Inflacja napędza hossę – Piotr Święcik, Opera TFI
Ostatni kwartał upłynął pod znakiem dostosowywania portfeli inwestorów do nowej sytuacji geopolitycznej. Kluczowym impulsem do zmian okazała się październikowa niespodzianka wyborcza w Stanach Zjednoczonych, której długofalowe skutki będziemy z pewnością dogłębnie analizować jeszcze przez wiele miesięcy. Póki co, zapowiedź luźnej polityki fiskalnej, połączona z oczekiwaniami zacieśnienia polityki monetarnej wywołała gwałtowne umocnienie dolara. Dobrze radził sobie również amerykański rynek akcyjny, korzystający z perspektywy większych wydatków budżetowych oraz deregulacji sektora finansowego. Jedną z najsłabszych klas aktywów były natomiast obligacje skarbowe. W miarę przechodzenia do kolejnej fazy cyklu koniunkturalnego, inwestorzy zaczynają dyskontować nadchodzące podwyżki stóp procentowych i wygaszanie polityki “quantitative easing”. Presja ta została początkowo odzwierciedlona w cenach obligacji krajów rozwiniętych, jednak szybko rozlała się również na dług gospodarek wschodzących.
Na tle światowych rynków bardzo dobre wyniki notowały polskie akcje. Szeroki indeks WIG zyskał w ostatnich trzech miesiącach 21%, napędzany przede wszystkim przez komponenty indeksu WIG20 (+24% q/q). Krajowe akcje wspiera obserwowana na całym świecie rotacja sektorowa. Oczekiwany powrót inflacji oraz odejście od niekonwencjonalnej polityki monetarnej sprzyja wycenom banków, spółek finansowych i surowcowych. Ponadto, polskie blue chipy uległy w latach 2015-2016 silnej przecenie, co podniosło ich atrakcyjność w stosunku do zagranicznych alternatyw. Do największych beneficjentów obserwowanego trendu należał KGHM (+55%), a wysokie, dwucyfrowe zwyżki zanotowały również giełdowe banki oraz PZU.
Ostatnie trzy miesiące były również udane dla spółek o średniej kapitalizacji, o czym świadczy wzrost indeksu mWIG40 o ponad 20%. Znalezienie atrakcyjnie wycenionego emitenta z tego segmentu rynku staje się obecnie jednak wyjątkowo trudne. Ceny akcji spółek o bardzo dobrych fundamentach (np. Benefit, CDProjekt, Amrest, Intercars, Kruk) już teraz zakładają skokową poprawę wyników w kolejnych okresach. Jakiekolwiek zakłócenia w realizacji tych ambitnych oczekiwań rynku mogą stanowić pretekst do głębokiej przeceny. Stosunek zysku do potencjalnego ryzyka przemawia za szukaniem okazji w innych segmentach warszawskiej giełdy.
Naszą uwagę przykuwa m.in. ożywienie w przetargach infrastrukturalnych finansowanych z nowej perspektywy unijnej. Firmy prowadzące działalność z zakresu budownictwa drogowego oraz infrastrukturalnego mogą liczyć na istotne powiększenie portfeli zamówień. Zyski z realizowanych kontraktów publicznych powinny istotnie wzmocnić wyniki spółek w roku 2018, oraz częściowo w ostatnich miesiącach 2017. Konsensus rynkowy zakłada również rozpoczęcie podwyżek stóp procentowych przez RPP w perspektywie 12 miesięcy. Realizacja owych prognoz stanowiłaby pozytywny scenariusz dla sektora finansowego oraz, pośrednio, indeksu WIG20.
Na rynku przeważa również negatywny sentyment do papierów dłużnych. Grudniowe dane o inflacji wskazują na przyspieszające tempo wzrostu cen w Polsce. Zakładamy nasilanie się tego trendu w kolejnych miesiącach. Równocześnie obserwujemy zmianę struktury popytu na krajowe obligacje: zagraniczni inwestorzy są stopniowo zastępowani przez krajowych. Znajduje to swoje odbicie w kształcie krzywej dochodowości. Papiery o krótkiej zapadalności są nadal pożądane przez fundusze gotówkowe i banki ze względów płynnościowych oraz podatkowych. Jednocześnie obserwujemy nasilenie presji na ceny długu o dłuższych terminach zapadalności. Coraz bardziej stroma krzywa dochodowości może stanowić dodatkowe wyzwanie dla funduszy obligacyjnych.
