EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 1,2 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Tym razem jest inaczej – Jędrzej Janiak dla Gazety Giełdy Parkiet

wzrost ryzyka
Jędrzej Janiak, Analityk F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

Spowolnienie gospodarcze trwa od stycznia 2018 roku. W tym czasie przemysłowe wskaźniki PMI spadły niemal w wszystkich znaczących gospodarkach.

W USA z 55,5 do 50,4, W Niemczech z 61,1 do 43,2, w Polsce z 54,6 do 47,4. Jedynie w Indiach w ciągu ostatniego półtora roku zanotowano symboliczną poprawę o 0,1 punktu. Co ciekawe, skala spadku tego wskaźnika dla Niemiec czy Włoch wydaje się wyjątkowo dynamiczna, choć nie towarzyszył jej żaden poważny kryzys. Wśród powodów obecnego spowolnienia wymienia się m.in. wyzwania stojące przed przemysłem samochodowym, zakłócenia w przemyśle lotniczym związane z problemami Boeinga, niższe inwestycje w ujęciu globalnym związane z niepewnością co do eskalacji konfliktu USA-Chiny oraz dalsze spowalnianie chińskiej gospodarki. Historycznie czynnikami, które decydowały o złych nastrojach i tym samym o gorszych wynikach gospodarczych były albo droższe surowce, albo wyższe koszty finansowe. Obecnie ceny ropy naftowej i gazu ziemnego są daleko poniżej swoich średnich, a stopy procentowe nie dość, że są rekordowo niskie, to jeszcze banki centralne zapowiadają kolejne gołębie aktywności. Niedawno pisałem, że wartość długu skarbowego o ujemnych rentownościach sięgnęła 12 bilionów dolarów, a ostatnie dane wskazują już na 17 bilionów dolarów.

F-Trust - barometr gospodarczy Zobacz barometr gospodarczy – sierpień 2019 (wideo)

Niskie ceny surowców oraz tanie finansowanie na ogół były doskonałymi katalizatorami do przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Wskaźniki wyprzedzające OECD, w szczególności dla krajów rozwijających się wskazują, że mijamy właśnie dołek cyklicznego spowolnienia, ale niestety są jeszcze kolejne okoliczności, które wskazują na odmienność obecnej sytuacji od poprzednich dołków koniunktury. Ostatnie kryzysy gospodarcze odbywały się w szczytowych okresach globalizacji, gdzie wszelkie działania mające na celu pobudzanie wzrostu lub uspokajania sytuacji na rynkach finansowych były uzgadniane czy to na szczycie G20 po upadku Lehman Brothers, czy w Szanghaju, gdzie na przełomie 2015 i 2016 roku uzgodniono pakiet stymulacyjny w Chinach.


Zapisz się do newslettera F-Trust i tak jak prawie 2053 innych osób, otrzymuj przydatne komentarze i analizy na maila


Obecnie dwie największe gospodarki toczą otwarty spór o prymat pod pozorem wojny handlowej. W Europie od trzech lat trwa wychodzenie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a do tego sytuacja polityczna, na przykład we Włoszech, nie wróży spokoju w kolejnych latach. Permanentne niskie stopy procentowe spowodowały, że większą pokusą jest spekulowanie na aktywach finansowych niż realne inwestycje. W efekcie notujemy ekstremalnie wysokie wyceny obligacji, blisko rekordów są akcje w USA, mamy ogromną ilość transakcji typu buy-back oraz rekordowe ceny nieruchomości w głównych miastach. Równocześnie pogłębiają się nierówności społeczne, a ewentualna kontynuacja spowolnienia gospodarczego tym razem nie zostanie zwalczona stymulacją chińskiej gospodarki, czy globalną obniżką stóp procentowych. Coś jednak będzie musiało się wydarzyć i wszystko wskazuje na to, że decydenci polityczni postawią na wydatki fiskalne.

Jędrzej Janiak
Analityk F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 05 września 2019 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,