EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Trzecie kwartał zapowiada się bardzo dobrze | Raport F-Trust sierpień 2020

Nowy start - raport lipiec 2020
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust

Publikowane ostatnio światowe wskaźniki gospodarcze za lipiec i wskaźniki wyprzedzające (PMI) nie pozwalają wątpić w szybki powrót do wzrostu gospodarczego. Trzeci kwartał zapowiada się bardzo dobrze i odbicie będzie bardzo wyraźne, jeżeli ilość przypadków choroby koronawirusa nie wystraszy producentów i konsumentów lub administracji rządowej i lokalnej.

Wakacje zbliżają się powoli do końca, wkrótce rozpocznie się rok szkolny i wrócimy do normalnej pracy. Mamy wiele do odrobienia. Ciekawe są ruchy cenowe w gospodarce. Dynamika cen producenckich, która jeszcze miesiąc temu była zdecydowanie negatywna, zmieniła kierunek i zbliża się do zera. Ceny konsumenckie szerokim frontem ruszają w górę. Nie mamy wzrostu bezrobocia. To ważny sygnał. Poza USA, gdzie kilka milionów pracowników przeszło technicznie na bezrobocie, aby otrzymywać zasiłek rządowy, we wszystkich innych krajach obecny poziom bezrobocia jest taki sam jak na początku roku. Poza kilkoma grupami usług i przemysłu, znakomita większość gospodarki daje sobie radę. Pomoc rządowa i akcja banków centralnych bardzo pozytywnie wpłynęły na przetrwanie kryzysu. Bilanse banków centralnych zanotowały widoczną ekspansję. Rezerwa Federalna i Centralny Bank Europejski zwiększyły swoje bilanse o 12,7% i 13,5% nominalnego PKB. Środki te były użyte w USA do zakupu papierów wartościowych, aby podtrzymać rynki finansowe oraz ich finansowanie. W Europie przekazano te środki bankom komercyjnym, aby dostarczały płynność do osłabionych spółek, ale poprzez zwiększenie ich zadłużenia. Pociechą jest zastosowanie zerowej stopy procentowej. W ten sposób Europa ratuje swój system bankowy. Różnica między Europą i USA, a także Azją w sposobie udzielenia środków covidowych będzie miała znaczenie przy ich wykorzystaniu. W obecnej fazie gospodarka potrzebuje nowych strategicznych inwestycji kapitałowych, to da wzrost w nadchodzących kwartałach i wzmocni spółki, które zdecydują się na takie śmiałe decyzje. W tym aspekcie Europa wydaje się pozostawać w tyle za konkurentami amerykańskimi i azjatyckimi. Ten aspekt jest ważny dla naszych przyszłych inwestycji. Chcemy inwestować z tymi, którzy będą gotowi na nowe technologie, nowe usługi i nowe produkty. Bo tam będą nowe, lepsze zyski.

Dług, dzięki któremu ratowano gospodarkę od skutków COVID-19 ma na szczęście zerowe stopy procentowe. Zerowe lub niskie stopy procentowe zaaplikowane przez banki centralne służą wszystkim – konsumentom, gospodarce i mocno zadłużonej administracji publicznej. Do tego giełda nadal pnie się w górę, wzrosły także ceny złota i nastroje są coraz bardziej optymistyczne. Dolar się osłabia i to też jest dobra wiadomość dla krajów rozwijających się oraz wszystkich dłużników dolarowych. Nowa fala zachorowań nie stwarza problemów w większości krajów, umieralność jest niska, a szpitale dobrze odpowiadają na powstające potrzeby. Są pierwsze szczepionki, wypróbowanie ich i testy na szerszej populacji powoli się rozpowszechniają. Być może zdążymy na sezon jesienno-zimowy i sezonowe fale zachorowań na grypę. Wśród ważnych elementów określających kierunek ruchów giełdowych będzie wybór prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump jest faworytem i giełda zdaje się to potwierdzać. W drugim kwartale mieliśmy wiele trudności z prognozami gospodarczymi i wiarygodnością danych. Nie wiadomo było czego oczekiwać i jak się zachować. Wiele z tych niepewności właśnie mija i są zastępowane coraz lepszymi prognozami. To nie oznacza, że minęły wszystkie obawy ostrożnych inwestorów. Wystarczy wskazać na jeden ciekawy wskaźnik – wartość światowej giełdy jest i powinna być powiązana z wartością światowego PKB. Kiedy wartość giełdy przewyższa PKB, z reguły następuje korekta. Po ostrych spadkach PKB w drugim kwartale i odbiciu cen spółek giełdowych, weszliśmy w fazę przewagi kapitalizacji giełdowej nad PKB. Jest to oczywiście mało doskonały wskaźnik, często zwodniczy, bo niektóre kraje systematycznie mają niższe PKB niż wartość akcji notowanych na ich giełdzie, niemniej jest to fakt godny odnotowania.

Na czym będziemy się teraz skupiać? Skoro generalnie sytuacja jest dobra, powinniśmy uważać na niespodzianki, te niedobre niespodzianki.

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Aby uzyskać dostęp do Raportu Miesięcznego zapisz się na nasz newsletter lub zarejestruj się bezpłatnie na Platformie Funduszy.

Zobacz także:

Ranking Funduszy F-Trust Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: słowo od stratega,