EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 900 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Gra pod gospodarcze odbicie – Jędrzej Janiak dla Gazety Giełdy Parkiet

wzrost ryzyka
Jędrzej Janiak, Analityk F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

Połowa tego roku przynosi wiele dosyć ponurych sygnałów z realnej gospodarki. Indeksy PMI, zarówno w ujęciu regionalnym, jak i globalnym, zaliczają coraz niższe poziomy. Do zobrazowania sytuacji niech posłużą nam globalne wskaźniki.

JP Morgan Global Manufacturing PMI zjechał do 49,4 punktów, co jest najniższym wskazaniem od ponad sześciu i pół roku. Lekka poprawa w sektorze usług (JPM Global Services PMI na poziomie 51,9 względem 51,6 w maju br.) nie zmieniła ogólnego wskazania nastrojów i połączony indeks JPM Global Compostie PMI z wynikiem 51,2 punktów pozostał na swoim trzyletnim minimum. Tendencja spadkowa przytoczonych wyżej wskaźników trwa niezmiennie od przełomu lat 2017 i 2018, czyli dobre półtora roku. Cykliczność gospodarki każe zakładać, że skoro było źle, to za chwilę będzie dobrze, wszak wspomniane wyżej indeksy dosyć regularnie wyznaczają swoje minima – poprzednie na początku 2016 roku, a jeszcze wcześniej w 2012.

F-Trust - barometr gospodarczy Zobacz barometr gospodarczy – lipiec 2019 (wideo)

Tymczasem rynki akcyjne, w odróżnieniu od dłużnych nie antycypują kontynuacji spowolnienia. Indeksy amerykańskie czy nawet te globalne, przykładem MSCI World, są w pobliżu swoich szczytów, podczas gdy rynek obligacji skarbowych zachowuje się jakby recesja była tuż za rogiem i ściąga rentowności do ujemnych wartości. O ile obecnie sytuacja gospodarczo przedstawia się tak, że usługi i rynek konsumenta mają się dobrze, rekordowo niskie bezrobocie i umiarkowanie, ale stale rosnące wynagrodzenia pozwalają utrzymać wysoką konsumpcję, to największe problemy zdają się być po stronie przemysłu. To właśnie tam warto poszukać sygnałów, które mogą uprawdopodobnić gospodarczą poprawę, której rynek ewidentnie wyczekuje.


Zapisz się do newslettera F-Trust i tak jak prawie 2053 innych osób, otrzymuj przydatne komentarze i analizy na maila


By pozostać konsekwentnym, zerknijmy w sektorowe wskaźniki PMI. Przyjęło się uważać, że dobrym barometrem dla koniunktury gospodarczej jest miedź, często zwana „doktorem Copperem”. IHS Markit Global Copper Users PMI wyznaczył już swój dołek na początku roku, a ostatnie wskazanie ponownie wspięło się ponad granicę 50 punktów. Z analizy raportu można wyczytać, że sygnał do poprawy popłynął przede wszystkim ze strony azjatyckich użytkowników. Podobnie ułożyły się wskazania z rynku stali (IHS Markit Global Steel Users PMI), gdzie dobre wieści popłynęły zarówno z Azji, jak i z USA. Co ciekawe, w obu raportach wskazano, że rynek europejski dalej cierpi.

Do tych pozytywnych sygnałów poprawy gospodarczej w drugiej połowie roku można dodać jeszcze dobre wieści z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie aplikacje o kredyt hipoteczny rosną od początku bieżącego roku, co historycznie zbiegało się z kierunkiem wzrostu tamtejszego PKB. Zresztą analiza wskaźników amerykańskiej gospodarki nie wskazuje, aby zmierzała ona w kierunku recesji. Tym bardziej, że inflacja nie stanowi już ryzyka, a głównym celem działań tamtejszego banku centralnego stała się ochrona przed deflacją wycen aktywów finansowych w zlewarowanym systemie finansowym.

Jędrzej Janiak
Analityk F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 25 lipca 2019 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,