EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Megatrend w branży producentów gier komputerowych – Krzysztof Cesarz, Paweł Gąsior – Ipopema TFI

Branża gier komputerowych przeszła przez ostatnie lata ogromne wizerunkowe przeobrażenie i uznawana jest inwestycyjnie za bardzo atrakcyjną. Rozrywka, która kiedyś kojarzyła się tylko z dziećmi, zaczyna dorównywać popularnością telewizji. Wartość rynku gier komputerowych w 2016 roku zbliżyła się do 100 mld USD i prognozuje się, że będzie rosła w tempie 7-9% w kolejnych latach. Gry komputerowe wdzierają się do kultury masowej, czego przykładem może być ekranizacja takich tytułów jak: Tomb Raider, Assassin’s Creed czy Warcraft.

megatrend gry komputerowe

Wyceny producentów gier komputerowych na giełdach systematycznie rosną – warto więc wiedzieć dlaczego, gdyż dzięki temu można wybrać prawdziwe inwestycyjne perełki. Producenci przyjmują różne modele sprzedaży gier i dotarcia do użytkowników. Zrozumienie zasad ich funkcjonowania pozwala na śledzenie trendów, na których zarabiają dziś i na identyfikowanie okazji, które są jeszcze przed nimi.

Krzysztof Cesarz Ipopema TFIPierwszy z nich to wzrost liczby graczy, wynikający z dorastania pokoleń przyzwyczajonych do rozrywki wirtualnej oraz z łatwości dostępu do gier. Obecnie można oddać się rozrywce zarówno na komputerach, konsolach jak i urządzeniach mobilnych. Jeszcze 10 lat temu dostępne były głównie komputery stacjonarne i konsole. Z tego powodu, oprócz popularnej sprzedaży pudełkowej, kiedy to gracz płaci określoną kwotę, aby uzyskać dostęp do produktu (tzw. pay to play), funkcjonuje także model, kiedy można grać w grę nie ponosząc początkowych kosztów (tzw. free to play). Model płatny jest znacznie prostszy do oceny, ponieważ kluczową zmienną jest ilość sprzedanych kopii produktu. Model bezpłatny jest bardziej skomplikowany, ponieważ analizując przygotowywany tytuł potrzebne są założenia nie tylko dotyczące ilości użytkowników, ale również ich średniej monetyzacji (średniego zarobku na jedną pobraną grę). Monetyzacja, bazująca na mikropłatnościach, zależy od czasu, przez który tytuł będzie popularny. Większość notowanych producentów gier skupia się na produkcji wysokobudżetowych tytułów w formule pay to play, pamiętać jednak należy, że to segment gier do pobrania za darmo rozwija się najszybciej. Możliwe jest także łączenie obu tych modeli, co pozwala uzyskać producentom gier dodatkową marżę na mikropłatnościach w Internecie, np. w przypadku takich tytułów jak Call of Duty, amerykańskiej firmy Activision Blizzard.

Kolejnym istotnym elementem wpływającym na potencjał producentów gier do dalszej poprawy zysków jest wykorzystanie ich jako nośnika reklamy. Popularny portal społecznościowy Facebook zarabia ok 15$ rocznie w przeliczeniu na jednego użytkownika. Zynga znana z gier: Words with Friends, czy FarmVille rocznie zarabia z reklam ok 200 mln dolarów, co oznacza, że w przeliczeniu jeden użytkownik dostarcza 3$. Tacy producenci, jak Activision Blizzard, ElectonicArts, Ubisoft czy CD Projekt, przyciągający regularnie miliony graczy przed ekrany, dopiero zaczynają korzystać z tego trendu. Gra Candy Crush studia Activision Blizzard posiada 400 mln użytkowników, którzy dziś nie generują przychodów z reklam. Gdyby udało się uzyskać paramenty podobne jak osiąga Zynga, dodatkowe przychody z Candy Crush wyniosłyby ok 1,2 mld USD, czyli 17% obecnej sprzedaży. Spółki eksperymentują również z wprowadzaniem reklam do dużych tytułów. Przykładowo, Call of Duty prowadzi dużą kampanię marketingową wraz z Pepsi Co na promocję napojów Mountain Dew i chipsów Doritos. Nie ma wątpliwości, że tego typu inicjatyw z czasem będzie coraz więcej.

