EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Kupując jednostki w funduszu, trzeba sprawdzić strategię

Najczęstszy błąd popełniany przez Polaków przy kupnie funduszy inwestycyjnych to kierowanie się historyczną stopą zwrotu. Ogromna część klientów, kupuje gdy ceny są wysoko wywindowane i później jest zmuszona sprzedawać ze stratą. Po prostu inwestujemy pieniądze w takie fundusze, które w minionym roku lub dwóch przyniosły największe zyski wierząc, że to cudowna maszyna do robienia pieniędzy. Maszynka, która przynajmniej z taką samą skutecznością będzie działała w najbliższej przyszłości. Mówiąc krótko – mamy skłonność do poddawania się zachowaniu stadnemu, więc jeśli trzech sąsiadów, dwóch kolegów, brat i szwagier zarobili na jakimś funduszu, to my natychmiast też go kupujemy, bo mamy wrażenie, że ucieknie nam niebywała szansa.

Wielu kupujących jednostki uczestnictwa nie sprawdza strategii i ryzyka funduszu. Tymczasem inwestowanie pieniędzy nie jest kupowaniem jabłek na bazarze, wymaga chwili refleksji. Nie warto ulegać radom doradców lub znajomych jeśli nie rozumie się strategii funduszu. Zwłaszcza teraz, gdy rynek jest bardzo trudny i niektóre firmy proponują produkty inwestycyjne mające być panaceum na wszystkie problemy. Cudownych rozwiązań na rynku finansowym nie ma.

Warto zadbać o spokojny sen i maksymalnie rozproszyć ryzyko. Trzeba więc mieć przynajmniej dwa, a najlepiej kilka funduszy, bo to oznacza, że zainwestowaliśmy pieniądze na wielu rynkach, a ponadto – to dodatkowa zaleta! – korzystamy z umiejętności kilku zarządzających. Trzeba też pamiętać, że każda inwestycja wymaga cierpliwości i poskromienia nerwów. Emocjonalne reakcje są dobre w miłości, ale nie jeśli chodzi o inwestowanie pieniędzy.

I ostatnia, ale wcale nie najmniej ważna kwestia – decydując się na zakup jednostek uczestnictwa koniecznie trzeba się zapoznać z dokumentacją funduszu, to znaczy przeczytać tzw. kartę funduszu. To prosty, składający się z reguły z dwóch kartek dokument zawierający wszystkie niezbędne informacje o funduszu, w który zamierzamy zainwestować ciężko zarobione pieniądze.

Źródło: Głos Wielkopolski