EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Obawy inwestorów – raport F-Trust styczeń 2020

Raport F-Trust styczeń 2019 - przewidywany wzrost ryzyka na rynkach kapitałowych
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust

Wyniki 2019 roku były wyjątkowo dobre w dziedzinie akcji i długu. Wielu cierpliwym i wytrwałym inwestorom udało się wytrzymać presje różnych powodów do korekty, utrzymać poczynione inwestycje i dotrwać do obecnej chwili z bardzo dobrymi wynikami. Wiele dziedzin pozwoliło zarobić ponad 30%, tylko w niewielu miejscach zarobki były słabsze. Ale w rozmowach z niektórymi klientami przewija się zdziwienie, że ich portfele nie mają tak dobrych wyników jak indeksy na to wskazują. Skąd biorą się te słabości?

Każdy przypadek jest inny, bo każdy inwestor ma inną historię inwestowania. Czasami kilka tygodni a nawet kilka dni może mieć duży wpływ na wynik. Różnorodność funduszy i zarządzających tymi funduszami, dobór akcji i długu, struktura funduszy i portfeli są źródłem różnych wyników inwestycyjnych. My mówimy o wynikach indeksowych, porównujemy je z wynikami funduszy, przy założeniu początku inwestycji 1 stycznia i zakończenia jej 31 grudnia.


Ten artykuł to fragment raportu F-Trust, aby otrzymać dostęp do pełnej wersji, zostaw swój adres e-mail w formularzu poniżej lub zarejestruj się na Platformie Funduszy F-Trust.


Trzy grupy inwestorów

Obecnie spotykamy trzy grupy inwestorów: tych którzy nadal chcą trwać na swoich pozycjach; chętnych na zwiększenie ekspozycji akcyjnej w dziedzinach sukcesu; pragnących ochrony kapitału. Te zamiary, plany inwestycyjne, przewijają się wśród wszystkich inwestorów niezależnie od stopnia satysfakcji z dotychczasowych rezultatów. Stoimy przed wyborem na kolejny rok. Możliwości mamy bardzo dużo i stąd kłopot z wyborem, ale postarajmy się usystematyzować te wybory i podać jakiś klucz, który posłuży do podjęcia decyzji.

Jak zwykle zaczniemy od stopy wynagrodzenia kapitału wolnej od ryzyka, czyli od rentowności długu skarbowego. W dzisiaj polskie 10-latki to 2,34%, a amerykańskie 1,85%. W porównaniu do rocznej stopy inflacji te rentowności nie są zachwycające. Tym bardziej, że inflacja ma więcej presji na wzrost niż na spadek. Ostatnio notowany wyjątkowy skok inflacji konsumenckiej w Chinach, skąd pochodzi wiele dóbr konsumpcyjnych nabywanych na całym świecie, będzie miał swoje przełożenie na presję inflacyjną w krajach sprowadzających chińskie towary.

Skąd się bierze inflacja?

Spójrzmy nieco szerzej na zjawisko prawdziwej inflacji, o której pamiętają tylko starsi, bo młodzież, nawet ta 40-letnia, niewiele o niej wie. Przez ostatnie dziesiątki lat towarzyszyła nam deflacja, spadki inflacji lub brak inflacji. Politycy i niektórzy ekonomiści tłumaczyli nam już wielokrotnie, dlaczego niskie stopy procentowe i niska inflacja będą teraz na zawsze towarzyszyć gospodarce. Ale inflacja jest zjawiskiem cyklicznym, także wówczas, gdy cykl jest bardzo wydłużony, a my sami nie bardzo wiemy dlaczego tak długo ten cykl trwa. Krótka pamięć inwestycyjna i trwające od lat niskie stopy procentowe, wreszcie pomoc banków centralnych spowodowały znikniecie obaw o nadmierny wzrost inflacji. Przezorność i ostrożność w tej dziedzinie zostały uśpione. Utrzymujące się od roku słabsze i słabnące wskaźniki makrogospodarcze dodały argumentów, że inflacji nie będzie. Dla niektórych obserwatorów było jednak zadziwiające, że Rezerwa Federalna nie poszła dalej w obniżaniu stopy procentowej w 2019 roku, kiedy uznała za konieczne wsparcie gospodarki. Dzisiaj możemy powiedzieć, że poziom utrzymującej się inflacji, choć obecnie niski, wstrzymał dalszą obniżkę stóp.

