim akceptacji ryzyka.
Modele są oparte o tzw. analizę top-down, która polega na starannej analizie wskaźników makroekonomicznych i „nałożeniu” na nich atrakcyjnych inwestycyjnie rynków.
Modele wystartowały 1 września 2013 roku. W ich tworzeniu dopuszczamy możliwość zmiany struktury modelu przeciętnie raz w miesiącu, tak aby odzwierciedlić typową reakcje klientów na wydarzenia na rynku.
KOMENTARZ OGÓLNY – LUTY 2018
W ostatnim miesiącu wspominaliśmy o byciu gotowym na różne scenariusze. Pierwsze dni lutego dobitnie o tym przypomniały. Zmienność powróciła, ponownie w centrum uwagi były przedziwne instrumenty finansowe, tym razem obstawiające brak zmienności na rynkach. Być może jest to symptomatyczne zjawisko, które potwierdza, że w ludzkiej naturze jest postrzeganie przyszłości na bazie teraźniejszości. Jak jest dobrze, to kreślimy pozytywne scenariusze na przyszłość, a gdy mamy za sobą nieprzyjemne doświadczenia, to tworzymy czarne wizje. W tym wypadku rynek zaczął sprzedawać wizję kolejnych lat „byczego” rynku, nie przerywanego znaczącymi korektami.
Korekta, która zagościła na rynkach, a w zasadzie odbicie, które po niej przyszło, bardzo dobrze uwidoczniło, które sektory gospodarki cieszą się zainteresowaniem rynku. Ewidentnie najbardziej na tym odbiciu poradziły sobie spółki nowych technologii, a w ślad za tym inwestujące w te spółki fundusze. Ostatnie wydarzenia pokazały jeszcze jedną ciekawą rzecz – rynki wykazują o wiele większą korelacje podczas spadków niż w czasach wzrostu. Warto o tym pamiętać, bo warunki gospodarcze, które determinują rozwój spółek i wyceny instrumentów dłużnych, nie będą tylko lepsze i cykliczność koniunktury zapewne da o sobie znać. Dlatego w tym miesiącu kontynuujemy pewne schładzanie portfeli, koncentrujemy pozycje na wybranych sektorach i w miarę możliwości szykujemy się na ponownie niespokojne czasy.
KOMENTARZE DO NASZYCH MODELI
Model specjalistyczny:
Komentarz:
Spore zmiany w portfelu. Przede wszystkim zwiększamy udział gotówki w postaci funduszy pieniężnych, a ekspozycję na fundusze akcji zostawiamy w sektorach nowych technologii oraz wydobywczym. Uzupełnieniem są pozycje azjatyckie.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model akcyjny:
Komentarz:
W tym portfelu z założenia będą tylko fundusze z rynków akcyjnych, zatem w poszukiwaniu wyniku koncertujemy się konkretnych sektorach i regionach. Najważniejsze pozycje to nowe technologie, spółki wydobywające metale szlachetne oraz fundusz alternatywnych strategii akcyjnych. Uzupełnieniem są fundusze z rynku japońskiego oraz naszej części Europy, które charakteryzują się względnie najniższymi wycenami notowanych tam spółek.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model defensywny:
Komentarz:
Wracamy do całościowej pozycji w polskich funduszach rynku pieniężnego. Spodziewamy się możliwych zawirowań na globalnych rynkach długu na skutek rosnących stóp procentowych w USA i w Niemczech oraz zbliżaniem się do końca programu skupu aktywów przed Europejski Bank Centralny.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust; Jędrzej Janiak, Analityk
Nota prawna Materiał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.