EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Inwestowanie pieniędzy w fundusze – 5 najczęstszych błędów

Inwestowanie pieniędzy

Inwestowanie pieniędzy czy to na giełdzie, czy za pomocą funduszy inwestycyjnych, wiąże się bardzo często z emocjami. Obawiamy się o nasze środki i stajemy się szczególnie wrażliwi na wszelkiego rodzaju informacje. Taka chłonność informacji i „podpowiedzi” czy to z mediów, znajomych czy z wnętrza rozentuzjazmowanej głowy, nie służy naszym inwestycjom. Pozwoliłem sobie podsumować nasze rozmowy z inwestorami i wybrać pięć największych obaw i najczęściej popełnianych błędów.


Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać darmowe poradniki inwestycyjne na swoją skrzynkę e-mail!


INWESTOWANIE PIENIĘDZY – BŁĄD 1
Jednakowa strategia dla całego portfela swoich oszczędności

Często jesteśmy świadomi, że nasze pieniądze są przeznaczone na różne cele, ale mimo to, bardzo często inwestujemy je według tej samej strategii. Zupełnie inaczej powinny być ulokowane środki potrzebne w ciągu najbliższych kilku tygodni czy miesięcy i inaczej te, które odkładasz na dalszą przyszłość. Ulokowanie całości kapitału na depozycie bankowym (niższy poziom ryzyka, niewielki potencjalny zysk) pozbawia cię możliwości podjęcia większego ryzyka i osiągnięcia potencjalnie większego zysku dla tej części środków, które są przeznaczone na przykład na emeryturę. I odwrotnie: gdy całość ulokujesz w funduszu akcji (wyższy poziom, wyższy potencjalny zysk), błędem jest narażenie swoich środków na większe niebezpieczeństwo inwestycyjne, przynajmniej dla tej części, która może być potrzebna w perspektywie kilku tygodni.

INWESTOWANIE PIENIĘDZY – BŁĄD 2
Uleganie medialnej narracji

Wybór inwestycji lub podjęcie decyzji o jej zaniechaniu często dokonuje się na podstawie przekazów medialnych. Należy pamiętać o podstawowych mechanizmach, które funkcjonują w świecie mediów: przekazywane w nich informacje muszą charakteryzować się odpowiednią nośnością, a zakres przekazywanych danych jest minimalizowany do tych najbardziej chwytliwych. Ponadto: gdy jakiś temat robi się nośny medialnie, jego skutki najczęściej już są widocznie w wycenach instrumentów finansowych. Dlatego podczas inwestowania nie należy zbytnio się sugerować doniesieniami medialnymi.

INWESTOWANIE PIENIĘDZY – BŁĄD 3
Oszczędzanie bez określonego celu i horyzontu

Pieniądze same w sobie nie są wartością, ważne jest to, do czego i kiedy mają nam posłużyć. Podejmując decyzję o ich ulokowaniu, powinniśmy określić, kiedy i do czego będziemy chcieli tych pieniędzy użyć. Dopiero wtedy możemy wybrać właściwe miejsce do ich ulokowania, gdyż jedne będą lepsze na krótkoterminowe ulokowanie środków, a inne są przeznaczone na inwestowanie przez dłuższy czas.

INWESTOWANIE PIENIĘDZY – BŁĄD 4
Przekładanie bieżącej sytuacji na dłuższy termin

W naturze ludzkiej jest prostolinijne myślenie o przyszłości, to znaczy: przekładanie bieżącej sytuacji na dłuższy okres w przyszłości. Skoro od jakiegoś czasu na rynku inwestycji jest dobrze: inwestorzy zarabiają, w mediach nawet o tym mówią, to najpewniej będzie tak dalej. Gdy na rynku panuje bessa, to wszyscy wieszczą czarne scenariusze. Tak powstają bańki spekulacyjne i ekstremalne wyprzedaże na rynkach finansowych spowodowane paniką tłumu.

Inwestując, należy być świadomym przynajmniej tego, że rynki są zmienne, często zmiany te odbywają się w cyklicznie, a zachowania „tłumu” nie są najlepszą wskazówką.

Czy wiesz, że dzięki Platformie Fudnuszy F-Trust zyskasz bezpłatny dostęp do licznych materiałów edukacyjnych i możliwości inwestowania przez internet?

Platforma FunduszyJako jedyni w Polsce mamy Platformę Funduszy, która umożliwia nabywanie jednostek, ale także zamianę oraz umarzanie bez konieczności spotykania się naszymi ekspertami lub odwiedzania naszych placówek. Dzięki Platformie zyskasz także dostęp do najnowszych materiałów edukacyjnych, komentarzy, analiz oraz możliwość założenia portfela treningowego bez konieczności inwestowania swoich środków.

INWESTOWANIE PIENIĘDZY- BŁĄD 5
Zapominanie o powodach podjęcia decyzji o inwestycji

Bardzo często obserwuję, że inwestorzy kierują się innymi motywami przy rozpoczęciu a innymi przy zakończeniu inwestycji.

Planując inwestycje, warto przeanalizować dostępne dane z nią związane. W przypadku funduszy akcji mogą to być np. miary gospodarcze takie jak wzrost gospodarczy, bezrobocie, nastroje gospodarcze wyrażone wskaźnikami PMI itd. W przypadku funduszy dłużnych czy pieniężnych np. zmiany stopy procentowej oraz perspektywy zmiany wskaźników inflacji. Gdy swoją decyzję o rozpoczęciu inwestycji oprzesz o konkretne powody warto, aby te same wskaźniki decydowały o jej zakończeniu – wtedy jesteśmy w stanie stwierdzić, czy osiągnęliśmy założony cel, czy była to dobra inwestycja i czy optymalnie ulokowaliśmy swoje środki.

Sprawdź także nasze porady na temat: