EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Król tułacz wraca, czyli wielki powrót Turcji?

Jak donosi „Parkiet” z 2 kwietnia 2014 r. i „Rzeczpospolita” z 3 kwietnia 2014 r., turecki indeks XU100 stracił w ubiegłym roku blisko 20%, ale ostatnie trzy miesiące jest na plusie. Czy jesteśmy świadkami kontrataku tureckiego rynku? Czy to wielki powrót do serc inwestorów?

Po zwycięstwie partii Erdogana w wyborach samorządowych, które odbyły się 30 marca 2014 r., sytuacja może się jeszcze poprawić, a nad tureckim niebem zdaje się być coraz mniej czarnych chmur. Choć eksperci wskazują, że rynek ma wciąż swoje słabe strony, to wszyscy są zgodnej myśli: teraz czas na Turcję!

Z impetem do przodu

„Styczniowa podwyżka stóp procentowych dokonana przez Turecki Bank Centralny pomogła ustabilizować zachowanie waluty i ograniczyła odpływ kapitału zagranicznego” – mówił Parkietowi Łukasz Marach zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Tureckich. To jednak nie wszystko. W ubiegłym tygodniu wydarzyło się długo oczekiwane odbicie na giełdzie w Ankarze, a zaraz po nim do kraju spłynął strumień pieniędzy od inwestorów. Jego łączna suma wyniosła aż pół miliarda amerykańskich dolarów!

Powodów jest wiele, ale eksperci zwracają uwagę na dwa najważniejsze: po pierwsze zmieniło się podejście inwestorów do rynków wschodzących, w tym do Turcji. To świetna wiadomość także dla Polski. Im silniejsza Ankara, tym silniejsza Warszawa. Drugim powodem był przewidywany dobry wynik tureckiej AKP, czyli partii premiera. Zesztą Erdogan tak długo i mocno na niego pracował, że dwa dni przed datą wyborów, podczas przemówienia w Stambule stracił głos. Jego zaangażowanie zostało docenione przez wyborców, bo AKP zmiażdżyła obie opozycyjne partie i pokazała, że rok wyborczy będzie należał do niej.

Ta sytuacja sprzyja umocnieniu się pozytywnego trendu na rynku tureckim. Nie znaczy to, że wszyscy inwestorzy kochają premiera Erdogana; znaczy to, że wiedzą czego się po nim spodziewać. Jest to bardzo dobre zjawisko i świetnie wróży dla tureckiej giełdy. Zawsze pozostaje ryzyko, że trend skończy się równie szybko, jak się pojawił, ale wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Turcja zasłużyła na zaufanie inwestorów.

Łukasz Marach, zarządzający Caspar Akcji Tureckich, dla „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”:

Podczas ostatnich dwunastu miesięcy główny indeks giełdy tureckiej spadł o blisko 20%, w podobnym stopniu osłabiła się lira turecka. W konsekwencji rynek turecki jest jednym z najtańszych rynków akcyjnych na świecie. Styczniowa podwyżka stóp procentowych, dokonana przez Turecki Bank Centralny pomogła ustabilizować zachowanie waluty i ograniczyła odpływ kapitału zagranicznego. W minionym tygodniu mieliśmy do czynienia z wyraźnym odbiciem oraz napływem pieniędzy ze strony inwestorów międzynarodowych. Inwestorzy zagraniczni zainwestowali ponad 0,5 mld USD w tureckie akcje i obligacje uznając, że istotna część ryzyk jest już uwzględniona w cenach tureckich aktywów.

Inwestorzy obawiali się między innymi istotnego spowolnienia makroekonomicznego oraz niepewnej sytuacji politycznej w Turcji. Z piątkowych wypowiedzi przewodniczącego CBT Erdema Basci wynika, że pojawia się miejsce do poluzowania polityki monetarnej, co powinno pozytywnie przełożyć się na wzrost akcji kredytowej, a w konsekwencji szybszy wzrost PKB. W poniedziałek będą już znane wstępne wyniki wyborów samorządowych, które pokażą jak faktycznie wygląda poparcie społeczeństwa dla rządzącej partii AKP.

W mojej opinii rynek turecki jest obecnie atrakcyjnym miejsce do inwestowania i istnieje szansa, że ten rok będzie zdecydowanie bardziej satysfakcjonujący dla inwestorów niż rok ubiegły.