EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Denerwujesz się obecną sytuacją na rynku?

denerwujesz się sytuacją na rynku

W okresie dużej nerwowości na rynku, gdy nie bardzo wiemy jak patrzeć na swoje inwestycje, warto zastanowić się nas swoim podejściem do inwestowania. Warto też przyjrzeć się swoim reakcjom z przeszłości. Tym wszystkim sytuacjom, gdy patrząc wstecz żałowaliśmy, że „nie zainwestowałem wtedy, gdy było tak tanio, dzisiaj miałbym tak wysoką stopę zwrotu”.

Dla celów takich rozważań wezmę pod uwagę indeks MSCI AC World Index.

Dlaczego właśnie ten? Ponieważ skupia on spółki z 23 krajów rozwiniętych oraz 23 krajów rozwijających się. Łącznie więc indeks reprezentuje gospodarki 46 krajów, czyli w praktyce pokrywa całość tego świata, która interesuje inwestorów. Bardzo dobrze odzwierciedla więc filozofię klientów F-Trust. Nasi klienci są z reguły zainteresowani inwestowaniem globalnym, gdyż takie właśnie zdywersyfikowane podejście zapewnia odpowiednie ograniczenie ryzyka.

Gdy spojrzymy na historię tego indeksu zobaczymy, że przynosił on od początku swojego istnienia średniorocznie zwroty w wysokości 6,86% (w USD). To całkiem przyzwoity poziom, biorąc pod uwagę stopę procentową w USD w tym czasie.

Zobaczymy również, że od początku XXI wieku indeks ten miał cztery lata, w których przyniósł ujemną stopę zwrotu:

  • 2001: -15,91%
  • 2002: -18,98% (łącznie 2001-2002: -34,89%)
  • 2008: -41,85%
  • 2011: -6,86%

Co równie ciekawe, po tym czasie następowały kolejne lata wzrostów, znacząco przekraczających poziom wcześniejszych spadków. Były to lata:

  • 2003-2007: 95,46%
  • 2009-2010: 48,62%
  • 2009-2014 (gdy odejmiemy spadkowy rok 2011): 86,71%
  • 2012-2014: 44,95%

W tym miejscu należy powiedzieć, że w roku 2015 stopa zwrotu z omawianego indeksu wynosi: -7,82% (dane na 4 września 2015 roku). Oczywiście nie wolno nam w tym momencie zakładać, że mamy do czynienia z końcem spadku. Jednak można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że jak dotychczas mamy do czynienia z bardzo słabym rokiem dla światowych rynków akcji. Warto więc się zastanowić, czy to nie jest dobry moment do zainwestowania. Czy nie jesteśmy w jednym z tych momentów, o którym kiedyś, patrząc wstecz, będziemy myśleli: „szkoda, że wtedy nie zainwestowałem…”.

Zastanów się nad tym, aby za rok nie rozpamiętywać straconej szansy.

W F-Trust znajdziesz profesjonalnie przygotowanych partnerów, którzy przedstawią Ci ofertę zainwestowania pieniędzy. Dołożymy starań aby możliwie maksymalnie ograniczyć ryzyko. Możesz zacząć od niewielkich, ostrożnych inwestycji, które będziesz dokładnie monitorował i odpowiednio reagował. Dostarczymy Ci profesjonalnych instrumentów, które wyposażą Cię w wiedzę pozwalającą podejmować odpowiedzialne decyzje.

F-Trust kontakt