EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Mark Mobius nadal widzi potencjał w rynkach wschodzących

Podczas specjalnego spotkania Marka Mobiusa z dystrybutorami funduszy Frankin Tempelton, jednej z największych firm tego sektora na świecie, najwięcej czasu poświęcono perspektywom rynków wschodzących. Ocena Mobiusa jest jednoznaczna – dla inwestorów to wciąż najbardziej obiecujące rynki.

Podczas telekonferencji doktora Marka Mobiusa i jego zespołu specjalizującego się w rynkach Emerging Markets, w której brali udział także przedstawiciele F-Trust, wiele czasu poświęcono pytaniu, czy rynki wschodzące stały się tanie z powodu przygasającego potencjału wzrostu, czy raczej taki stan rzeczy jest następstwem tymczasowego odpływu aktywów, który był konsekwencją obaw o zakończenie przez amerykański bank centralny wspierania gospodarki USA. Obecnie wielu inwestorów jest niedoważonych, kapitalizacja spółek EM stanowi 35% światowej kapitalizacji, zaś w portfelach wielu inwestorów pozycja zerezerwowana dla akcji rynków wschodzących jest znacznie mniejsza.

Mark Mobius zdecydowanie opowiada się za drugą opcją i na spotkaniu przedstawił wiele danych przemawiających na korzyść powrotu kapitału do akcji rynków wschodzących. Wskazywał między innymi na fakt, że w latach 1987-2012 jedynie w dwóch latach (w 2008 oraz 2011) zwrot z inwestycji w EM był niższy od tej z rynków rozwinietych. Jednocześnie zauważył, że tempo powrotu indeksów do wysokich poziomów w przypadku EM jest szybsze niż dla DM. Mark Mobius podkreślił również, że rynkowa bessa nie trwa długo (średnio 14 miesięcy) i spadek notowany w tych okresach wynosi średnio -57%. Hossy zaś są zdecydowanie dłuższe, ich okres trwania to średnio 69 miesięcy, zaś średnia notowana w tym okresie stopa zwrotu to +423%.

Przechodząc do faktów ekonomicznych, zespół FTI podkreślił również, że obecne tempo wzrostu gospodarczego jest znacznie wyższe dla rynków wschodzących (4,4%) niż rynków rozwiniętych (1,0%). W kontekście spółek wzrost wskaźnika EPS (earnings per share) również jest lepszy i wynosi 14,7% w EM wobec 12,3% dla DM. Wskażnik P/E wynoszący 10 dla EM i 13,8 dla DM wskazuje, gdzie znajdują się tańsze spółki.

Czynnikiem ryzyka jest, według zespołu Marka Mobiusa, zagrożenie związane z poziomem zadłużenia państw rozwiniętch, który jest wielokrotonie większy niż w przypadku krajów rozwijająych się. Co więcej, w przypadku gospodarek EM mamy do czynienia ze spadającym poziomem długu, zaś np. kraje europejskie wydają się podążać w zupełnie inną strone.

Wiele uwagi zostało poświęcone Chinom. Druga gospodarka świata zdaje się nadal pozostawać jednym z ulubieńców Marka Mobiusa. Zarządzający dostrzega ryzka, takie jak problem shadow banking, zadłużenia dużych spółek i rosnących cen nieruchomości, jednak zdecydowanie kluczową kwestią jest potencjał, któremu na chwilę obecną nie dorównuje żadne inne państwo na świecie. Niezwykle istotne czynniki to zmiana sposobu działania gospodarki, tj. wzrost znaczenia konsumpcji wewnętrznej i importu. Chiny nie są już jedynie odbiorcą surowców, ale również produktów spożywczych, a także dóbr luksusowych.

Zespół odpowiedział również na kilka pytań dotyczących sposobu inwestowania. Mark Mobius przyznał, że nie skupia się na analizie poszczególnych krajów, czy sektorów, a na fundamentalnej analizie spółek. W bazie znajduje się 25 tysięcy spółek, spośród czego około 22 tysiące to firmy o mniejszej i średniej kapitalizacji. Każda spółka znajdująca się w portfelu funduszu jest regularnie analizowana, FTI odbywa przynajmniej raz na pół roku wizytę w spółce i spotyka się z zarządem.

Poruszony został również temat frontier markets, wobec których Mark Mobius pozostaje pozytywnie nastawiony, przyznając jednocześnie, że są to rynki o mniejszej płynności i selekcja dobrych spółek jest nieco trudniejsza.

Podsumowując, konferencja przybliżyła kilka statystyk i faktów związanych z rynkami rozwijającymi się. Wydaje się, że nadal preferownym rynkiem spośród EM są kraje Azji Południow-Wschodniej, natomiast niewiele uwagi zostało poświęcone krajom regionu LATAM. Mark Mobius widzi duży potencjał w EM i ma ku temu konkretne argumenty.

Michał Górczewski

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