Rusza ze stacji lokomotywa… | Raport F-Trust maj 2020
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust
Gdyby rynki finansowe były wielkim teatrem, a inwestorzy siedzieli na widowni, to z pewnością chcieliby zajrzeć za kulisy. Z przyjemnością ogląda się spektakl, ale wrodzona ludzka ciekawość chce wiedzieć co jest po drugiej stronie sceny. W zawodowym świecie inwestorów widzimy obie strony: co dzieje się na giełdzie, ale także w realnej gospodarce. Ostatnio chętniej patrzymy na rynki finansowe, na giełdę, bo ceny idą w górę, niechętnie spoglądamy natomiast na realną gospodarkę. Na giełdzie mieliśmy dobre odbicie, zarówno akcje jak i obligacje odrobiły sporo marcowych strat. Za to gospodarka ma zadyszkę i kuleje, niemalże rdzewieje z braku aktywności.
Wzrost bezrobocia, spadek obrotów i zysków, zatrzymanie wielu inwestycji, przestoje i zamknięte hotele, restauracje, lotniska oraz wiele zakładów produkcyjnych – to rzeczywisty obraz gospodarki światowej ostatnich miesięcy. Świat obiegła pandemia, a wraz z nią kwarantanna, izolacja społeczna i zatrzymanie aktywności w wielu dziedzinach. Zapadła cisza i spokój! Poruszenie wzrostowe na giełdzie to efekt nadziei na rychły powrót do normalności. Mówi się o antycypowaniu poprawy w gospodarce, odmrażaniu aktywności, odbudowie kontaktów i powrocie do normalności. Problem w tym, że to będzie nowa normalność, na razie nie wiemy, jak ona będzie wyglądała. Pandemia jeszcze się nie skończyła. W Azji są powroty zakażeń, mimo dyscypliny i przestrzegania rygorystycznych zasad. W Europie będzie podobne ryzyko.
Nas, inwestorów interesują zmiany w świecie walczącym z pandemią. Interesuje nas, jak będziemy wracali do normalności i co zmieni się w naszym zachowaniu, jakie będą zmiany w porównaniu do tego co znamy sprzed 2020 roku.
Przekonaj się o naszym podejściu do Klientów. Zapisz się do newslettera, otrzymuj darmowe poradniki i raporty inwestycyjne
Chiny podały, że ich gospodarka w pierwszym kwartale skurczyła się 6,8%, po wzroście 6% w czwartym kwartale 2019 roku. Produkcja przemysłowa spadła 8,4% w pierwszym kwartale, w tym 1,1% straty w marcu. Sprzedaż detaliczna spadła o 19% w pierwszym kwartale, wliczając w to 15,8% spadku w marcu. Szef ekonomistów MFW uważa, że gospodarka globalna do końca przyszłego roku nie odrobi strat wywołanych pandemią, ale giełda mocno się ożywia, gdy są informacje o leku lub szczepionce na COVID-19. Rząd USA finansuje bezpośrednio badania spółek farmaceutycznych (Moderna, Sanofi), aby szybciej uzyskać upragnioną szczepionkę, która powinna rozwiązać problem pandemii.
Zarządzający wyszukują spółek, które utrzymują trendy wzrostowe i spółek, które skorzystały na pandemii. Procter & Gamble zyskał 10% sprzedaży w USA na zakupach konsumentów robiących zapasy papieru toaletowego i środków higieny. Prognozy kwartalnych zysków zostały pobite sięgając 1,17 dolarów za akcje. Niestety, całość obrotów spółki nie miała już takiego ruchu i była poniżej oczekiwań, podobnie było u konkurentów. W niektórych krajach bezrobocie dramatycznie wzrosło. Część pracowników otrzymuje specjalne wsparcie rządowe, w ramach programu kryzysowego. Akcje te są ograniczone w czasie i bardzo kosztowne dla zadłużonych finansów publicznych. Jest potrzeba rychłego powrotu do pracy i tworzenia wartości dodanej, którą można opodatkować. Jak tylko pandemia zacznie słabnąć, dochody podatkowe staną się bardzo ważnym tematem rozmów. Rusza produkcja samochodów i samolotów, rusza transport i wkrótce otworzą się granice. Mamy wypracowane procedury zachowania i bezpieczeństwa. Przypomina mi to wprowadzenie kontroli bezpieczeństwa na lotniskach. Dziś nikt już nawet nie pamięta, że kiedyś chodziło się po lotnisku jak jeszcze niedawno po centrum handlowym.
Zmierzymy się z trudnymi problemami. Z jednej strony z olbrzymim długiem publicznym zaciągniętym na pomoc w stanie pandemii, a z drugiej ratowaniem biznesu i miejsc pracy, aby bezrobocie i spadek aktywności gospodarczej nie sprowadziły jeszcze większego kryzysu. Praca z domu stała się dziś standardem dla tych, którzy niedawno jeszcze codziennie musieli chodzić do biura, banku lub urzędu. Mamy co najmniej trzy możliwe scenariusze wychodzenia z pandemii i kryzysu. Pesymistyczny, gdy trzeba będzie wrócić do kwarantanny i pozostawania w domu, drugi bardziej optymistyczny, ale z ostrożnym i powolnym rozruchem gospodarki światowej oraz wreszcie trzeci, gdzie wzrost i nadrabianie zaległego czasu oraz popytu przerosną nasze oczekiwania. W każdym z tych scenariuszy inny rodzaj inwestycji będzie wskazany. Jednym ze wskaźników, które warto obserwować jest zachowanie cen obligacji skarbowych i złota. Obligacje na wypadek powolnego i słabego restartu, a złoto, gdy ruszymy pełną parą i popyt przewyższy podaż. Bogata oferta funduszy w portfelu F-Trust SA pozwalają znaleźć właściwą odpowiedz na każdy z tych scenariuszy.
Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA
Zobacz także:
TAGI: słowo od stratega,