EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Jaka jest giełdowa prawda? | Raport F-Trust lipiec 2020

Nowy start - raport lipiec 2020
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust

Światowe indeksy giełdowe akcji nie wróciły jeszcze do czarnych liczb, ale niewiele im brakuje. Zimowa korekta cen związaną z koronawirusem poszła już niemal w zapomnienie, a inwestorzy są skoncentrowani na wzrostach. Ci, którzy dokupili akcje dobrych spółek pod koniec marca, mają się teraz czym cieszyć. Bardziej opłacało się mieć akcje od momentu korekty niż trzymać gotówkę. Łatwo to dziś powiedzieć, ale wówczas, kiedy gospodarka została zamrożona, niełatwo było sobie wyobrazić, że może dojść do takiego rally na akcjach. Regularnie stawiamy pytanie czy nasza alokacja w różne aktywa – akcje, obligacje, gotówkę, złoto, itd. – jest optymalna i kiedy należy dokonać zmiany? Dywersyfikacja jest podstawą naszego inwestowania, więc nigdy nie postawimy na jeden rodzaj aktywów. Mówimy szczerze, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich czyhających za rogiem ryzyk. Nikt nie jest. Strzeżcie się tych, którzy mówią inaczej!

Przeważanie i koncentrowanie się na lepszych aktywach na dany okres jest wskazane i tutaj powinniśmy być bardziej aktywni. Ten rok jest rzeczywiście trudny dla mało odważnych inwestorów, ale okazuje się nadal doskonały dla tych, którzy postawili na IT, biotechnologie i metale. Nawet ropa i spółki z nią związane dały dobrze zarobić, gdy były kupione w tegorocznym dołku. Trzeci kwartał, który właśnie się zaczął i który ma być kwartałem powrotu do normalnego życia i działalności gospodarczej, ma jednak niespodzianki. Akcje amerykańskie są ponownie na szczytach, inne regiony też dość dobrze się odbudowały. Chiny wyglądają najlepiej i akcje spółek z tego kraju urosły w tym roku mimo ostrej presji ze strony USA. Wydawało się, że w USA, podobnie jak w Europie, powrót do normalnego życia będzie przebiegał spokojnie. Niestety, Stany Zjednoczone są szarpane kilkoma problemami. Akcja polityczna w obronie Afroamerykanów, olbrzymia liczba zachorowań na Covid-19 i powrót nowej fali zachorowań, wreszcie ostra walka polityczna przed listopadowymi wyborami – to główne trudności tego kraju. Tymczasem giełda i akcje amerykańskie brylują. To z pewnością zasługa małej, ale dynamicznej grupy spółek, które korzystają ze światowej działalności i są dopingowane zmianą stylu życia i pracy w obliczu pandemii.


Ten artykuł to fragment raportu F-Trust, aby otrzymać dostęp do pełnej wersji, zostaw swój adres e-mail w formularzu poniżej lub zarejestruj się na Platformie Funduszy F-Trust.


Rozpoczynamy okres ogłaszania wyników giełdowych spółek za drugi kwartał. Wyniki będą słabe, poza tymi spółkami, które skorzystały z pandemii. Inwestorzy nie patrzą zbyt uważnie na nadchodzące liczby, bo mniej więcej wiadomo, jaka będzie ich wartość. Są to wyniki przejściowe, ważniejsze będą te, które nadejdą do końca roku i na przyszły rok. Ważne będzie tempo odbijania się gospodarki i odpowiedź na pytanie, jak będzie ona rosła w 2021 roku. Mamy więc gotowy scenariusz, dobra giełda i odbicie się cen akcji są wyrazem sporego zaufania do aktywności gospodarczej w nadchodzącym roku.

Wybory prezydenckie i zmiana Donalda Trumpa na Joe Bidena wydają się nie trwożyć inwestorów. Na pytanie jak jest naprawdę z gospodarką i giełdą, trudno nam odpowiedzieć. Widzimy wiele poczynionych zakładów, oczekiwań i nadziei na lepsze czasy. Przy niskich stopach procentowych i niskim koszcie finansowym, można wyobrazić sobie sporo dobrego. Udało się uniknąć deflacji, która byłaby ciężkim ciosem w gospodarkę i giełdę. Inflację mamy niską, udało się utrzymać ceny konsumenckie na zrównoważonym poziomie. Spadły ceny producenckie, ale przy pomocy banków centralnych i wsparciu programów rządowych spółki otrzymały dofinansowanie i teraz mogą śmiało odbudowywać swoje biznesy. Wycena spółek nie jest na szczytach, jak w 2008 roku, chociaż zdarzają się wyjątki. Akcje Tesli są warte więcej niż wartość Toyoty, przy czym Tesla produkuje niespełna 400 tysięcy samochodów, a Toyota ponad 10 milionów.

Szukamy porównania z poprzednimi kryzysami. Niektórzy widzieli wiele wspólnego z 2008 rokiem, inni nawet z 1929. Obecna sytuacja coraz bardziej przypomina okres wejścia w XXI wiek. Wówczas także dominowała jedna grupa spółek, dzięki której giełda poszybowała w górę – to było słynne TMT. Wiadomo, że drzewa nie rosną bez granic, w pewnym momencie sama natura je obala, na przykład wiatr. Z akcjami, które mocno wzrosły dzieje się podobnie. Na dobrze prosperujące spółki czyha wiele ryzyk. Opodatkowanie jest sporym zagrożeniem, wzrost kosztów osobowych to inne ryzyko, a rozczłonkowanie wielu gigantów także może zakończyć ich obecny wzrost. Zwiększone lub nowe podatki są obecnie bardzo realne. Poszukiwanie finansowania akcji rządowych na walkę z Covid-19 inspirują pracowników administracji fiskalnej.

Podsumowując. Trzeci kwartał będzie okresem wyczekiwania, ale może zakończyć się korektą na rynku akcji, zanim następna fala wzrostów nie poniesie go wyżej.

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Aby uzyskać dostęp do Raportu Miesięcznego zapisz się na nasz newsletter lub zarejestruj się bezpłatnie na Platformie Funduszy.

Zobacz także:

Ranking Funduszy F-Trust Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: słowo od stratega,