EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Oczekiwania i nowa energia | raport F-Trust styczeń 2021

Odnowa bożonarodzeniowa | raport F-Trust grudzień 2020

Nasze oczekiwania są dzisiaj bardzo wysokie, odwrotnie do naszych swobód, które są coraz bardziej ograniczane. Oczekujemy powrotu do normalności jaką znamy z przeszłości, tymczasem powoli oswajamy się z ograniczeniami. Przeżywamy przyspieszony proces zmian w życiu społecznym, ale nasze zwyczajne, codzienne życie także ulega zmianie. Transformacja przyspieszyła z powodu pandemii, ale jej kierunek znany jest z filmów i literatury. Lozanna ma do 2030 roku wprowadzić zakaz ruchu samochodów spalinowych, do 2050 roku wyeliminować wszystkie inne zanieczyszczenia. Autonomiczne pojazdy już dzisiaj jeżdżą po drogach, teraz nadejdzie fala ich upowszechnienia. Sukces Tesli nie jest przypadkowy, wyraźnie wyprzedza innych producentów. Spółki produkujące ogniwa paliwowe przeżywają euforię, powstają nowe baterie, które mogą uniezależnić nas od sieci elektrycznych, jak kiedyś telefonia komórkowa zlikwidowała kabel telefoniczny.

Ograniczenia w życiu codziennym nie zatrzymują postępu technologicznego, można nawet powiedzieć, że zmuszają go do przyspieszenia. To jest motor rozwoju giełdy, potrzebne są pieniądze na nowe technologie, nie tylko w dziedzinie zdrowia. Patrzymy więc uważnie na dokonujące się przemiany, bo to będą interesujące kierunki inwestycyjne w nadchodzących latach i także już w tym roku. W analizie giełdowej coraz bardziej opieramy się na przekazie medialnym i spotkaniach wirtualnych, coraz szersze kręgi inwestorów i analityków mają dzięki temu bezpośredni dostęp do zarządów spółek, do ich reprezentantów. Mamy możliwości bezpośredniego spojrzenia na pracę spółek i ich wyniki, dysponujemy coraz lepszymi danymi liczbowymi i analizami. Liczba ciekawych projektów jest olbrzymia, ale jak wybrać w takim gąszczu? Pułapki inwestycyjne też stały się liczniejsze, nie tylko dobre okazje. Tutaj doświadczenie odgrywa rolę i wybór spółek powinien należeć do specjalistów, bo rynki finansowe odzwierciedlają gospodarkę, antycypują jej sukcesy, ale są także wyrazem naszych oczekiwań i obaw, więc czasami przesadzają, pozytywnie lub negatywnie. Z tego względu doświadczenie jest istotne. Spójrzmy na komunikację między spółkami, inwestorami, na komunikację na rynkach finansowych i w mediach społecznościowych. Komunikacja jest dzisiaj szybka, internetowa, ale czy jest lepsza jakościowo? Wszak to od tej komunikacji zależy jakich dokonamy wyborów i jakie spółki, obligacje czy surowce znajda się w naszym portfelu lub funduszu.

Izolacja zmieniła nam styl życia. Izolacja wprowadzona w imię walki z pandemią zmieniła społeczeństwo, dała większy wpływ mediom społecznościowym w kształtowaniu poglądów, ale nie wpłynęła na kształcenie pozytywnych umiejętności życia w społeczeństwie. Na szczęście nie wszystkie dziedziny życia gospodarczego zostały zamknięte w obawie przed szybko rozprzestrzeniającym się wirusem i jego nowymi mutacjami. Produkcja jest utrzymana, prace budowlane są kontynuowane, handel i transport są utrzymane. Wskaźniki produkcji przemysłowej powoli wracają do dodatnich liczb, powyżej zera. Część pracy ludzkiej zastąpią maszyny, ta faza pandemii wzmocni przekonanie o konieczności automatyzacji i robotyzacji. Nowe nakłady inwestycyjne poczynione w tym okresie dadzą odważnym spółkom przewagę konkurencyjną w obecnym cyklu. Przy tanim kapitale rentowność tych inwestycji będzie wkrótce widoczna. Możemy patrzeć z optymizmem na 2021 rok, ale także zachować roztropność, dywersyfikując inwestycje, śledząc nadchodzące trendy i ufając dobrym zarządzającym. Po dziesięcioleciu latach dominacji FAANG czas na zmianę kierunku i miejsce na inne grupy. Zmienia się prezydent USA, w tym roku zmieni się kanclerz Niemiec, czas na zmiany liderów giełdowych. Wstępuje w nas nowa energia i do odnawialnej energii może prowadzić. Chiny wiodą prym we wzroście gospodarczym, ale przed nimi zaczynają się piętrzyć trudności; – w wielu krajach rozpoczyna się centralne sterowanie gospodarką, a to daje efekty na początku, ale jeśli trwa zbyt długo, to przeradza się w następny kryzys.

Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust

Aby uzyskać dostęp do Raportu Miesięcznego zapisz się na nasz newsletter lub zarejestruj się bezpłatnie na Platformie Funduszy.

Zobacz także:

Ranking Funduszy F-Trust Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: słowo od stratega,