EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Jakość zarządzania jest kluczem – raport F-Trust wrzesień 2018

Raport F-Trust wrzesień 2018 - przewidywany wzrost ryzyka na rynkach kapitałowych
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust

Z regularnością metronomu piszemy o rynkach finansowych i często trafiamy na rocznice dobrych lub złych wydarzeń. Dziesięć lat temu przeżyliśmy ciężką korektę na rynku akcji wywołaną kryzysem zadłużenia, tzw. długu subprime.

Chodziło o obligacje bardzo złej jakości stworzone na potrzeby osób o nikłych zdolnościach kredytowych, aby umożliwić im zakup nieruchomości, na którą nie było ich stać. Boom amerykańskiego rynku nieruchomości zakończył się globalnym kryzysem giełdowym. Olbrzymie straty ponieśli wówczas inwestorzy europejscy, fundusze emerytalne w małych przedsiębiorstwach i miastach Europy Zachodniej. Zawierzyli bankom, agencjom ratingowym i brokerom promującym wysoko rentowne obligacje i fundusze dłużne. Piramida zbudowana na nieprawidłowej wycenie ryzyka zawaliła się, powodując generalny spadek cen akcji i długu. Silny wstrząs trwał kilka miesięcy, pospadały ceny także dobrych i rosnących spółek oraz ich obligacji. Rynki odżyły po sześciu miesiącach ale rozmiar tamtej korekty odcisnęły się mocnym piętnem na większości inwestorów. Wiele wniosków wyciągnięto z tamtych doświadczeń. Dług stał się po raz kolejny powodem katastrofy. A przecież wielu inwestorów uważa go za mniej ryzykowną klasę aktywów od akcji spółek.


Ten artykuł to fragment raportu F-Trust, aby otrzymać dostęp do pełnej wersji, zostaw swój adres e-mail w formularzu poniżej lub zarejestruj się na Platformie Funduszy F-Trust.


Zbliżamy się do końca trzeciego kwartału tego roku i patrząc na osiągnięte rezultaty mamy mieszane uczucia. Inwestycje dobrze zdywersyfikowane bronią się zadowalająco. Obok tej grupy mamy klientów z bardzo dobrymi rezultatami dzięki spółkom dystrybucji internetowej, informatyce, technologii i szeroko pojętym spółkom sektora ochrony zdrowia. Ale są też wyniki negatywne, np. na rynkach wschodzących i surowcach. Kilka słów wyjaśnienia do tego co widzimy na rynku. Gospodarki rozwijają się dobrze, chociaż w sposób zróżnicowany w poszczególnych regionach. Politycy i banki centralne dbający o wyprowadzenie z kryzysu 2008 roku mogą mówić o sukcesie. Najbardziej wymownym argumentem jest brak bezrobocia. Ale giełda patrzy już dalej, inwestorzy szukają następnych „dobrych tematów inwestycyjnych”. Tymczasem mamy widoczne ryzyka polityczne, napięcia w relacjach międzynarodowych, zmiany w zasadach handlu ze Stanami Zjednoczonymi… Ale i w takiej atmosferze niektóre branże i spółki nadal osiągają sukcesy. W tym roku były to akcje amerykańskie i kilka wyselekcjonowanych branż. To efekt następnej rewolucji technologicznej i nowych produktów.

Nie warto opierać się postępowi. Spójrzmy na historię firmy Singer (maszyny do szycia), Eastman Kodak (fotografia), które dawno już zniknęły z giełdy. Obecnie możemy śledzić General Electric i gwałtowny spadek cen tej niegdyś bardzo cenionej spółki, ostatniej spółki w indeksie Dow Jones Industrial, która była w tym indeksie od początku jego istnienia. Wyprzedawane są jej części i wkrótce może ona zginąć z publicznej przestrzeni inwestycyjnej. Los GE to efekt złej pracy jej menadżera. Kiedy była dobrze zarządzana, rozwijała się i jej cena rosła. Dzisiaj na jej miejsce pojawiają się nowe spółki, eksplorujące nowe przestrzenie i zaspokajające nowe potrzeby klientów.

W tym miejscu wypada przypomnieć naszym czytelnikom o roli wizjonerów i menadżerów w tworzeniu wartości dodanej spółek. Przy wyborze inwestycji musimy zwracać baczną uwagę na jakość zarządzających. Jest wielu dobrych, ale szukamy tych najlepszych. Dzisiaj sukcesy odnoszą spółki z grupy FAANG, tak jak niegdyś były to Nifty Fifty. Niemal codziennie na giełdę wprowadzane są nowe, atrakcyjne i dobrze zarządzane firmy. Kilka z nich utworzy następną grupę sukcesu.

Szukajmy więc w tym kierunku naszych udanych inwestycji na najbliższe lata. A do końca tego roku będziemy starali się oprzeć presji „handlowania” i utrzymać dyscyplinę w dywersyfikacji i doborze funduszy dobrej jakości.

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Aby uzyskać dostęp do Raportu Miesięcznego zapisz się na nasz newsletter lub zarejestruj się bezpłatnie na Platformie Funduszy.

Zobacz także:

Newsletter F-Trust Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: słowo od stratega,