EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

Powoli do przodu

Drugi tydzień listopada nie był szczególnie udany na rynkach akcji.

Większość indeksów zaliczyła spadki, tylko Chiny i Japonia wypadły całkiem nieźle. S&P500 spadł o 2,6% od czwartku do czwartku, spółki europejskie także traciły. Wszystko to za sprawą rosnącego prawdopodobieństwa podwyżki stóp Fed już w grudniu. Wymieniona wcześniej Japonia skorzystałaby z tej decyzji poprzez kanał kursowy. Wysiłki Banku Japonii zmierzające do zwiększenia bazy monetarnej działają na kurs JPY z tym samym zwrotem co wyższe stopy w Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę uzależnienie japońskiego przemysłu od eksportu, „lift-off” korzystnie przekłada się na prognozy zysków spółek. Ten sam czynnik powinien działać także na korzyść spółek europejskich – tu także mamy dywergencję stóp procentowych, która osłabia euro. Jednak europejskie QE nie jest tak spektakularne jak japońskie, a gospodarka europejska nie jest tak kojarzona z eksportem jak japońska. Na poziomie makro jest jednak odwrotnie, bo to właśnie Strefa Euro ma nadwyżkę w handlu zagranicznym, zaś Japonia ma deficyt. Z drugiej strony, japoński przemysł motoryzacyjny wydaje się brać górę nad niemieckim. Zarówno we Frankfurcie jak i w Tokio sektor ten stanowi prawie 20% kapitalizacji. Jednak od czasu skandalu z emisjami europejscy producenci aut tracą na znaczeniu, a japońscy zyskują, jeśli chodzi o udział w rynku. Obrany przez japońskie koncerny kierunek na napędy hybrydowe zacznie przynosić wymierne korzyści w sytuacji, gdy silniki wysokoprężne znalazły się na cenzurowanym. Nie wiadomo, co zamierzają z tym zrobić europejscy producenci, którzy wylansowali silniki diesla na spółkę z niedoinformowanymi pseudoekspertami od ochrony środowiska. Jeżeli zdecydują podążać śladem Japończyków w stronę hybryd, to nie wróżę im wiele dobrego. Japończycy już tam są, mają doświadczenie i know-how. Jak się wydaje, szansą dla europejskiego przemysłu motoryzacyjnego, zwłaszcza Volkswagena, może być agresywne wejście w sektor aut elektrycznych i wprowadzenie na rynek samochodów, które gwarantują zasięg podobny do aut Tesli.

Poznaliśmy już wstępne dane o PKB w wielu krajach Unii Europejskiej.

GUS podał, że dynamika polskiego produktu krajowego brutto wyniosła w III kwartale 3,4% r/r, czyli więcej niż kwartał wcześniej i więcej niż przewidywano (3,3% r/r). Dla przypomnienia, standardem jakim posługuje się większość analityków jest niewyrównany sezonowo szereg czasowy i taką daną prezentuję. Niestety, szeregi wyrównane i niewyrównane są czasem mylone i prezentowane zamiennie. Jeżeli przeczytacie Państwo, że polski PKB wzrósł w III kwartale o 3,6% to będzie to właśnie dana wyrównana sezonowo, nijak nie porównywalna z 3,3% w II kwartale. Nie znamy na razie komponentów tego wzrostu, trudno więc ocenić na ile ostatni odczyt może być powodem do radości. Biorąc pod uwagę dane miesięczne w okresie lipiec – wrzesień br. można oczekiwać, że nastąpił wzrost zapasów. Ani bowiem dynamika sprzedaży detalicznej ani produkcji nie uzasadniają przyśpieszenia. Nie widać go także specjalnie w dynamice cen. Inflacja wyniosła w październiku -0,7% wobec -0,8% miesiąc wcześniej.

W krajach Strefy Euro PKB z reguły rósł wolniej niż oczekiwano. Dla całego obszaru tempo wyniosło +0,3% kw/kw wobec oczekiwanych 0,4% kw/kw. Niemcy, Włochy, Holandia, Portugalia i Finlandia rozczarowały. Lepiej wypadła natomiast Grecja. PKB spadł tam w ciągu kwartału o 0,5%, oczekiwano spadku o 1%. Dynamika zmian w tym kraju praktycznie uniemożliwia przygotowywanie sensownych prognoz. Być może Grecja powróci jako temat na pierwsze strony, bo rozpoczęły się protesty wobec polityki zaciskania pasa.

Materiał zaprezentowany na stronie pochodzi od naszego partnera Skarbiec TFI.

FUNDUSZE SKARBIEC TFI W OFERCIE F-TRUST:

Przefiltruj:

wybierz towarzystwa

klasa aktywów

podział geograficzny

wybierz sektory

Ryzyko 1
7

waluta funduszu

min. pierwsza wpłata

FILTRUJ
Nazwa funduszu
Klasa
aktywów

Klasa aktywów – wskazuje w jakie instrumenty finansowe inwestuje fundusz. W ramach funduszy mieszanych fundusz może inwestować w kilka klas aktywów jednocześnie.


