EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

F-Trust radzi czytelnikom “Rzeczpospolitej”

Kinga Żelazek z “Rzeczpospolitej” w wydaniu tej gazety z 2 kwietnia 2015 roku poświęciła sporo miejsca budowaniu skutecznego portfela przez mało doświadczonych inwestorów. O opinię na ten temat “Rzeczpospolita” poprosiła Michała Górczewskiego, analityka F-Trust.

Niedoświadczeni inwestorzy osiągają z reguły niskie stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału. To przede wszystkim efekt ulegania emocjom, takim jak strach i chciwość – diagnozuje na łamach “Rzeczpospolitej” Kinga Żelazek. – Efektem tego jest niewłaściwe rozłożenie oszczędności między inwestycjami ryzykownymi (akcje), a bezpiecznymi (gotówka, obligacje)”.

Michał Górczewski, analityk F-Trust, przedstawił na łamach “Rzeczpospolitej” swój pomysł systematycznego budowania bezpiecznego i zyskownego portfela:

Jedną z najlepszych i najbezpieczniejszych strategii dla inwestorów indywidualnych jest uśrednianie portfela. Polega ona na zbudowaniu portfela składającego z kilku inwestycji. Tworzymy portfel składający się z czterech funduszy, z których udział każdego wynosi 25%. Po roku, wraz ze zmianami cen, zmienia się udział poszczególnych rozwiązań. Udział funduszy, które osiągnęły lepsze wyniki wzrósł, zaś tych, które straciły na wartości, spadł. W takiej sytuacji po pewnym czasie inwestorzy z reguły decydują się na sprzedaż funduszy o najsłabszych wynikach i zwiększenie alokacji tych o najlepszych. Tymczasem powinniśmy postąpić odwrotnie – zredukować najlepiej zachowujący się fundusz i dokupić jednostki tych, których udział spadł. Dzięki temu realizujemy część zysku z najlepszych inwestycji i jednocześnie kupujemy taniej aktywa, które rok temu miały większą wartość. Dzięki temu mamy w portfelu więcej jednostek uczestnictwa funduszu, który miał za sobą słabszy rok, ale ponownie ich udział wynosi 25%. Teraz z pomocą przychodzi nam statystyka i cykliczność rynków. Zakładamy, że sytuacja się odwróci i fundusz, który był słabszy poprzednio, okaże się trafniejszą inwestycją, a jednocześnie najlepsze rozwiązanie z poprzedniego roku będzie słabsze. Dzięki temu osiągamy dobry wzrost na części, którą udało nam się zwiększyć. A ponieważ wzięliśmy zysk, czyli zredukowaliśmy udział poprzednio najlepszego funduszu, tegoroczna strata jest dla nas mniej dotkliwa. Dokonując takich działań nawet tylko raz w roku możemy istotnie zmniejszyć ryzyko i zwiększyć stopę zwrotu.

W tej strategii niezwykle istotną rolę gra dyscyplina naszych działań, nie poddawanie się emocjom i trzymanie się przyjętych zasad. Idealnym portfelem dla takiej strategii może być portfel złożony z kilku funduszy akcji rynków rozwiniętych i kilku rozwijających się, bo nie są one ze sobą zbyt mocno skorelowane. Co więcej, są okresy kiedy inwestorzy godzą się na większe ryzyko i będą poszukiwać okazji na bardziej ryzykownych, czyli wschodzących rynkach. Mamy też okresy, gdy preferowane będzie bezpieczeństwo, czyli inwestycje w akcje spółek z krajów rozwiniętych, zwłaszcza firm o większej kapitalizacji.

Cały atrykuł z RZECZPOSPOLITEJ do pobrania na stronie “O nas w mediach”.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