EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 1,2 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

W poszukiwaniu sygnałów ostrzegawczych – Jędrzej Janiak dla Gazety Giełdy Parkiet

wzrost ryzyka
Jędrzej Janiak, Analityk F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

O tym, że obecna faza wzrostu gospodarczego się kiedyś zakończy, wiemy wszyscy. Dręczące nas pytanie dotyczy więc nie tego czy, ale kiedy. W retoryce publicystycznej na ogół szuka się konkretnej przyczyny, jakiegoś sprawstwa między wydarzeniem a pogarszającymi się danymi gospodarczymi. Obecnie wszystkie informacje gospodarcze koncertują się na wojnach handlowych, ryzyku politycznym we Włoszech czy w Niemczech, działaniach banków centralnych. W rzeczywistości jednak gospodarka zachowuje się cyklicznie i to nie pojedyncze wydarzenia, a narastające bariery powodują, że następuje przegrzanie i zmiana kierunku dynamiki wzrostu gospodarczego.

Bazując na doświadczeniu poprzednich cykli gospodarczych możemy się spodziewać, że w gospodarce amerykańskiej recesja zagości w kilkanaście miesięcy po tym, gdy zaobserwujemy zmianę trendu w liczbie bezrobotnych (ostatni odczyt na poziomie 4%, względem 3,8% w maju), a także gdy inwersji ulegnie krzywa dochodowości. Obecnie różnica między papierami 10-letnimi a 2-letnimi wynosi około 25 pkt bazowych. A nie należy zapominać, że w perspektywie są jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku, które znacząco podwyższą rentowność papierów krótkoterminowych. Najlepszym jednak barometrem przyszłych danych gospodarczych wydaje się być giełda, a to w zasadzie na skutecznym przewidywaniu cen aktywów najbardziej nam zależy.


Zapisz się do newslettera F-Trust aby otrzymywać darmowe materiały edukacyjne


W analizie zachowania cen akcji w ostatnich miesiącach warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które razem dają sygnał ostrzegawczy. Pierwszym jest dynamicznie malejąca szerokość rynku. Wśród rynków wchodzących w skład MSCI World All Countries od początku roku spadł udział tych, które notowane są powyżej swojej 200 sesyjnej średniej z poziomu 80% do 40%. Kolejnym aspektem jest zmiana trendu zachowania się sektora spółek cyklicznych względem defensywnych. Sektory cykliczne straciły swój impet w pierwszej kolejności na rynkach wschodzących, następnie w Japonii i Strefie Euro, a w ostatnim miesiącu dołączył również rynek amerykański. Takie zachowanie sektorów wskazuje na postępującą rotację aktywów i oczekiwania dotyczące relatywnie słabszych wyników spółek, których przychody zależą o koniunktury gospodarczej. Ostatnim sygnałem jest zachowanie się wskaźnika Smart Money Indeks na tle indeksu Dow Jones Industrial Avarege, gdzie od stycznia widać tendencję do słabnięcia rynków w miarę upływu godzin handlu, co z reguły jest interpretowane jako przejście do fazy dystrybucji przez tzw. mądrych uczestników rynku.

Przytoczne przeze mnie przykłady zachowań poszczególnych wskaźników same w sobie nie są wyznacznikami zmiany trendu, choć w przeszłości podobne zachowania często pojawiały się przed załamaniami rynkowymi. Ich skuteczność można również podważać, ale ilość sygnałów ostrzegawczych płynących z różnych źródeł powinna dać do myślenia o zbliżającym się końcu obecnej hossy i gospodarczej prosperity.

Jędrzej Janiak
Analityk F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 19 lipca 2018 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,