EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Tankowiec zmienia kurs – raport F-Trust listopad 2018

Raport F-Trust listopad 2018 - przewidywany wzrost ryzyka na rynkach kapitałowych
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust

Jeszcze kilka miesięcy temu nastroje inwestorów i analityków były bardzo bojowe, tzn. bycze. Istniał jeden kierunek inwestowania – USA i NASDAQ, a każdy chciał mieć więcej i więcej akcji spółek z tego indeksu.

Zapowiadano dobre wyniki w trzecim kwartale i masowe odkupowanie akcji własnych przez bogate w gotówkę spółki. We wrześniu pojawiły się wątpliwości na skutek nowych ceł w wymianie handlowej między Chinami i Stanami Zjednoczonymi. FED podniósł stopy procentowe i zapowiedział dalsze podwyżki, a rosnąca inflacja coraz mocniej zakorzeniała się na rynkach. Po korekcie październikowej i listopadowej dogrywce, nastroje się zmieniły – panuje ostrożność. Zarządzający pytani o zakupy akcji mają wątpliwości, czy to dobry moment. To są niepewne czasy, ale spójrzmy na dane gospodarcze bez emocji.

Utrzymuje się wzrost gospodarczy, prognozy inflacyjne są nawet nieco wyższe niż poprzednio, mamy prawie pełne zatrudnienie, zaczynają rosnąć wynagrodzenia, FED chce nadal podwyższać stopy procentowe, a inne banki centralne będą zmuszone uczynić podobny ruch. Obligacje nieco skorygowały swoje rentowności, w USA nawet dość sporo, ale premia za ryzyko jest nadal bardzo niska. Inwestorzy przyzwyczajeni do niskich zmienności na obligacjach i niskich rentowności okazują zainteresowanie papierami dłużnymi przy tych podwyższonych rentownościach i trochę zapominają o inflacji. Trudno im się dziwić, bo nigdy w swoim zawodowym życiu nie widzieli gwałtownie rosnącej inflacji. A do tego ekonomiści przekonują, że już wkrótce będzie recesja i trzeba będzie znowu obniżać stopy procentowe. Niestety, gospodarka jest wypadkową wielu sił i nie można zarządzić wzrostów lub spadków na życzenie polityków.


Ten artykuł to fragment raportu F-Trust, aby otrzymać dostęp do pełnej wersji, zostaw swój adres e-mail w formularzu poniżej lub zarejestruj się na Platformie Funduszy F-Trust.


Wyobraźmy sobie olbrzymi tankowiec, którym można manewrować, ale jego ruchy są powolne, a w dodatku manewry mogą być utrudnione złymi warunkami meteorologicznymi. Światowa gospodarka jest właśnie takim tankowcem. Burza handlowa zakłóciła przewidywalne żeglowanie, napięcia polityczne wywołują niepewność i duże fundusze muszą zadbać przede wszystkim o stabilności swoich inwestycji. Branie zysków i zmniejszanie zmienności jest więc naturalne. Korekta cenowa jest wynikiem przeciskania się przez wąskie drzwi rosnącej liczby sprzedających. A kupujący nie spieszą się i celebrują zakupy. Po której stronie należy się teraz znaleźć, sprzedających czy kupujących?

