EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 900 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Gorąco! – Jędrzej Janiak dla Gazety Giełdy Parkiet

wzrost ryzyka
Jędrzej Janiak, Analityk F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

W miesiące wakacyjne wchodzimy z rekordowo rozgrzani i to nie tylko za sprawą pogody. Wyjątkowo rozgrzane wydają się być też główne amerykańskie indeksy (rekordy na S&P oraz Dow Jones), rynek obligacji skarbowych, gdzie wartość obligacji o ujemnym oprocentowaniu sięgnęła już 13 bilionów dolarów oraz złoto, którego notowania wspięły się na sześcioletnie szczyty.

Coś nie gra, gdy rosną wyceny zarówno aktywów ryzykownych, do których zaliczamy akcje, jak i tzw. safe heaven, czyli obligacji i złota. Dwie najistotniejsze kwestie, które wydają się być obecnie w cenach, to zawarcie porozumienia handlowego między Stanami Zjednoczonymi i Chinami oraz ewentualna obniżka stóp procentowych przez amerykański bank centralny. Czy możliwe są alternatywne scenariusze? Wydaje się, że tak. W konflikcie między USA a Chinami nie chodzi jedynie o handel. Sprawa ma o wiele szersze znaczenie i bardziej przekłada się na walkę o rolę największej gospodarki świata oraz lidera globalnego wzrostu. Można zatem uznać, że jest to raczej długoletnia batalia, w której cła są jednym z wielu oręży. Każdy ruch z jednej strony będzie wywoływał reakcję drugiej. Warto pamiętać, że Chiny znaczną część swoich rezerw walutowych ulokowały w obligacjach skarbowych USA, co bardzo łatwo może przerodzić się w podaż i wzrost rentowności. Co prawda jest to broń obosieczna, ale wojna zawsze wymaga poświęceń.

F-Trust - barometr gospodarczy Zobacz barometr gospodarczy – czerwiec 2019 (wideo)

Jeśli chodzi o obniżkę stóp procentowych, to sprawa również ma dwa oblicza. Cykliczne spowolnienie, którego obecnie doświadczamy oczywiście chętnie przyjmie wsparcie w postaci niższego kosztu pieniądza czy słabszego dolara, ale bank centralny największej gospodarki świata pozbędzie się głównej broni do walki z ewentualną recesją, o której ostrzegają odwrócone krzywe rentowności. FED, w odróżnieniu od innych głównych banków centralnych, podnosił stopy, ładując tym samym magazynek na gorsze czasy, ale skala obniżek na jaką jest gotowy wciąż jest niższa niż cięcia, które stosował w przeszłości. Nie jest więc wykluczony scenariusz, w którym cięcia okażą się mniejsze niż oczekuje rynek, a retoryka przedstawicieli FOMC w ślad za rosnącymi cenami może znowu wskazać na konieczność podwyższania stóp.


Zapisz się do newslettera F-Trust i tak jak prawie 2027 innych osób, otrzymuj przydatne komentarze i analizy na maila


Oliwy do ognia dodaje jeszcze eskalacja konfliktu między USA a Iranem. Kolejna geopolityczna rozgrywka, w której tle mamy ceny ropy naftowej i kontrolę jej transportu drogą morską, czyli najważniejszą. A wszystko to odbywa się w regionie o znacznie podwyższonym ryzyku wybuchów konfliktów na tle religijnym. Taka mieszanka czynników na pewno zaowocuje zwiększoną zmiennością na rynkach. Ewentualny „risk off” w przypadku eskalacji któregoś z konfliktów może być okazją do realizacji zysków z aktywów opartych o dług i złoto, by następnie poszukać atrakcyjnych rynków akcyjnych, które powinny dyskontować nadchodzące cykliczne ożywienie.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego na pewno pomoże na rynkowe upały, a nieco gotówki może się przydać na letnie wyprzedaże.

Jędrzej Janiak
Analityk F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 27 czerwca 2019 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,