Rzeczywiście, przeszliśmy w ubiegłym roku falę spadków cen konsumpcyjnych i producenckich. Ten proces zatrzymał się w ostatnim kwartale 2019 roku i byliśmy świadkami kilku spektakularnych wzrostów poziomu cen konsumenckich na przestrzeni kilku miesięcy. Polska inflacja nie była w tych odczytach odosobniona. Wojna handlowa zorganizowana przez administrację USA przynosi swoje owoce. Ograniczenia handlowe, taryfy celne, przeszkody pozataryfowe – to wszystko zmienia warunki handlu i daje argument na podniesienie cen. Inflacja nie jest wyłącznie mechanizmem księgowym czy arytmetycznym. Inflacja jest także zjawiskiem społecznym i psychologicznym. Jej poziom zależy od kosztów produkcji i usług, od wielkości planowanych zysków, ale także od przewidywań przyszłych zmian cenowych. Czy obecnie mamy wiele firm, które zakładają trwały spadek cen?

Czy mamy obecnie możliwości obniżania kosztów poprzez zmniejszanie kosztów płacy, kosztów surowców, energii, itd.? Odpowiedź na te pytania da nam elementy do dalszych przewidywań. Koszty finansowe, czyli stopy procentowe są następnym elementem. Banki centralne trzymają się obecnie niskich stóp procentowych, ale jak długo taka polityka będzie w stanie się obronić? Wiemy, że podwyżka stóp procentowych jest zabójcza dla długu publicznego, długu rządowego, który w wielu krajach przekroczył już limity bezpieczeństwa. Z tego powodu wytrwałość banków centralnych może być większa niż to jest ekonomicznie uzasadnione.

Korzyści z obecnego stanu rzeczy będą w pierwszej kolejności szły do spółek zdolnych dopasować się do warunków cenowych, podaży i popytu oraz trendów zmian technologicznych i handlu internetowego. Wydaje się, że to właśnie te elementy wyznaczą pozytywne trendy w bieżącym roku. Możliwości ustalania cen i dopasowywania się do nowych kosztów, a więc utrzymywania lub podnoszenia marż zysku, będą jak zwykle siłą napędową cen akcji. W takich spółkach możemy szukać sukcesów. Klasa aktywów dłużnych, obligacji, nawet tych wysoko rentownych może być wystawiona na ciężką próbę. Jeśli zacznie się podnosić premia za ryzyko inwestycyjne, a do tego wzrosną stopy procentowe, trudno będzie mówić o pozytywnych wynikach w tej klasie aktywów.

W co inwestować w 2020roku?

Podsumowując, znów liczymy na akcje, a dług tylko krótkoterminowy, dobrej jakości, co może być przejściową alternatywą na zachowanie kapitału. Być może coraz częściej będziemy zadawać sobie pytanie, jak ochronić nasz kapitał przed wzrastającą inflacja? I w tym wypadku akcje są najbliższe dobrej odpowiedzi. Nasze pozytywne nastawienie do akcji dotyczy, jak zwykle, dłuższego okresu inwestycyjnego. Nie mówimy o najbliższym kwartale czy kilku miesiącach, ale o co najmniej perspektywie rocznej. Zgodzimy się z ostrożnymi inwestorami, że korekta giełdowa jest możliwa i może być dość bolesna, chociaż naszym zdaniem przejściowa. Przypominamy, że w naszej dziedzinie aktywa inwestycyjne mają swoja cenę – uzasadnioną, wygórowaną lub niedoszacowaną. Dlatego zwracamy się do zarządzających funduszami, którzy potrafią wyłowić te najlepsze akcje i włączyć je do swoich, naszych funduszy.

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Aby uzyskać dostęp do Raportu Miesięcznego zapisz się na nasz newsletter lub zarejestruj się bezpłatnie na Platformie Funduszy.

Zobacz także:

Ranking Funduszy F-Trust Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: słowo od stratega,