EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 900 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Giełdy na razie wbrew logice – Jędrzej Janiak dla Gazety Giełdy Parkiet

wzrost ryzyka
Jędrzej Janiak, Analityk F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

W gąszczu komentarzy, tweetów i wahań rynkowych inwestorzy tracą ogląd sytuacji. Zapominają o szerszym spektrum wskaźników czy powodów, które początkowo brali pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wejściu na rynek.

Istnieje dosyć oczywiste założenie, że wyniki notowanych spółek są powiązane z kondycją wzrostu gospodarczego, oczywiście w odniesieniu do dojrzałych rynków finansowych. Zatem w warunkach zwiększonej zmienności, czy pojawienia się poczucia zawahania wato zrobić krok w tył i ponownie przeanalizować tendencje wśród podstawowych danych obrazujących stan koniunktury gospodarczej.


Zapisz się do newslettera F-Trust i tak jak prawie 2027 innych osób, otrzymuj przydatne komentarze i analizy na maila


A ten nie są, niestety, optymistyczne. Produkcja przemysłowa w najważniejszych gospodarkach świata wyraźnie słabnie. W Niemczech tegoroczne wskazania są najniższe od czasu ostatniej globalnej recesji, a idące za nią nastroje w przemyśle, chociażby w polskich wskazaniach PMI, nie wróżą nic dobrego na najbliższe miesiące. W Stanach Zjednoczonych przemysł również zwalnia już od roku, a bilans handlowy, o który walczy prezydent Trump, jest najwyższy w ostatnich dziecięciu latach. Prognozy wzrostu zysków operacyjnych dla amerykańskich spółek zebranych w indeksie S&P 500 na bieżący rok wynoszą 4,2%, co wygląda skromnie na tle zeszłorocznych wskazań na poziomie 23,8%.

W Chinach również jesteśmy świadkami spowolnienia, któremu towarzyszy transformacja tamtejszej gospodarki w kierunku oparcia jej na popycie wewnętrznym. Obrazu globalnej gospodarki dopełniają jeszcze słabnące tempo inflacji, które wprowadza banki centralne w gołębie tony oraz rekordowo niskie bezrobocie, które odbija się m.in. w bardzo wysokich wskazaniach nastrojów konsumenckich. O znaczeniu tej sfery gospodarki może świadczyć fakt, że w światowym PKB wydatki amerykańskich konsumentów ważą więcej – w roku 2018 aż 17% – niż produkt gospodarczy całej chińskiej gospodarki (16% w 2018 roku).

F-Trust - barometr gospodarczy Zobacz barometr gospodarczy – marzec 2019 (wideo)

Oczywiście nie można pominąć głównych ryzyk politycznych w postaci przedłużających się negocjacji między USA a Chinami, czy prawdziwej „opery mydlanej”, w którą przerodziło się uzgadniania warunków brexitu. To także odbija swoje piętno na realnej gospodarce i na zachowaniach inwestorów giełdowych.

Nie są to warunki gospodarcze, które mogłoby uzasadniać tegoroczną dynamikę wzrostu notowań na giełdach. Być może ponownie zwyciężyło przekonanie, że „im gorzej, tym lepiej”, bo rynek liczy na rychłe i hojne wsparcie ze strony banków centralnych, w postaci kolejnych niestandardowych działań, na przykład luzowania ilościowego.

Z punktu widzenia cyklu koniunkturalnego, otoczenie makroekonomiczne faworyzuje przeważenie w portfelach długu skarbowego, choć niekonwencjonalne narzędzia polityki monetarnej znacząco zniekształcają rentowności na rynku długu. W efekcie kapitał szukając wyższych stóp zwrotu może kierować się w kierunku akcji. Na krótko jednak, bo bez wsparcia ze strony realnej gospodarki muszą się pojawić symptomy przewartościowania notowanych spółek.

Jędrzej Janiak
Analityk F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 7 lutego 2019 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,