Ostatnim, ale niemniej istotnym trendem, który w przyszłości powinien generować dodatkowy strumień przychodów dla spółek produkujących gry, jest esport. Branża ta w 2016 roku przyniosła 493 mln USD przychodów. To wciąż niedużo, jednak przy tempie wzrostu przekraczającym 30% rocznie przychody te do 2019 roku przekroczą 1 mld USD. Naszym celem jest wyszukiwanie spółek, których produkty mogą być areną zmagań, do tego służy m. in. regularna obserwacja aktywności użytkowników serwisu Twitch. Twitch jest największą na świecie platformą video dla użytkowników gier komputerowych. Warto tutaj podkreślić, że e-sport dotyczy różnych gatunków gier: sportowych, zręcznościowych czy strategicznych. W Polsce działa Turtle Entertainment Polska, która zajmuje się m. in. organizacją turnieju Electronic Sports League w Katowicach. Już dziś osiąga ona ponad 20 mln zł przychodów rocznie, czyli więcej, niż budżet 6 z 16 drużyn piłkarskiej Ekstraklasy.

Przy ocenie spółek z branży producentów gier video kluczem pozostaje jednak odnalezienie spółek, które stale dostarczają dobrych produktów. W tym celu istotne jest obserwowanie przyjęcia wydanych tytułów np. na podstawie recenzji branżowych i recenzji użytkowników zebranych na serwisie metacritic.com. Na etapie produkcji warto śledzić zainteresowanie powstającymi grami na podstawie danych zebranych w serwisie gamespot, który codziennie publikuje listę top 50 najbardziej oczekiwanych tytułów. Takie przygotowanie pozwala na wyselekcjonowanie najbardziej atrakcyjnych spółek w sektorze, który naszym zdaniem jeszcze przez długi czas będzie jednym z kluczowych globalnych megatrendów.

W styczniu fundusz IPOPEMA Globalnych Megatrendów osiągnął stopę zwrotu równą 2,70%. W portfelu dominowały spółki z: Europy Zachodniej, Ameryki Północnej oraz kilku emitentów z Chin i Polski. Zaangażowanie funduszu na wspomnianych rynkach ma miejsce przez wyselekcjonowaną grupę 39 spółek. Całkowite zaangażowanie w instrumenty udziałowe wynosi ok. 92% aktywów funduszu.

Stopa zwrotu (%) na 31 stycznia 2017 roku, JU kat. A
1M 3M 6M 12M 24M
IPOPEMA Globalnych Megatrendów 2,70% 7,50% 11,60% 18,20% nd
Średnia* 1,30% 5,80% 7,30% 14,70% 9,40%
Mediana* 1,15% 5,05% 5,60% 12,10% 4,85%
Źródło: Ipopema TFI

Materiał zaprezentowany na stronie pochodzi od naszego partnera Ipopema TFI.

Nota prawna: Niniejsza treść służy wyłącznie celom informacyjnym, nie stanowi rekomendacji czy doradztwa inwestycyjnego i nie może stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Wszelkie informacje dotyczące planów, oczekiwań, strategii, czy polityki inwestycyjnej co do przyszłości, stanowią odzwierciedlenie wiedzy i oczekiwań zarządzającego na moment sporządzenia niniejszego dokumentu, w związku z czym mogą one ulec wielokrotnej zmianie w zależności od rozwoju sytuacji na rynkach finansowych. W skrajnym przypadku może to oznaczać, że oczekiwania te mogą ulec zmianie, także zanim niniejszy dokument dotrze do jego adresata.

Fundusze Ipopema TFI w ofercie F-Trust:

Przefiltruj:

wybierz towarzystwa

klasa aktywów

podział geograficzny

wybierz sektory

Ryzyko 1
7

waluta funduszu

min. pierwsza wpłata

FILTRUJ
Nazwa funduszu
Klasa
aktywów

Klasa aktywów – wskazuje w jakie instrumenty finansowe inwestuje fundusz. W ramach funduszy mieszanych fundusz może inwestować w kilka klas aktywów jednocześnie.


