Fundusze długu w Polsce pod presją
Analizy Online sprawdziły, które z subfunduszy dłużnych uniwersalnych najlepiej spisywały się w ostatnich latach. Zdaniem portalu, rentowność dziesięcioletnich obligacji spadła ostatnio do 3,06% i osiągnęła historyczny rekord, ale i tak hossa trwała od końca 2011 roku, a klienci funduszy dłużnych mogli liczyć nawet na dwucyfrowe wyniki. Teraz, na skutek eskalacji konfliktu na Ukrainie, sytuacja może ulec zmianie.
Zdaniem Kamila Koprowicza, autora analizy, w grupie funduszy o uniwersalnej strategii, najlepsze wyniki osiągnęły UniObligacje Aktywny (UniFundusz SFIO), KBC Papierów Dłużnych (KBC FIO) oraz Aviva Investors Obligacji Dynamicznych (Aviva Investors FIO).
Od 31 grudnia 2011 roku do 10 maja 2013 roku, stopa zwrotu subfunduszu UniObligacje Aktywny wyniosła 24,2%, subfunduszu Aviva Investors Obligacji Dynamicznych 20,1%, a KBC Papierów Dłużnych 18,9%. Później, na kilka miesięcy, rentowności na rynku długu znacząco spadły, osiągając nawet poziom 3,08%, ale w następnych miesiącach sytuacja uległa poprawie i od 31 stycznia do 21 sierpnia br. znowu można było mówić o hossie.
W tym drugim okresie stopa zwrotu subfunduszu UniObligacji Aktywny wyniosła 8,9%, KBC Papierów Dłużnych 7,5%, a Aviva Investors Obligacji Dynamicznych 7,0%. W tym okresie jednak najlepiej spisywał się subfundusz Inventum Obligacji (Inventum FIO), który zanotował stopę zwrotu w wysokości 11,3%. Na czwartym miejscu, wyprzedzając Aviva Investors Obligacji Dynamicznych, znalazł się, ze stopą zwrotu 7,2%, BNP Paribas Papierów Dłużnych (BNP Paribas FIO).
Większość specjalistów, oceniając koniunkturę na rynku długu, wypowiada się ostrożnie, ale niektórym zarządzającym nie brakuje optymizmu. „Sytuacja w Polsce będzie sprzyjać obniżeniu oczekiwań odnośnie wzrostu gospodarczego i inflacji. Ostatniej aukcji obligacji towarzyszył bardzo duży niezaspokojony popyt – przekonuje, cytowany przez Analizy Online, Artur Ratyński z KBC TFI. – Sytuacja fiskalna jest stabilna, a potrzeby pożyczkowe rządu na 2014 rok pokryte w 100%. Tym samym po ustabilizowaniu się sytuacji na Ukrainie, rosną szanse na dalszy wzrost cen polskich obligacji”.
Tyle tylko, że ostatnie wydarzenia na Ukrainie, gdzie mamy już do czynienia z otwartą inwazją wojsk rosyjskich, mogą te nadzieje zniweczyć.
Michał Dąbrowski, współzarządzający subfunduszem Caspar Obligacji Środkowej i Wschodniej Europy:

Spośród wyżej wspomnianych subfunduszy w ofercie F-Trust można znaleźć: