EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 900 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Wszystko płynie – Andrzej Miszczuk dla Gazety Giełdy Parkiet

wzrost ryzyka
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

Dzisiejszą Unię Europejską nazwano u jej zarania Europejską Wspólnotą Węgla i Stali. To były wówczas przemysły decydujące o postępie i rozwoju gospodarczym. Sięgnijmy nieco głębiej w historię, do powstania bardzo popularnego indeksu giełdowego w USA, Dow Jones Industrial, pierwszy raz opublikowanego 26 maja 1896 roku.

Pierwsze dwanaście spółek, z których składał się indeks, miały w swojej nazwie American lub United States oraz Cotton, Oil, Sugar, Tobacco, Gas, Distilling, Electric, Lead, Coal, Iron, Leather i Rubber. Sama nazwa firmy mówiła, jaka była jej działalność. Jakże myląca byłaby wówczas nazwa spółki Apple, która mogłaby się kojarzyć chyba tylko z przetwórstwem owocowym. Nazwa Amazon została wybrana, bo kojarzy się z „egzotyką i innością”. Pod koniec XIX wieku panowie Dow i Jones wyróżnili na giełdzie te spółki, których działalność to podstawowe surowce i energia, bo dzięki takim firmom można było najlepiej śledzić rozwój gospodarczy.

Tamte, wówczas przodujące spółki, po dekadach spotkał podobny los – zostały wykupione, zamknięte lub połączyły się z innymi. Niektóre z ówczesnych, dobrze prosperujących biznesów są dzisiaj małymi departamentami lub częściami dużych znanych spółek. Firma Kodak jest już częścią historii, chociaż nadal robimy sobie zdjęcia i prowadzimy albumy. Zmieniły się technologie, w fotografii nie używamy już srebra w takich ilościach jak niegdyś. Oprócz General Electric, który dzisiaj walczy o przetrwanie, wszystkie inne spółki zniknęły z tamtego, początkowego indeksu Dow Jones. W Genewie było kiedyś czterech, bardzo znanych producentów samochodów, fabryki cenionych maszyn do szycia i pistoletów. Dzisiaj żadna z tych fabryk nie istnieje, a to szwajcarskie miasto bardziej jest znane z turystyki, organizacji międzynarodowych i coraz lepszego wina niż z przemysłu.

W latach siedemdziesiątych na liście największych 500 spółek na świecie miesięcznika „Fortune”, korporacje z USA miały miażdżącą przewagę. Dzisiaj na tej liście jest tylko 126 firm amerykańskich, a obok nich 120 spółek chińskich, 52 japońskie i 32 niemieckie. Przez wiele lat na liście „Fortune” królowały spółki naftowe, samochodowe, surowcowe, chemiczne, bankowe. Dzisiaj znikają. Na czele jest jeszcze Walmart, ale tuż za nim są trzy spółki chińskie. Ta klasyfikacja będzie się zmieniała – Amazon notuje roczny wzrost sprzedaży w wysokości 30%, a Walmart tylko 3%. Wśród producentów samochodów prowadzą Toyota i Volkswagen, ale elektryczna rewolucja w motoryzacji i to wkrótce zmieni.


Zapisz się do newslettera F-Trust aby otrzymywać darmowe materiały edukacyjne


Panta rei, wszystko płynie. Inwestorzy muszą być przyzwyczajeni do nieustannych zmian. Przede wszystkim muszą jednak przewidzieć, w jakim kierunku zmiany pójdą. Inaczej przegrają. I muszą pamiętać, że jak uczy historia, zmianami najlepiej potrafią zarządzać i je wykorzystywać nie ci, którzy coś nowego wymyślili, ale ich naśladowcy. Dlatego trzeba uważnie śledzić korporacyjne statystyki i skupiać się na doniesieniach o nadchodzących zmianach.

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 27 sierpnia 2018 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,