Ryzyko

Ryzyko – Ocena ryzyka na podstawie danych dostępnych w kluczowych informacjach dla inwestorów danego funduszu. Wskaźnik ryzyka stanowi syntetyczną wartość odzwierciedlającą poziom ryzyka związany z inwestycją w dany fundusz bądź subfundusz. Może on przybierać wartości od 1 (najmniej ryzykowny) do 7 (najbardziej ryzykowny).


Sektor

Sektor – informacja wskazująca zaangażowanie funduszu/subfunduszu w instrumenty finansowe emitowane przez określone podmioty. Podział może dotyczyć sektorów w jakich działają przedsiębiorstwa (np. ochrona zdrowia), wielkości kapitalizacji firm (małe/średnie/duże). W przypadku, gdy fundusz/subfundusz inwestuje w szerokie spektrum instrumentów finansowych emitowanych przez spółki z różnych branż, o różnej kapitalizacji, wówczas mamy do czynienia z funduszem/subfunduszem uniwersalnym. Region – Informacja na temat geograficznego rozkładu spółek z portfela. Jeżeli fundusz inwestuje przekrojowo, nie precyzując jaki region geograficzny będzie przeważał w jego portfelu, wówczas opisujemy go jako „globalny”.

Podział
geograficzny

Informacja na temat geograficznego rozkładu spółek z portfela. Jeżeli fundusz inwestuje przekrojowo, nie precyzując jaki region geograficzny będzie przeważał w jego portfelu, wówczas opisujemy go jako „globalny”.

Wynik
Ipopema Aktywnej Selekcji A Mieszane 5 Uniwersalny Globalny -1.86%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema Aktywnej Selekcji B Mieszane 5 Uniwersalny Globalny -1.9%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema Dłużny A Dłużne 3 Dłużne polskie skarbowe długoterminowe Polska -3.29%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema Dłużny B Dłużne 3 Dłużne polskie skarbowe długoterminowe Polska -3.33%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema Emerytura Plus A Mieszane 4 Uniwersalny Polska -0.95%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema Emerytura Plus B Mieszane 4 Uniwersalny Polska -0.99%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema FIO m-INDEKS Kat. A Akcyjne 6 Małe i średnie spółki Polska +5.66%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema FIO m-INDEKS Kat. B Akcyjne 6 Małe i średnie spółki Polska +5.61%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema Globalnych Megatrendów A Akcyjne 6 Uniwersalny Globalny +0.04%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema Globalnych Megatrendów B Akcyjne 6 Uniwersalny Globalny +0.05%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema Konserwatywny A Dłużne 2 Dłużne polskie uniwersalne Polska -1.07%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema Konserwatywny B Dłużne 2 Dłużne polskie uniwersalne Polska -1.09%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema Obligacji A Dłużne 3 Dłużne polskie skarbowe długoterminowe Polska -4.22%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema Obligacji B Dłużne 3 Dłużne polskie skarbowe długoterminowe Polska -4.24%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema Obligacji Korporacyjnych A Dłużne 2 Dłużne polskie korporacyjne Polska -0.56%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema Obligacji korporacyjnych B Dłużne 2 Dłużne polskie korporacyjne Polska -0.58%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema Portfel Polskich Funduszy A Mieszane 4 Uniwersalny Polska +0.4%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema Portfel Polskich Funduszy B Mieszane 4 Uniwersalny Polska +0.4%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema SFIO Akcji Kat. A Akcyjne 6 Uniwersalny Polska +2.59%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema SFIO Akcji Kat. B Akcyjne 6 Uniwersalny Polska +2.61%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema SFIO Short Equity Kat. A (instytucje) Akcyjne 6 Uniwersalny Polska -5.99%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema SFIO Short Equity Kat. B (instytucje) Akcyjne 6 Uniwersalny Polska -5.98%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema Short Equity A Akcyjne 6 Uniwersalny Polska -5.99%
2021-10-18
Szczegóły
Ipopema Short Equity B Akcyjne 6 Uniwersalny Polska -5.98%
2021-10-18
Szczegóły