EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

3 sposoby na rynkowe „przeziębienie”

Oczekiwany przez wszystkich „rajd świętego Mikołaja” okazał się raczej rajdem typu „downhill”. Z każdej strony docierają do nas „newsy” o spadkach, kryzysie, obciętych ratingach, bankructwach banków, SKOKów i słabych walutach.

Trzeba przyznać, że jest to ciężki okres. Coraz trudniej o zarobek, a często celem staje się jedynie ochrona kapitału. Wszechobecne źródła informacji atakują, mrożącymi krew w żyłach nagłówkami, cytatami „ekspertów” i mrocznymi wizjami. Niestety, z każdym takim bodźcem do głosu zaczynają dochodzić emocje, a miejsca ustępuje racjonalne myślenie i długofalowe planowanie.

A przecież dobrze wiesz, że ceny akcji nie mogą tylko rosnąć. Ostatnia hossa trwała od początku 2009 roku, a zwiększona zmienność w ostatnim czasie i brak nowych szczytów każe przypuszczać, że jej koniec jest gdzieś blisko. Pytanie tylko czy blisko przed nami, czy może właśnie tuż za.

Co możesz zatem zrobić, żeby nieco uspokoić emocje i podjąć właściwe decyzje?

  1. Jeszcze raz przypomnij sobie cel i horyzont swoich inwestycji

    Ważne jest kiedy będziesz tych pieniędzy potrzebować. Jeżeli za 2 miesiące robisz remont lub zmieniasz samochód to rzeczywiście działania tu i teraz są konieczne, ale jeżeli niedawno zacząłeś budować swój portfel emerytalny to może raczej warto spojrzeć na czas niższych wycen jak na promocję…
  2. Przypomnij sobie co zdecydowało o wyborze tych konkretnych pozycji w Twoim portfelu

    Przy podejmowaniu decyzji często posiłkujemy się wskaźnikami ekonomicznymi (np. P/E – cena do zarobków na akcję, P/BV – cena do wartości księgowej na akcję,), zdaniem osoby, która doradzała lub innymi przesłankami. Gdy dookoła jest czerwono i wszyscy trąbią o spadkach, nasze spektrum analizowanych czynników się zawęża i pod wpływem emocji zdarza się zbyt pochopnie podejmować decyzje inwestycyjne. Zanim podejmiesz decyzję o sprzedaży sprawdź jak zmieniły się czynniki, które zdecydowały o zakupie. Być może po odcedzeniu szumu informacyjnego rzucą one inne światło na Twój osąd sytuacji.
  3. Umieść swój portfel w szerszej perspektywie

    Giełdy podobnie jak cała gospodarka podlegają cyklom gospodarczym. Można to porównać trochę do pór roku. Niby wszyscy wiemy, że po zimie jest wiosna, ale w okresie przejściowym i tak większości z nas zdarza się przeziębić i zachorować. Wyceny różnych aktywów również podlegają takim „porom roku”, a inwestorom zdarza się „zachorować” podczas prób przewidzenia kiedy dokładnie nastąpi zmiana. Warto sprawdzić w jakim miejscu koniunktury obecnie możemy się znajdować, dostosować swój portfel, a ewentualne turbulencje z wycenami potraktować jako przejściowe przeziębienie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