EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

O czym rozmawiać pod koniec roku? – raport F-Trust listopad 2019

Raport F-Trust listopad 2019 - o czym rozmawiać pod koniec roku
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust

Wszyscy inwestorzy wiedzą dużo o M&A, czyli fuzjach oraz przejęciach, bo to sól rynku kapitałowego. Niewiele mówi się natomiast o wyodrębnianiu spółek z działalności dużej organizacji, która zainicjowała i rozwinęła jakąś nową działalność, a następnie wyodrębniła ją w  oddzielną organizację.

To tak zwany spin-off, jakby produkt uboczny. Wśród szerzej znanych, można wymienić wyodrębnienie Intelu z Fairchild Semiconductor, Nespresso z Nestle, Ferrari z Fiata, Philips Lighting z Philipsa, Innogy z RWE, Expedia z Microsoft, AOL z Time Warner, itd. W ten sposób tworzy się nową wartość w istniejących spółkach. Dzięki takim przedsięwzięciom, tradycyjne spółki mogą stopniowo i powoli, w sposób racjonalny, przekształcać się i zmierzać w kierunku nowych źródeł wzrostu. W analogii futbolowej można mówić o kształceniu młodych zawodników, których można następnie sprzedać do innych klubów. Zdarza się jednak, że nowo powstałe spółki wyrastają na gru zach spółki, która je stworzyła, bo spółka macierzysta po jakimś czasie zanika, nawet jeśli była liderem w swojej branży. Przykład GE jest bardzo znamienny.

W naszym inwestowaniu chętnie mówimy o spółkach innowacyjnych, które stawiają na długotrwały wzrost, budowanie nowych działalności razem z postępem technologicznym. Te spółki, które pozostają w swojej tradycyjnej działalności i nie dopasują się do zmian i postępu technologicznego zostają najczęściej w tyle. Pozostawanie „w tyle” może skończyć się całkowitym zaginięciem spółki. Klasyczny dziś przykład to Eastman Kodak, który nie potrafił przejść do etapu fotografii cyfrowej, ani rozwinąć innej działalności gwarantującej przetrwanie firmy. Motorola, były lider telefonów komórkowych, jest także przykładem słabego zarządzania strategicznego lub błędnych wyborów technologicznych. Dzisiaj zastanawiamy się, jak skończy się historia HP, niegdyś lidera komputerowego. Tradycyjne firmy farmaceutyczne z rozbudowaną siecią sprzedaży i marketingu zbudowaną w tłustych latach rozwoju są dzisiaj bardziej siecią sprzedaży niż motorem tworzenia nowoczesnych produktów farmaceutycznych ukierunkowanych na indywidualne leczenie w oparciu o informacje DNA.

Przypominamy naszym czytelnikom o tych faktach, tak samo jak powtarzamy powiedzenie, że drzewa nie rosną bezgranicznie.


Ten artykuł to fragment raportu F-Trust, aby otrzymać dostęp do pełnej wersji, zostaw swój adres e-mail w formularzu poniżej lub zarejestruj się na Platformie Funduszy F-Trust.

Specjalne fundusze wzrostowe kierują się w stronę „spółek wzrostowych”. Inwestorzy stale poszukują tych kierunków inwestycyjnych, które pozwolą trwale i dużo zarobić. Fundusze wzrostowe to bardzo atrakcyjny kierunek, ale ich popularność może powodować wzrost wyceny spółek kupowanych do tych funduszy, wyceny czasami nieuzasadnionej. Po prostu spółki wzrostowe stają się za drogie. Ponieważ wycena ma znaczenie przy inwestowaniu, to można się spodziewać odwrotu od spółek wzrostowych w kierunku spółek, których wycena jest niższa. Ruch taktycznie uzasadniony, ale strategicznie należy zadać sobie następujące pytanie: czy dzisiejsza struktura funduszu wzrostowego zawiera spółki wzrostowe, które utrzymają się w tej kategorii przez następne lata i będą liderami w swojej kategorii? Jeżeli otrzymamy odpowiedź twierdzącą, to warto poczekać i przeczekać okres trudności. Wśród zarządzających są specjaliści, którzy patrzą na zmiany w spółkach i na długoletnie trendy rozwojowe. Poszukują tych spółek, które już są, ale i tych, które dopiero staną się liderami wzrostu. Nie tylko postęp technologiczny, także zmiany społeczne i preferencje społeczne stają się motorem wzrostu i marszu na pozycję lidera. Polityczna „zielona fala” przechodzi przez świadomość wyborców europejskich. To może mieć rychłe skutki w trendach rozwojowych dużych gospodarek. Samochód elektryczny lub napędzany wodorem są tego namacalnym przykładem.

Porozmawiajmy więc o tym, które spółki i które fundusze powinny być w naszych portfelach na koniec tego roku, aby nie dać się zaskoczyć nadchodzącym zmianom.

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Aby uzyskać dostęp do Raportu Miesięcznego zapisz się na nasz newsletter lub zarejestruj się bezpłatnie na Platformie Funduszy.

Zobacz także:

Ranking Funduszy F-Trust Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: słowo od stratega,