Przypomnijmy jedną z naszych zasad: pomagajmy potrzebującym inwestorom. Kiedy większość wyrywa sobie towar z ręki – my im sprzedajemy. Kiedy oni wyzbywają się akcji po byle jakiej cenie – my powinniśmy racjonalnie wycenić jakość spółek reprezentowanych przez te akcje i je kupować. To trudne zadanie i psychologia nam nie pomaga. Trudno iść pod wiatr, zawsze łatwiej być w tłumie. Ale pomyślmy co zmieniło się od końca wakacji, gdy na rynkach akcji panował jeszcze entuzjazm a fundusze akcji osiągały dobre wyniki? Zasadniczej zmiany nie widać. Wiadomo, że korekta dokonała się już na rynkach wschodzących, że akcje europejskie nie rosły przez dłuższy czas. Tylko akcje amerykańskie rosły wspierane entuzjazmem transferu gotówki do USA, reformami podatkowymi prezydenta Trumpa i preferencjami dla firm amerykańskich oraz odkupywaniem własnych akcji przez spółki. Ten ruch właśnie się skończył i mamy odwrotną falę. Ale przy pewnych cenach inwestorzy powrócą. Wyprzedaż się skończy i znów ruszymy w górę. Warto przypomnieć, że korekta 2008 roku rozpoczęta we wrześniu, zakończyła się w marcu 2009 roku. Była to korekta ponad 35-procentowa, a kto o niej dzisiaj jeszcze pamięta? Straty zostały odrobione i do niedawna nikt nie chciał wierzyć, że nowa korekta jest nieuchronna.

Postarajmy się o spokojne spojrzenie na rynki. Dywersyfikacja, którą zawsze w F-Trust promujemy, jest nam teraz bardzo przydatna. Uchroniliśmy aktywa gotówkowe i możemy przesuwać je tam, gdzie jest wyprzedaż i szansa na nowe wzrosty. Warto bacznie obserwować rynki, bo będą nowe okazje do zakupów. Kto by pomyślał, że będziemy kupować ropę o 20 dolarów taniej niż na początku października?

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Aby uzyskać dostęp do Raportu Miesięcznego zapisz się na nasz newsletter lub zarejestruj się bezpłatnie na Platformie Funduszy.

Zobacz fundusze akcji, dostępne w ofercie F-Trust

Przefiltruj:

wybierz towarzystwa

klasa aktywów

podział geograficzny

wybierz sektory

Ryzyko 1
7

waluta funduszu

min. pierwsza wpłata

FILTRUJ
Nazwa funduszu
Klasa
aktywów

Klasa aktywów – wskazuje w jakie instrumenty finansowe inwestuje fundusz. W ramach funduszy mieszanych fundusz może inwestować w kilka klas aktywów jednocześnie.


Ryzyko

Ryzyko – Ocena ryzyka na podstawie danych dostępnych w kluczowych informacjach dla inwestorów danego funduszu. Wskaźnik ryzyka stanowi syntetyczną wartość odzwierciedlającą poziom ryzyka związany z inwestycją w dany fundusz bądź subfundusz. Może on przybierać wartości od 1 (najmniej ryzykowny) do 7 (najbardziej ryzykowny).


Sektor

Sektor – informacja wskazująca zaangażowanie funduszu/subfunduszu w instrumenty finansowe emitowane przez określone podmioty. Podział może dotyczyć sektorów w jakich działają przedsiębiorstwa (np. ochrona zdrowia), wielkości kapitalizacji firm (małe/średnie/duże). W przypadku, gdy fundusz/subfundusz inwestuje w szerokie spektrum instrumentów finansowych emitowanych przez spółki z różnych branż, o różnej kapitalizacji, wówczas mamy do czynienia z funduszem/subfunduszem uniwersalnym. Region – Informacja na temat geograficznego rozkładu spółek z portfela. Jeżeli fundusz inwestuje przekrojowo, nie precyzując jaki region geograficzny będzie przeważał w jego portfelu, wówczas opisujemy go jako „globalny”.

Podział
geograficzny

Informacja na temat geograficznego rozkładu spółek z portfela. Jeżeli fundusz inwestuje przekrojowo, nie precyzując jaki region geograficzny będzie przeważał w jego portfelu, wówczas opisujemy go jako „globalny”.

