EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Latające samochody – raport F-Trust marzec 2019

Raport F-Trust styczeń 2019 - przewidywany wzrost ryzyka na rynkach kapitałowych
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust

Technologiczne nowinki, a potem rzeczywiste produkty lub usługi nie spadają na nas z nieba. Takie produkty nie pojawiają się niespodziewanie, są zapowiadane, a następnie oczekiwane przez długi czas. Tak więc rzeczywiste ich pojawienie nie bywa zaskoczeniem, a niespodzianką jest najczęściej szybkie rozprzestrzenianie się takich produktów lub usług.

W czasie genewskich targów samochodowych warto przypomnieć, że jeszcze niedawno Tesla była czymś nadzwyczajnym. Obecnie jest częścią motoryzacyjnego pejzażu, a jej konkurenci – także wytwarzający elektryczne samochody – rosną jak grzyby po deszczu. Niedawno oswoiliśmy się z dronami, używamy je coraz powszechniej, a wkrótce zaczniemy z pewnością latać czymś w rodzaju samochodów. Tak jak przesiedliśmy się z bryczki na mechaniczną bryczkę, czyli samochód. Samochody często są używane do ilustrowania różnych tez. Tym razem na ich przykładzie chcemy pokazać, jak zmienia się gospodarka, mimo że pozornie wszystko jest jak dawniej. Do czego potrzebny jest nam ten przykład? Potrzeba nam ewidentnego i namacalnego dowodu, że gospodarka się zmienia jakościowo, dochodzimy do nowych produktów, nowych usług, nowej jakości życia.

To wszystko ma odzwierciedlenie na rynkach finansowych, w tym oczywiście również na giełdach. W grudniu 2018 roku przeżyliśmy spore spadki cen, a w styczniu czarujące odbicie. Najpierw zwątpienie, następnie nadzieja na wzrosty i lepszą przyszłość. Tymczasem analitycy i stratedzy giełdowi coraz więcej piszą na temat spadkowego tempa wzrostu PKB w 2019 i 2020 roku. Dlatego pragniemy pokazać, że nawet przy zwolnionym tempie wzrostu będziemy świadkami nowych dokonań technicznych, medycznych, architektonicznych, itp. Patrząc pozytywnie na światową gospodarkę możemy nie mieć skłonności do wyprzedawania akcji tylko dlatego, że wzrost PKB nieco spadnie. Być może weszliśmy w okres przedłużonego ruchu bocznego na cenach akcji spółek krajowych i międzynarodowych. Być może nawet spółki wzrostowe nie będą pięły się w górę, a jednym z hamulców może być trend szerszego opodatkowania światowych gigantów, takich, jak Apple, Amazon Możliwe jest nawet rozbicie tych światowych gigantów na kilka mniejszych, tak jak kiedyś stało się z firmą naftową Standard Oil i telefoniczną ATT. Odbudowanie konkurencji, konkurencji krajowej i międzynarodowej, może być zaczynem do „rozdrobnienia” dzisiejszych gigantów korporacyjnych. Jeżeli więc będziemy mieć kłopoty ze znalezieniem nowych, modnych trendów giełdowych, to będzie wypadało poszukać spółek dywidendowych.


Ten artykuł to fragment raportu F-Trust, aby otrzymać dostęp do pełnej wersji, zostaw swój adres e-mail w formularzu poniżej lub zarejestruj się na Platformie Funduszy F-Trust.


Spółki te stają się popularne, jako substytuty obligacji. Dają regularny dochód i są mniej zmienne od spółek wzrostowych. Przy bardzo niskiej inflacji, utrzymującej się trwale przez dłuższy czas, to dochód i regularny cash flow z dywidend i odsetek dłużnych stanowią największą atrakcję inwestycyjną. Pytanie jest wówczas uzasadnione, czy te rentowności wystarczą inwestorom, aby zatrzymać akcje w portfelach, akcje spółek dających niemal gwarancję stabilności poprzez wypłacane dywidendy.

F-Trust - barometr gospodarczy Zobacz barometr gospodarczy – marzec 2019 (wideo)

Można sądzić, że dopóki stopa inflacji spada zamiast się wznosić, to każda rentowność jest atrakcyjna. Można więc skusić się na kupno akcji spółek dywidendowych i długu dobrej jakości, bo to daje ochronę kapitału i regularny dochód. Dochód, który można reinwestować lub konsumować. Konsumpcja byłaby milej widziana, bo napędzać będzie gospodarkę. Warto wspomnieć, że nie tylko defensywny charakter takich inwestycji powinien przyciągać inwestorów. Ważny będzie także poziom płynności. Przy bocznym ruchu cen giełdowych, gdy zmienność staje się niska, pytamy o poziom płynności. Płynność będzie bowiem coraz ważniejszym elementem wpływającym na decyzje inwestorów. Dobra płynność pozwoli nam na mobilizację środków, gdy zechcemy skorzystać z nadarzających się okazji zakupu. A nie wątpimy, że nadchodzące miesiące dadzą nam okazję do nowych zakupów po atrakcyjnych cenach. W giełdowym ruchu bocznym są częste wyprzedaże, ceny nie stoją w miejscu, lecz wahają się w zmniejszonej amplitudzie. Dla niecierpliwych to trudny czas. Ale mamy nadzieję, że stały dochód w postaci dywidend czy kuponów potrafi nagrodzić tych cierpliwych.

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Aby uzyskać dostęp do Raportu Miesięcznego zapisz się na nasz newsletter lub zarejestruj się bezpłatnie na Platformie Funduszy.

Zobacz także:

Ranking Funduszy F-Trust Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: słowo od stratega,