EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Rynek funduszy w roku 2017 – podsumowanie F-Trust

Minął kolejny rok, warto zatem zerknąć wstecz i sprawdzić chłodnym okiem jak zachowywały się główne indeksy giełdowe, grupy funduszy no i wreszcie nasze portfele modelowe. Rynek funduszy w roku 2017 – podsumowanie. Zapraszamy!

Jak wyglądały wybrane indeksy giełdowe w 2017 roku?

Zestawienie wybranych wykresów indeksów giełdowych. Źródło stooq.pl

Wyniki wybranych indeksów za rok 2017. Opracowanie własne na podstawie danych z stooq.pl

Wyniki indeksów są wysokie i wyraźnie zbliżone do siebie. Główne rynki wzrosły o ok. 20%. Jedynie polskie małe spółki zgrupowane w indeksie sWig80 wraz z indeksem obrazującym ceny surowców, znacząco odstają w tym towarzystwie. Tak wygląda obraz na koniec roku, ale w jego trakcie oczywiście działo się znacznie więcej, a zaangażowane w inwestycje środki tylko zwiększały emocje wśród inwestorów. A wszystko widać jak na dłoni gdy spojrzymy na wykresy tych indeksów.

Zestawienie wybranych wykresów indeksów giełdowych. Źródło stooq.pl

Zestawienie wybranych wykresów indeksów giełdowych. Źródło stooq.pl

Ten obraz rzuca już nieco inne światło, widać wyraźnie, że tylko rynek amerykański poruszał się w górę niemal jednostajnie – bez żadnej korekty. Polskie małe spółki po dobrym pierwszym kwartale spadały niemal do końca roku, a np. akcje spółek w Japonii wyraźnie zyskały uznanie wśród kupujących dopiero pod koniec wakacji. Wskazywane przez nas surowce w pierwszej połowie roku oddały niemal cały wzrost z 2016 roku, po to, żeby w drugiej połowie ponownie wejść w fazę silnego wzrostu. Wszystko to miało miejsce w atmosferze wyczekiwania na koniec hossy, podwyżek stóp procentowych w USA czy wreszcie permanentnie słabnącego dolara.

Notowania funduszy inwestycyjnych w 2017 roku

W tych warunkach sprawdźmy jak wyglądają średnie wyniki funduszy inwestycyjnych za ubiegły rok. Biorąc pod uwagę, że są to uśrednione wartości oraz, że fundusze akcji przyniosły dwucyfrowe stopy zwrotu, a te oparte o obligacje wartości ok 2-3%, to mijający rok można uznać za udany.

Zestawienie wybranych wyników kategorii funduszy inwestycyjnych za rok 2017. Opracowanie własne.

Zestawienie wybranych wyników kategorii funduszy inwestycyjnych za rok 2017. Opracowanie własne.

Na tym tle weryfikujemy wyniki naszych portfeli modelowych, które zespół F-Trust przygotowuje pod koniec każdego miesiąca, by przybliżyć tajniki lokowania swoich oszczędności w fundusze inwestycyjne. Dla przypomnienia nasze modele dzielą się na 3 główne kategorie: fundusze kierowane do osób oszczędzających mniejsze, ale regularne kwoty (portfele 500+), fundusze polskich TFI dostępne on-line dla jednorazowych wpłat (polskie TFI) oraz modele dostępne od 250 tys. PLN, w skład których wchodzą zarówno fundusze polskie jak i zagraniczne. W każdej kategorii wyróżniamy dodatkowo portfel akcyjny oraz defensywny.

W minionym roku w szczególności zadowoleni jesteśmy z wyników funduszy defensywnych, w których stawialiśmy na rozwiązania z rynku pieniężnego, przez co nasze portfele charakteryzowały się niską zmiennością, a osiągnięty wynik na poziomie 3,5% znacząco przekracza ten z depozytu bankowego. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to właśnie od tych funduszy wiele osób zaczyna swoją przygodę z inwestownaiem, a ich wyniki porównuje z tymi z lokaty.

Zestawienie stóp zwrotu portfeli modelowych F-Trust za ork 2017. Opracowanie własne.

Zestawienie stóp zwrotu portfeli modelowych F-Trust za rok 2017. Opracowanie własne.

Dla osób akceptujących wyższe ryzyko adresujemy portfele akcyjne, gdzie wyniki również są zadowalające. Można się zastanawiać, czy notowania nie powinny być wyższe, ale na modele oparte o fundusze zagraniczne niekorzystnie wpłynęło umocnienie polskiej waluty. Do wyniku nie dołożyły się w mijającym roku fundusze związane z rynkiem surowcowym, ale końcówka roku pokazuje, że kierunek jest słuszny, co skłania nas do konsekwentnego utrzymywania tych pozycji w naszych modelach.

Zachęcamy do dalszego śledzenia przygotowywanych materiałów analitycznych. Każdego miesiąca w tych samych terminach publikujemy barometr gospodarczy, raport miesięczny F-Trust, portfele modelowe oraz ranking funduszy.

Zobacz także:

Newsletter F-Trust Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust