EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Polityka gospodarka giełda | raport F-Trust październik 2020

Nowy start - raport wrzesień 2020
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust

Na początku listopada poznamy nowego prezydenta USA. Wiele wskazuje, że będzie nim Joe Biden. Wraz z wyborami prezydenckimi odbywają się wybory do części miejsc w Kongresie i w Senacie USA. Demokraci mają duże szanse zdobycia większości parlamentarnej i senackiej. Jedynie Sąd Najwyższy będzie miał większość sędziów z nadania Republikanów. Ten układ polityczny pozwoli Demokratom na dokonanie takich reform i zmian, o które starali się od dawna, ale byli blokowani albo przez prezydenta, albo przez Senat. Polityka wewnętrzna i zagraniczna USA przybiorą więc inne formy niż widzieliśmy to za rządów Donalda Trumpa. Ale nie możemy z całą pewnością powiedzieć, jak te zmiany będą wyglądały. Co innego kampania wyborcza, a co innego faktyczne sprawowanie władzy. Joe Biden ma inny styl zarzadzania niż Donald Trump, kompromisowy, ale może utrzymać kierunek rządów nadany przez administracje ustępującego prezydenta. Polityka zagraniczna będzie ważna, będzie miała wpływ na relacje z Chinami, Rosją i Europą. Polityka wewnętrzna będzie ważniejsza, bo tutaj Joe Biden zdobył zaufanie wyborców i oczekiwania na reformy oraz pomoc gospodarce są bardzo duże. Już wiemy, że po dobrym trzecim kwartale, w czwartym możemy mieć spowolnienie. Do tego inflacja może powoli wzrastać, chociaż nie są to wysokie liczby, na razie poniżej 2%.


Ten artykuł to fragment raportu F-Trust, aby otrzymać dostęp do pełnej wersji, zostaw swój adres e-mail w formularzu poniżej lub zarejestruj się na Platformie Funduszy F-Trust.


Joe Biden obejmie urząd, jeśli wygra wybory, dopiero w styczniu. Przed nami więc gorący okres i wiele dobrego lub złego może się wydarzyć do końca roku. Ciekawa będzie więc reakcja giełdy na zmiany, które niosą ze sobą wybory w USA. Stratedzy i analitycy przygotowali już grunt pod zwycięstwo Bidena i uspokajają giełdę, a nawet uważają, że nowy prezydent będzie miał dobry wpływ na ruchy giełdowe. Za rządów Demokratów giełda często była w dobrym trendzie. Na razie mamy za mało wiedzy, aby z dużą dozą pewności przewidywać co się wydarzy do końca tego roku i w 2021.

Powracamy więc do wyceny spółek i ich relatywnych wartości. Giełda amerykańska zdominowała światowy rynek przez ostatnie lata, przewodziła w branżach wzrostowych i w nowych technologiach. Wydaje się, że powoli następuje zmiana, inne regiony dopasowują się do amerykańskiego lidera i znajdują własne obszary specjalizacji i wzrostu. Europa wiele stawia na ochronę środowiska i zmianę w kierunku trwałości gospodarki. W tej dziedzinie Europa ma sporo osiągnieć. Azja i Chiny mają nadal dobre tempo wzrostu gospodarczego i możliwości rozwoju. COViD-19 sprawia nam wiele kłopotów i wyhamował wiele dziedzin gospodarki, ale nie zatrzymał wzrostu. Politycy dopasowali swoje decyzje, aby pomagać tam, gdzie można, a jednocześnie nie dopuszczać do katastrofy zdrowotnej. Możemy więc patrzeć spokojnie na rok 2021 i następne lata w nadziei na powrót do normalności i generalnego dalszego rozwoju. Przy tym dobrym scenariuszu nie możemy jednak wyeliminować niespodzianek. I giełda może nam takich niespodzianek dostarczyć.

Mimo olbrzymiej ilości pieniądza wpompowanych do gospodarki i na giełdę, korekta lub stabilizacja rynków finansowych należy do normalnego procesu. Będziemy z pewnością szukać takich miejsc, które są mniej narażone na spadki. Europa może być jednym z kandydatów. Także rynki azjatyckie są dobrym kandydatem. Nieco gotówki może przydać się na zakupy, gdy pojawią się „okazje”. Sukces Allegro pokazuje, że zawsze są dobre miejsca do inwestowania. Trzeba tylko umieć je znaleźć.

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Aby uzyskać dostęp do Raportu Miesięcznego zapisz się na nasz newsletter lub zarejestruj się bezpłatnie na Platformie Funduszy.

Zobacz także:

Ranking Funduszy F-Trust Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: słowo od stratega,