EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Możliwe kierunki rozwoju giełd światowych. Będzie zaskoczenie. Zawsze jest – Raport F-Trust Listopad 2017

kierunki rozwoju giełd światowych
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

Zbliżamy się szybkimi krokami do końca roku. Dobrego roku giełdowego.

Nie czas jeszcze na podsumowywanie, ale widzimy wielu bardzo zadowolonych inwestorów, z dobrymi wynikami inwestycyjnymi. Naturalnym odruchem jest dzisiaj chęć zachowania dobrego wyniku i przeniesienie części aktywów akcyjnych do funduszy pieniężnych. Warto pamiętać o takich zachowaniach, bo giełda jest cykliczna i bywa kapryśna.

W mijającym roku świetnie dawały sobie radę kraje rozwijające. Wiele sektorów w tej grupie miało wyjątkowe wyniki, ale informatyka, elektronika, internet i półprzewodniki, generalnie mówiąc technologia informacji, wiodły prym. Podobnie jak pod koniec lat dziewięćdziesiątych dominowały T-M-T (technologia-media-telekomunikacja), tak teraz mamy technologię, internet, media społecznościowe: T-I-M. W tym roku i w ostatnich latach zawiodła telekomunikacja.

Można zauważyć, że ruch cen akcji był tym razem zróżnicowany, były sektory słabe i mocne. Wzrost cen surowców zapoczątkowany w 2016 roku pokazał cykliczną siłę w pierwszej połowie tego roku i ostatnio pod koniec trzeciego kwartału, ale jest to sektor odstający rezultatami od innych: 3,1% MSCI World średniorocznie w okresie dziesięciu lat, a w EM nawet strata w wysokości -1,45% średnio przez ostatnich dziesięć lat. Wspomniana już telekomunikacja dała 4,6% średniorocznie na świecie w okresie ostatnich dziesięciu lat, w tym telekomunikacja krajów EMU traciła -0,48% średniorocznie.

Jeszcze gorzej było w sektorze usług dla społeczeństwa: 3,5% średniorocznie, a w EMU -2,9%. Lepiej było w sektorze przemysłowym: 7,4% w MSCI World, a 4,2% w grupie EMU. Słaby był sektor finansowy: tylko 3,2% rocznie przez dziesięć lat na świecie i -2,8% w EMU. Najgorszy był sektor energii: tylko 1,7% rocznie, a w EM -2,5%. Rekordowy w tym roku sektor IT dawał 12,4% średniorocznie na świecie i 13,3% w grupie EM oraz 3,5% w EMU. Był to najlepszy sektor przez ostatnie dziesięć lat. Poniżej jest sektor zdrowia z wynikiem 11,3% i oba sektory konsumpcyjne, lekko powyżej 10%.

Możliwe kierunki rozwoju giełd światowych

W ramach antycypowania przyszłych trendów giełdowych, tematów, które wkrótce mogą zagościć na łamach prasy i w publikacjach brokerskich, pragniemy wskazać na możliwe kierunki rozwoju giełd światowych:

  • Pierwszy, o wysokim prawdopodobieństwie, to ruch boczny. Dobra sytuacja gospodarcza, dalszy wzrost, pełne zatrudnienie, nowe technologie, niskie koszty kapitału – bazowanie na tych elementach powinno dostarczać sporo zaufania do dalszego pozytywnego patrzenia na giełdę. Ale z drugiej strony znajdą się inwestorzy skłonni do brania zysków i wyczekiwania korekty z perspektywy bezpiecznej pozycji. Nastąpi wówczas wymiana inwestorów, ale bez dramatycznych zmian cen giełdowych.
  • Druga możliwość to dalsze wzrosty giełdowe. Jeśli dotychczasowi akcjonariusze nie zdecydują się na sprzedaż swoich akcji, chociażby w części, to napływający nowi inwestorzy będą musieli płacić coraz więcej. I koło popytu i podaży odegra swoją rolę. Dopóki nie nastąpi wyrównanie popytu i podaży, ceny będą rosły. Czy można znaleźć racjonalne argumenty na taki scenariusz? Chociażby dalszy wzrost PKB w większości krajów i stref geograficznych, niewielki poziom inflacji, nakłady na rozwój infrastruktury, nowe technologie, itd. Marże zysku i łagodna wycena akcji dopełnią reszty dla tych, którzy jeszcze nie weszli na rynek akcyjny.
  • Trzecia możliwość, której można dać 30% prawdopodobieństwa, to krótkoterminowa korekta. Dla uzasadnienia takiego ruchu nie zabraknie nam argumentów, ale koronny argument to zaskoczenie. Takie wydarzenie, którego się nie spodziewaliśmy. Nie będzie nim podwyżka stóp procentowych przez FED, ale mogą nią być trudności z amerykańską reformą podatkową. Nie wiemy jakie to będzie wydarzenie, ale może być wykorzystane jako pretekst do korekty.

Aby otrzymać dostęp do pełnego raportu F-Trust, pozostaw swój adres e-mail w formularzu poniżej lub zarejestruj się na Platformie Funduszy F-Trust.