Wynik
PZU Dłużny Rynków Wschodzących EUR (EUR) Dłużne 5 Uniwersalny Globalne rynki wschodzące +9.54%
2020-06-18
Szczegóły
PZU Dłużny Rynków Wschodzących kat. A (A) Dłużne 5 Uniwersalny Globalne rynki wschodzące +6.86%
2020-06-18
Szczegóły
Schroder ISF Short Duration Dynamic Bond A Acc USD (USD) Dłużne 5 Uniwersalny Globalny +1.67%
2020-03-06
Szczegóły
Schroder ISF Short Duration Dynamic Bond A Acc EUR (H) (EUR) Dłużne 5 Uniwersalny Globalny +1.46%
2020-03-06
Szczegóły
Schroder ISF Short Duration Dynamic Bond A (H) (DIS) (EUR) Dłużne 5 Uniwersalny Globalny +1.45%
2020-03-06
Szczegóły
Fidelity Funds US High Yield Fund A (Acc) (EUR) Dłużne 4 Obligacje wysokich rentowności Stany Zjednoczone +1.43%
2021-10-14
Szczegóły
Schroder ISF China Local Currency Bond A (Acc) EUR Dłużne 4 Uniwersalny Azja-Pacyfik bez Japonii +1.43%
2021-10-15
Szczegóły
BGF Fixed Income Global Opportunities A2 Acc EUR (EUR) Dłużne 4 Uniwersalny Globalny +1.35%
2021-10-15
Szczegóły
Franklin Global Convertible Securities Fund A Acc EUR (EUR) Dłużne 5 Obligacje korporacyjne Globalny +1.28%
2021-10-14
Szczegóły
Franklin Global Convertible Securities Fund N Acc EUR (EUR) Dłużne 5 Obligacje korporacyjne Globalny +1.22%
2021-10-14
Szczegóły
Templeton Global Bond Fund A Acc EUR (EUR) Dłużne 5 Uniwersalny Globalny +0.85%
2021-10-14
Szczegóły
Templeton Global Bond Fund N Acc EUR (EUR) Dłużne 5 Uniwersalny Globalny +0.81%
2021-10-14
Szczegóły
Templeton Global High Yield Fund A Acc EUR (EUR) Dłużne 5 Obligacje wysokich rentowności Globalny +0.57%
2021-10-14
Szczegóły
Templeton Global High Yield Fund N Acc EUR (EUR) Dłużne 5 Obligacje wysokich rentowności Globalny +0.46%
2021-10-14
Szczegóły
NN SFIO (L) Obligacji Plus Dłużne 2 Dłużne polskie uniwersalne Polska +0.21%
2021-10-13
Szczegóły
Franklin Euro Short Duration Bond Fund N Acc EUR (EUR) Dłużne 2 Uniwersalny Globalny 0%
2021-10-14
Szczegóły
Fidelity Funds Global Inflation-Linked Bond Fund A (Acc) Hdg (EUR) Dłużne 3 Uniwersalny Globalny 0%
2021-10-14
Szczegóły
Schroder ISF Asian Bond Total Return A1 Acc EUR (EUR) Dłużne 5 Uniwersalny Azja-Pacyfik bez Japonii -0.03%
2021-10-15
Szczegóły
BGF Global Inflation Linked Bond A2 Acc USD (USD) Dłużne 4 Uniwersalny Globalny -0.06%
2021-10-15
Szczegóły
Allianz Obligacji Inflacyjnych Dłużne 3 Uniwersalny Globalny -0.07%
2021-10-13
Szczegóły
Franklin Euro Short Duration Bond Fund A Acc EUR (EUR) Dłużne 2 Uniwersalny Globalny -0.1%
2021-10-14
Szczegóły
Allianz Obligacji Plus Dłużne 2 Dłużne polskie korporacyjne Polska -0.12%
2021-10-13
Szczegóły
Schroder ISF Global Convertible Bond A Acc USD (USD) Dłużne 4 Obligacje korporacyjne Globalny -0.13%
2021-10-15
Szczegóły
BGF Global Inflation Linked Bond A2 Acc EUR (H) (EUR) Dłużne 4 Uniwersalny Globalny -0.14%
2021-10-15
Szczegóły
Generali Euro (EUR) Dłużne 1 Obligacje korporacyjne Europejskie rynki wschodzące -0.14%
2021-10-14
Szczegóły

TAGI: słowo od stratega,