EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 900 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Cisza przed burzą? – Jędrzej Janiak dla Gazety Giełdy Parkiet

wzrost ryzyka
Jędrzej Janiak, Analityk F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

Analizując dane makroekonomiczne z najważniejszych gospodarek każdy znajdzie coś dla siebie. Mówiąc „każdy” mam na myśli zarówno byki, jak i niedźwiedzie.

Te ostatnie na pewno zwrócą uwagę na nastroje przedstawiane przez wskazania PMI, w szczególności w odniesieniu do przemysłu w Stanach Zjednoczonych, Strefie Euro, czy też w ujęciu globalnym. JP Morgan Global Manufacturing PMI wypadł w kwietniu 2019 roku na poziomie 50,3 pkt, notując najniższe wskazanie od blisko trzech lat, czyli od czerwca 2016 roku. Co ważne, nieciekawe nastroje przedsiębiorców znajdują w dalszym ciągu swoje odzwierciedlenie w twardych danych.

Jako przykład można podać produkcję przemysłową w Stanach Zjednoczonych, której dynamika od sierpnia ubiegłego roku nieustannie spada. Swój roczny wzorzec zachowania zmieniły również skumulowane inwestycje zagraniczne w Chinach, które po marcu br. wskazały znaczący spadek względem poprzednich miesięcy. Może to oznaczać proces zmiany łańcucha dostaw na skutek konfliktu handlowego. To właśnie ponowne zaognienie sytuacji na linii Waszyngton-Pekin jest głównym argumentem niedźwiedzi, a mówi się, że najostrzejsze działa nie zostały jeszcze wytoczone.


Zapisz się do newslettera F-Trust i tak jak prawie 2027 innych osób, otrzymuj przydatne komentarze i analizy na maila


Na szczęście pojawiają się też pozytywne sygnały, które dają nieco argumentów bykom. Począwszy od wskaźników wyprzedzających OECD, które sugerują, że najgorsze jest już za rynkami wschodzącymi, poprzez podobne wnioski płynące z autorskich wskaźników wyprzedzających przygotowywanych przez niektórych asset managerów. Po stronie twardych danych poprawę widać na przykład w produkcji przemysłowej w Chinach oraz w Niemczech. Za plecami byki mają banki centralne, które zapowiedziały gotowość do podejmowania dalszych nieszablonowych działań w polityce monetarnej, co w przeszłości bezsprzecznie wspierało ceny aktywów finansowych. Kluczową kwestią może okazać się inflacja, która w ostatnich miesiącach zauważalnie podniosła się m.in. w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Chinach oraz w Niemczech. W tej kwestii pojawiają się następujące pytania: czy wzrost inflacji będzie kontynuowany oraz co, jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie będzie pozytywna, zrobią wspomniane wcześniej banki centralne? Wyższa inflacja będzie wymagała wyższych stóp, a to zdecydowanie nie będzie sprzyjało bykom.

Podążając za cyklicznością procesów gospodarczych należy oczekiwać, że po okresie spowolnienia nadejdzie ożywienie gospodarcze, a dodajmy, że na rynkach rozwijających się oraz w Europie spowolnienie trwa już dobre półtora roku. O nadejściu istotnych wydarzeń wydają się ostrzegać wskaźniki zmienności na walutach, które notują swoje historycznie niskie wskazania. W przeszłości takie sygnały oznaczyły swojego rodzaju „ciszę przed burzą”.

F-Trust - barometr gospodarczy Zobacz barometr gospodarczy – kwiecień 2019 (wideo)

Przed nami zatem prawdopodobnie burzliwy okres pełen emocji i presji na decyzje inwestycyjne. Ewentualne paniczne wyprzedaże mogą stać się dobrą okazją do zajęcia pozycji w obliczu spodziewanego ożywienia gospodarczego.

Jędrzej Janiak
Analityk F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 16 maja 2019 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,