EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Fundusze akcji zaczynają się przebijać?

W listopadzie br. mieliśmy do czynienia z – na razie niewielką – zmianą tendencji na rynku funduszy inwestycyjnych. Po raz pierwszy od czerwca br. fundusze akcyjne zanotowały, jak wynika z analizy portalu Analizy Online, przewagę wpłat nad wypłatami. Zmianę zawdzięczamy przede wszystkim zwiększonemu zainteresowaniu funduszami akcji zagranicznych.

Saldo wpłat i wypłat na fundusze akcji nie jest na razie imponujące, bo wyniosło +0,1 mld zł, ale i tak jest to najwyższy bilans od kwietnia br. To prawdopodobnie skutek coraz powszechniejszych opinii ekonomistów, że po dobrym okresie dla funduszy obligacyjnych zbliża się, w związku z niskimi stopami procentowymi, pogoda dla akcji. Po raz pierwszy od trzech kwartałów, dodatnie saldo wpłat i wypłat odnotowały fundusze akcji polskich. W tym wypadku bilans sprzedaży nie był imponujący, wyniósł bowiem +11 mln zł.

Nadal najchętniej klienci Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych wybierali bezpieczne rozwiązania. „W listopadzie, po raz drugi z rzędu, najwyższy bilans sprzedaży odnotowały rozwiązania gotówkowe i pieniężne (+0,8 mld zł). Nowe środki płynęły głównie do tych rozwiązań, które już od kilku miesięcy notują wysoki bilans sprzedaży – napisał w listopadowym przeglądzie rynku Zespół Analiz Online. – Od początku stycznia br. do funduszy gotówkowych i pieniężnych trafiło już +5,8 mld zł i był to najpopularniejszy segment na rynku w tym roku”.

W listopadzie nadal rosła popularność funduszy dłużnych. W tym segmencie rynku saldo wpłat i wypłat wyniosło +0,7 mld zł, a dodatkowo warto podać, że był to już dziewiąty kolejny miesiąc, w którym bilans sprzedaży funduszy tego typu przekroczył +0,2 mld zł. Największym zainteresowaniem klientów cieszyły się w listopadzie 2014 roku fundusze dłużne polskie, zwłaszcza o uniwersalnej strategii, oraz fundusze polskich papierów skarbowych. W listopadzie br. przewaga wpłat nad wypłatami wyniosła 0,4 mld zł w wypadku polskich funduszy dłużnych i +0,2 mld zł dla funduszy polskich papierów skarbowych.

Gusta klientów F-Trust nie różniły się w listopadzie 2014 roku zasadniczo od tendencji na rynku. Wśród pięciu funduszy cieszących się największą popularnością w minionym miesiącu, tylko subfundusz Caspar Akcji Środkowej i Wschodniej Europy to fundusz akcyjny. Cztery pozostałe są funduszami obligacyjnymi i pieniężnymi.

Michał Górczewski, analityk F-Trust:

W ostatnim, niełatwym okresie, inwestorzy poszukiwali przede wszystkim bezpieczeństwa. To nie może dziwić, skoro w ostatnim miesiącu mieliśmy dużą zmienność na rynkach akcji, co skutecznie przestraszyło inwestorów. Najpopularniejszymi rozwiązaniami na polskim rynku były fundusze sekurytyzacyjne (wzrost aktywów o 6,7%), gotówkowe i pieniężne (3,1%) oraz dłużne (2,0%). Nie dziwi zatem, że 4 z 5 najczęściej wybieranych w naszej ofercie produktów, to właśnie produkty dłużne i pieniężne. Jak się okazało, największą popularnością cieszył się subfundusz UniObligacje Aktywny. Podobnie, wśród klientów F-Trust sporym zainteresowaniem cieszył się subfundusz UniKorona Pieniężny, rozwiązanie dla klientów, którzy cenią sobie spokój, ale nie akceptują niskich zarobków na lokatach i depozytach.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