Ryzyko

Ryzyko – Ocena ryzyka na podstawie danych dostępnych w kluczowych informacjach dla inwestorów danego funduszu. Wskaźnik ryzyka stanowi syntetyczną wartość odzwierciedlającą poziom ryzyka związany z inwestycją w dany fundusz bądź subfundusz. Może on przybierać wartości od 1 (najmniej ryzykowny) do 7 (najbardziej ryzykowny).


Sektor

Sektor – informacja wskazująca zaangażowanie funduszu/subfunduszu w instrumenty finansowe emitowane przez określone podmioty. Podział może dotyczyć sektorów w jakich działają przedsiębiorstwa (np. ochrona zdrowia), wielkości kapitalizacji firm (małe/średnie/duże). W przypadku, gdy fundusz/subfundusz inwestuje w szerokie spektrum instrumentów finansowych emitowanych przez spółki z różnych branż, o różnej kapitalizacji, wówczas mamy do czynienia z funduszem/subfunduszem uniwersalnym. Region – Informacja na temat geograficznego rozkładu spółek z portfela. Jeżeli fundusz inwestuje przekrojowo, nie precyzując jaki region geograficzny będzie przeważał w jego portfelu, wówczas opisujemy go jako „globalny”.

Podział
geograficzny

Informacja na temat geograficznego rozkładu spółek z portfela. Jeżeli fundusz inwestuje przekrojowo, nie precyzując jaki region geograficzny będzie przeważał w jego portfelu, wówczas opisujemy go jako „globalny”.

Wynik
Skarbiec Akcja A Akcyjne 6 Uniwersalny Polska +3.43%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Dłużny Uniwersalny A Dłużne 3 Dłużne polskie skarbowe długoterminowe Polska -1.98%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Dłużny Uniwersalny B Dłużne 3 Dłużne polskie skarbowe długoterminowe Polska -1.91%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Emerging Markets Opportunities Akcyjne 6 Uniwersalny Globalne rynki wschodzące +2.07%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Global High Yield Bond Dłużne 4 Obligacje wysokich rentowności Globalny -0.81%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec III Filar A Mieszane 4 Uniwersalny Polska -3.29%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Konserwatywny A Dłużne 1 Dłużne polskie uniwersalne Polska -1.27%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Konserwatywny B Dłużne 1 Dłużne polskie uniwersalne Polska -1.25%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Konserwatywny Plus A Dłużne 2 Dłużne polskie uniwersalne Polska -0.94%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Konserwatywny Plus B Dłużne 2 Dłużne polskie uniwersalne Polska -0.89%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Małych i Średnich Spółek A Akcyjne 6 Małe i średnie spółki Polska -1.38%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Market Neutral Absolutnej stopy zwrotu 4 Uniwersalny Globalny -1.83%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Market Opportunities A Absolutnej stopy zwrotu 5 Uniwersalny Globalny -2.87%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Nowej Generacji Akcyjne 6 Biotechnologia i ochrona zdrowia Globalny -2.69%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Obligacja A Dłużne 2 Dłużne polskie skarbowe długoterminowe Polska -2.81%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Obligacja B Dłużne 2 Dłużne polskie skarbowe długoterminowe Polska -2.73%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Obligacji Wysokiego Dochodu A Dłużne 4 Obligacje wysokich rentowności Globalny -0.94%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Obligacji Wysokiego Dochodu B Dłużne 4 Obligacje wysokich rentowności Globalny -0.87%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Rynków Surowcowych A Akcyjne 5 Surowce i materiały Globalny +6.99%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Spółek Wzrostowych A Akcyjne 6 Zaawansowane technologie Globalne rynki rozwinięte +3.73%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Top Brands Akcyjne 6 Uniwersalny Globalne rynki rozwinięte -1.59%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Top Funduszy Akcji SFIO A Akcyjne 5 Uniwersalny Polska +1.8%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Top Funduszy Stabilnych SFIO A Mieszane 4 Uniwersalny Polska +0.21%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Value Akcyjne 6 Uniwersalny Globalne rynki rozwinięte +3.23%
2021-10-19
Szczegóły
Skarbiec Waga Mieszane 5 Uniwersalny Polska -3.45%
2021-10-19
Szczegóły

Nota prawna Niniejszy dokument jest jedynie materiałem informacyjnym do użytku odbiorcy. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Nie powinien też być rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Skarbiec TFI SA nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. Wymagane prawem informacje dotyczące subfunduszy, w tym o czynnikach ryzyka inwestycyjnego znajdują się w prospekcie informacyjnym SKARBIEC FIO i Kluczowych Informacjach dla Klientów, dostępnych w siedzibie SKARBIEC TFI SA w serwisie skarbiec.pl i w sieci sprzedaży. Subfundusze nie gwarantują osiągnięcia określonego celu i wyniku inwestycyjnego, a uczestnik ponosi ryzyko utraty części wpłaconych środków.