EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Wpływ zmiany w OFE na rynek obligacji

Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych Union Investment TFI

Zmiany w funkcjonowaniu systemu emerytalnego przedstawione przez rząd odegrają istotną rolę w funkcjonowaniu rynku długu w Polsce. Najważniejszą konsekwencją przesunięcia obligacji skarbowych, które ma OFE, do ZUS-u – przy jednoczesnym zakazie inwestowania w polskie papiery rządowe nałożonym na OFE – będzie zniknięcie z rynku jednego z najpoważniejszych rodzimych inwestorów. Tym samym udział inwestorów zagranicznych, uczestników giełdy na rynku hurtowym obligacji złotowych, wzrośnie z 36% obecnie do około 46%.

To znacząca zmiana, która bezpośrednio wpłynie na wzrost wahań cen obligacji wynikający z dwóch faktów. Po pierwsze, inwestorzy zagraniczni przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych kierują się przede wszystkim globalnym sentymentem. Po drugie, reagują oni na inne wskaźniki niż polscy inwestorzy, przykładowo na kurs walutowy. To naturalne, bo dla nich zysk z inwestycji jest nie tylko pochodną spadków rentowności, ale także zmian kursowych.

Niektórzy obawiają się, że brak OFE odbije się negatywnie również na zainteresowaniu inwestorów chętnych do zarabiania na polskim rynku długu. Wydaje się jednak, że akurat w tym aspekcie nie ma większych powodów do obaw. Gracze zagraniczni nie patrzą bowiem na to, kto w danym momencie inwestuje w obligacje – po prostu chcą zarabiać. W przypadku rynku długu zagranica zna głównego emitenta – Ministerstwo Finansów. W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o zaangażowaniu kapitału patrzy szczególnie na bieżące rentowności oraz wymienione wyżej czynniki. Nieco inaczej jest na rynku akcji, na którym udziałowcy spoza Polski dość często wychodzili z założenia, że skoro OFE inwestują w akcje jakiejś spółki, a płynność inwestycji jest zadowalająca (można szybko sprzedać udziały), to warto daną spółkę kupić.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