EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Osiągamy nowe giełdowe szczyty – raport F-Trust lipiec 2019

Raport F-Trust styczeń 2019 - przewidywany wzrost ryzyka na rynkach kapitałowych
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust

Ubiegłoroczne grudniowe załamanie giełdowe nie jest już widoczne w rezultatach indeksów akcyjnych, które w USA i Australii wspinają się na nowe szczyty: Dow Jones Industrial, S&P 500, Nasdaq, Australijski All Shares. Dotychczasowa wycena spółek giełdowych nie jest na szczytach, to upewnia inwestorów, którzy są nadal chętni do kupowania akcji, a szczególnie akcji spółek amerykańskich.

Jeden ważny indeks amerykański nie jest jednak na szczycie – to indeks transportowy. Od września 2018 roku zaczęło się jego zniżanie. Tak, wówczas to był gorący okres wprowadzania taryf celnych przez USA na towary chińskie i zwiększanie ilości produktów objętych cłami między tymi krajami. Eksporterzy przyspieszali wiele transakcji handlowych, aby uniknąć wprowadzanych ceł. Tymczasem od grudnia 2018 roku następuje lekkie rozluźnienie w napiętych relacjach. Nie wszystkie zapowiadane cła wprowadzono, a negocjacje trwają i trwać będą. To zamieszanie wokół dodatkowych ceł i graniczenia handlowe między USA i Chinami nie sprzyjają spokojnej wymianie handlowej. A skoro spółki transportowe się osłabiają, to może znaczyć, że wolumen obrotów spada i spadają zyski spółek transportowych zaangażowanych w handel między USA i resztą świata. Ci, którzy zaczęli głosić rozpoczęcie procesu deglobalizacji, czyli odwrócenie procesu globalizacji i powrót do regionalizacji lub wręcz zamykania się w granicach narodowych, postrzegają negatywne konsekwencje, jakie mogą spotkać nas wszystkich, jeśli taki proces miałby się rozwinąć. Tymczasowe spadki obrotów handlowych nie są anormalne, można je wyjaśnić cyklicznością gospodarki czy poszczególnych jej sektorów.

Ale trwałe spadki obrotów handlowych lub poważne utrudnienia w powadzeniu handlu międzynarodowego mogą być bardzo szkodliwe. Inny ciekawy efekt tegorocznej giełdy to zwyżka cen surowców – ropy, złota i kilka innych śledzonych z mniejszą uwagą. Na jesieni zeszłego roku mieliśmy szybki zjazd cen ropy z 75 na 45 dolarów. Łatwo było to wyjaśnić spowolnieniem gospodarki. Tymczasem J. Powell nadal zapowiadał kontynuację podnoszenia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Po grudniowych spadkach giełdowych nastąpił zwrot w zapowiedziach Rezerwy Federalnej i rynek akcji szybko zaczął odrabiać straty z ubiegłego roku.


Ten artykuł to fragment raportu F-Trust, aby otrzymać dostęp do pełnej wersji, zostaw swój adres e-mail w formularzu poniżej lub zarejestruj się na Platformie Funduszy F-Trust.


Nieco innym torem idzie gospodarka, spowolnienia są wyczuwalne, zniknęła presja na inflację. Rynek długu stał się bardzo popularny, jako miejsce na zabezpieczenie zdobytego kapitału i rentowności wróciły na tor spadkowy, od USA do Europy i Azji. Ale już pojawia się nowy temat, ochrona narodowych interesów gospodarczych i tego konsekwencje w postaci rosnących cen. Trudności z dostępem do tanich towarów z Azji, przerwy w dostawie lub nawet brak dostaw lub ich zwiększone koszty – to elementy prowadzące w konsekwencji do podnoszenia cen hurtowych i detalicznych. Trudności z globalizacją oznaczają nieuchronnie wyższe ceny surowców i towarów w krajach rozwiniętych. W tym okresie letniej kanikuły, kiedy więcej myślimy o wakacjach i wypoczynku niż o pracy, cenach i giełdzie – warto chociaż przez chwilę zastanowić się nad dużymi przepływami funduszy w kierunku spółek technologicznych, a obok nich do spółek start-upów, venture capital, private equity czy private debt, tych wszystkich klas aktywów, gdzie trudno o obiektywną, racjonalną wycenę, a nie ma wyceny giełdowej, transakcyjnej.

W analizach giełdowych i w prasie padają kolejne kwoty ile pieniędzy zainwestowano właśnie w tego typu inwestycje, mało płynne, słabiej przeanalizowane niż spółki giełdowe z wieloletnia historią. Piszemy o tego typu klasach aktywów, świetnie się rozwijających, gdyż to pieniądze tam zgromadzone służą do podbijania cen spółek innowatorskich i do prowadzenia operacji skupywania spółek. Wiadomo, że przy tego typu transakcjach można łatwo przepłacić za aktywa lub zalążek nowego biznesu. Najwięcej transakcji typu przejęć i fuzji odbywa się przy rekordowych szczytach cen giełdowych. Potem następuje najczęściej rozczarowanie i trudności związane z wprowadzeniem w życie nowej organizacji, nowych kompetencji i dalszego rozwoju biznesu; to nie jest łatwe zadanie i częściej występują trudności niż pozytywne zaskoczenia. W tym okresie, gdy naokoło słychać same dobre opinie i zachęcające do lokowania kapitału w akcje spółek, a z drugiej strony dochodzą okrzyki zachwytu nad papierami dłużnymi, warto pomyśleć więcej o lepszej ochronie kapitału. Przegląd alokacji aktywów po pierwszym półroczu 2019 roku i tych nowych rekordach jest mocno wskazany, może nawet konieczny. Zachęcamy.

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Aby uzyskać dostęp do Raportu Miesięcznego zapisz się na nasz newsletter lub zarejestruj się bezpłatnie na Platformie Funduszy.

Zobacz także:

Ranking Funduszy F-Trust Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: słowo od stratega,