Funduszem o strategii najbardziej adekwatnej do powyższych trendów jest obecnie Novo Akcji. Na przestrzeni ostatniego kwartału jego wycena wzrosła o niemal 30%, co plasuje go w absolutnej czołówce tego typu produktów na polskim rynku. Zarządzający konstruują portfel funduszu zarówno w oparciu o aktywa krajowe jak i zagraniczne, łącząc selekcję geograficzną z selekcją na poziomie pojedyńczych przedsiębiorstw.
Novo Akcji – stopy zwrotu:
YTD | 6 miesięcy | 12 miesięcy |
17,70% | 21,13% | 33,56% |
źródło: Opera TFI, stan na dzień 14.02.2017
Rozwiązaniem rekomendowanym dla inwestora o nieco mniejszym apetycie na ryzyko jest Novo Aktywnej Alokacji. Strategia tego funduszu zakłada generowanie dodatnich stóp zwrotu nie tylko w okresach hossy ale i również podczas dekoniunktury. Jest to możliwe dzięki intensywnemu wykorzystaniu strategii inwestycyjnych opartych o instrumenty pochodne, co umożliwia zabezpieczenie przed spadkami i dynamiczne zarządzanie alokacją. Fundusz jest zdecydowanym liderem w swojej kategorii – wg. zestawienia Analiz Online zajmuje pierwszą pozycję w grupie porównawczej w okresie od początku 2017 roku, jak również w horyzoncie 3 i 12 miesięcy. Co więcej, wypracowany na przestrzeni ostatniego roku wynik funduszu jest dwukrotnie lepszy od średniej w grupie funduszy aktywnej alokacji.
Novo Aktywnej Alokacji – stopy zwrotu:
YTD | 6 miesięcy | 12 miesięcy |
12,21% | 11,80% | 30,39% |
źródło: Opera TFI, stan na dzień 14.02.2017
Materiał zaprezentowany na stronie pochodzi od naszego partnera Opera TFI.
FUNDUSZE OPERA TFI W OFERCIE F-TRUST:
Przefiltruj:
Nazwa funduszu | Klasa aktywów Klasa aktywów – wskazuje w jakie instrumenty finansowe inwestuje fundusz. W ramach funduszy mieszanych fundusz może inwestować w kilka klas aktywów jednocześnie. |
Ryzyko Ryzyko – Ocena ryzyka na podstawie danych dostępnych w kluczowych informacjach dla inwestorów danego funduszu. Wskaźnik ryzyka stanowi syntetyczną wartość odzwierciedlającą poziom ryzyka związany z inwestycją w dany fundusz bądź subfundusz. Może on przybierać wartości od 1 (najmniej ryzykowny) do 7 (najbardziej ryzykowny). |
Sektor Sektor – informacja wskazująca zaangażowanie funduszu/subfunduszu w instrumenty finansowe emitowane przez określone podmioty. Podział może dotyczyć sektorów w jakich działają przedsiębiorstwa (np. ochrona zdrowia), wielkości kapitalizacji firm (małe/średnie/duże). W przypadku, gdy fundusz/subfundusz inwestuje w szerokie spektrum instrumentów finansowych emitowanych przez spółki z różnych branż, o różnej kapitalizacji, wówczas mamy do czynienia z funduszem/subfunduszem uniwersalnym. Region – Informacja na temat geograficznego rozkładu spółek z portfela. Jeżeli fundusz inwestuje przekrojowo, nie precyzując jaki region geograficzny będzie przeważał w jego portfelu, wówczas opisujemy go jako „globalny”. |
Podział geograficzny Informacja na temat geograficznego rozkładu spółek z portfela. Jeżeli fundusz inwestuje przekrojowo, nie precyzując jaki region geograficzny będzie przeważał w jego portfelu, wówczas opisujemy go jako „globalny”. |
Wynik |
---|