EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Stajemy przed nowymi wyborami inwestycyjnymi – raport F-Trust wrzesień 2019

Raport F-Trust styczeń 2019 - przewidywany wzrost ryzyka na rynkach kapitałowych
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust

Jeszcze rok temu dyskutowaliśmy o podnoszeniu stóp procentowych przez banki centralne. Rezerwa Federalna, centralny bank USA, miał mało wątpliwości co do dalszego kursu swojej polityki, chociaż prezydent Trump nawoływał już do obniżenia stóp procentowych. Centralny Bank Europejski nie widział potrzeby reagowania i wsparcia słabnących gospodarek europejskich. Równo rok temu mieliśmy słabe dane gospodarcze z Japonii.

Przypominamy o perspektywie historycznej, aby zrozumieć obecną sytuację i kłopoty w jakich jesteśmy dzisiaj. Dla wielu inwestorów dobrze zarabiających ostatnio na giełdzie to stwierdzenie o kłopotach wydaje się niedorzeczne. Dla nich nie ma problemu, oni widzieli kryzys w ostatnim kwartale 2018 roku i szczególnie w grudniu ubiegłego roku martwili się co będzie dalej. Ale już od lutego tego roku ich zmartwienia zniknęły, bo giełda ruszyła w górę. Mało kogo interesowały wówczas dane makrogospodarcze, wskazujące na spowalnianie wzrostu gospodarczego. Spowolnienie gospodarcze i wejście w recesję nie dzieją się w ciągu jednego miesiąca. A ruchy cenowe na giełdzie nie są obiektywną miarą rozwoju gospodarczego, chociaż występuje korelacja między giełdą i stanem finansowym spółek oraz stanem gospodarek poszczególnych krajów.


Ten artykuł to fragment raportu F-Trust, aby otrzymać dostęp do pełnej wersji, zostaw swój adres e-mail w formularzu poniżej lub zarejestruj się na Platformie Funduszy F-Trust.


Dzisiaj jesteśmy atakowani wieloma sygnałami o nadchodzącej recesji. Płyną one z wielu kierunków, ze Stanów Zjednoczonych, Europy i rynków rozwijających się. Centralny Bank Europejski właśnie obniżył stopy procentowe o 10 punktów bazowych, do -0,5%, i ogłosił masowy zakup długu – 20 miliardów euro miesięcznie przez nieograniczony okres. Mario Draghi, prezes ECB, wzywa inne banki i rządy do wspomagania swoich gospodarek. To jest wyraźna zmiana retoryki w obliczu nadciągających problemów. Wiele instytucji obniża prognozy wzrostu na następne lata. Zbieżność negatywnych prognoz daje impuls do działania przez banki centralne i rządy w kierunku wsparcia słabnących gospodarek.

Naszym codziennym zajęciem staną się obserwacje wspomagania gospodarki, jej tempa rozwoju, analizy poszczególnych elementów tej gospodarki i badanie kiedy nastąpi przełamanie i powrót do normalności. Pod koniec sierpnia mieliśmy rekordowo niskie rentowności na długu. Run na papiery dłużne wyraźnie osiągnął swe szczyty w sierpniu. Na początku września następuje lekkie odprężenie i rentowności lekko porosły, chociaż są nadal historycznie nisko. Mamy także rekordowo niską relację miedzy akcjami typu value (wartość) i growth (wzrost) mierzoną wyceną ceny do zysku. To w akcjach wzrostowych zarabiano dotychczas na giełdzie. To spółki wzrostowe miały rozwijający się i rosnący biznes. Nic więc dziwnego, że były drożej wyceniane i do nich płynęły kapitały giełdowe. Spółki typu value (wartość) miały odpływy, więc dzisiaj możemy zaryzykować stwierdzenie, że ich cena już odzwierciedla ryzyko nadchodzącej recesji. Naszym zadaniem jest określić dzisiaj nowe kierunki inwestycji, biorąc pod uwagę zmiany makrogospodarcze.

Czy nadal pozostawać w spółkach wzrostowych czy zwrócić się w stronę spółek value? A może powinniśmy zwrócić się w kierunku spółek „rozwojowych”, tych, które będą zmieniały nasze środowisko, dawały postęp i szeroko rozumiany rozwój, na przykład poprawę środowiska, poprawę zdrowia, lepszą infrastrukturę, itd. Jesteśmy w obliczu ważnych wyborów inwestycyjnych.

Wypada po raz kolejny przypomnieć, że gospodarka i giełda nie zawsze chodzą parami. Okazuje się dzisiaj, że inwestorzy giełdowi dopiero teraz odkrywają nadchodzącą recesję i ze strachu będą sprzedawać akcje. Warto odróżnić zachowanie inwestorów długoterminowych i krótkoterminowych. Wpływ na rynki mają teraz inwestorzy krótkoterminowi. Spadki cen są wynikiem ich działań. Inwestorzy długoterminowi zainwestowani w papiery dłużne i fundusze pieniężne, mają teraz proch armatni, aby kupić akcje, gdy ich cena jeszcze spadnie. W naszych wskaźnikach cyklicznych F-Trust doszliśmy do momentu wyczekiwania na zakup akcji, oczywiście po atrakcyjnych cenach. Spadki cen na giełdach są nam bardzo na rękę. Można powiedzieć całkiem odważnie, że cieszymy się ze spadających cen, aby ponownie wejść na rynek akcji.

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Aby uzyskać dostęp do Raportu Miesięcznego zapisz się na nasz newsletter lub zarejestruj się bezpłatnie na Platformie Funduszy.

Zobacz także:

Ranking Funduszy F-Trust Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: słowo od stratega,