EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 750 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Safe heaven. Tylko na jak długo – Jędrzej Janiak dla Gazety Giełdy Parkiet

wzrost ryzyka
Jędrzej Janiak, Analityk F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

Świat w ostatnich latach wyraźnie przyspieszył. Dla osób zajmujących się rynkiem finansowym najbardziej widocznym aspektem tego zjawiska są rynkowe wahania, w szczególności te podczas korekt spadkowych.

Wystarczył miesiąc, żeby oddać cały wzrost indeksu S&P500 z ostatnich 14 miesięcy. Innym zjawiskiem, które obserwowaliśmy w ostatnich latach, było zmienione zachowanie się głównych klas aktywów. Myślę tu o wzajemnych relacjach pomiędzy długiem a akcjami. W zdumieniu wielokrotnie zauważaliśmy, że obie klasy aktywów rosną i notują nowe rekordowe odczyty. Padało pytanie, która z klas się myli, ponieważ w założeniu obie klasy są w istotnym stopniu odwrotnie skorelowane.

Trudne momenty na rynku, w szczególności okres pomiędzy 19 lutego, a początkiem marca, to czas kiedy dług skarbowy zachował się książkowo w odniesieniu do akcji. Amerykański dług skarbowy obniżył swoją rentowność dla 10-latek z 1.6% do 0.4%, a w Polsce z 2.3% do 1.30%. To pokazuje, że w chwilach stresu rynkowego ta klasa aktywów spełniła pokładaną w niej nadzieję, jako tzw. „safe heaven”. Pytanie tylko na jak długo.

Aktywa określane tym terminem powinny charakteryzować się kilkoma cechami. Są to m.in. ogromna płynność, ograniczona podaż oraz niepodważalna trwałość popytu. No i teraz warto się zastanowić na ile dług skarbowy amerykański, ale także ten bliższy rodzimym inwestorom, jest w stanie spełnić przytoczone warunki. W szczególności gdy zestawimy je ze skutkami podejmowanych przez banki centralne oraz rządy działaniami antykryzysowymi. Obserwowany skokowy wzrost rentowności w ostatnich dniach może właśnie odzwierciedlać obawy inwestorów o wzrost potrzeb pożyczkowych. Na rynku widoczne były również kłopoty z płynnością. No i nie zapominajmy o trwałości popytu, w szczególności gdy coraz większe znaczenia na rynku długu zaczynają mieć obligacje skarbowe rządu chińskiego.

Jędrzej Janiak
Analityk F-Trust SA


Zapisz się do newslettera F-Trust i tak jak prawie 2053 innych osób, otrzymuj przydatne komentarze i analizy na maila


Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 23 marca 2020r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,