EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 900 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Tania ropa naftowa sygnałem dla inwestorów? – Jędrzej Janiak dla Gazety Giełdy Parkiet

wzrost ryzyka
Jędrzej Janiak, Analityk F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

Dynamika i skala spadku na ropie naftowej jest warta odnotowania, skoro jej amerykańska wersja spadła z 76 na 50 dolarów za baryłkę.

Nie chcę się zagłębiać w szukanie przyczyn, bo jest to rynek, na którym krzyżują się interesy finansowe, polityczne, geopolityczne i gospodarcze. Gdzieś wśród tych sił rynkowych jest popyt wynikający z tempa wzrostu gospodarczego. O tym, że światowa gospodarka zwalnia, możemy się dowiedzieć już nie tylko ze wskaźników wyprzedzających, jak PMI czy wyceny giełdowe, ale również z twardych danych o PKB. Wzrost gospodarczy kwartał do kwartału gospodarki Japonii, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji i Włoch zaliczył ujemne wskazania.


Zapisz się do newslettera F-Trust i tak jak prawie 2000 innych osób, otrzymuj przydatne komentarze i analizy na maila


Ostatnie kwartały to okres, w którym swoje najwyższe lokalnie wskazania niosła inflacja. Razem te dwie informacje wskazują, że jesteśmy, a może już byliśmy, w inflacyjnej fazie spowolnienia gospodarczego. Dla inwestorów zatem najlepiej było chronić swój kapitał przez ostatnie dziesięć miesięcy w funduszach pieniężnych. Teraz obserwujemy dosyć istotną zmianę. Niższe ceny ropy to z jednej strony problem dla jej producentów, a z drugiej ogrom korzyści dla konsumentów, w szczególności gdy weźmiemy pod uwagę całą gospodarkę. Przełożenie się jednak niższych kosztów np. na wzrost konsumpcji i tym samym na ponowne ożywienie gospodarcze poprzedza dezinflacyjna faza spowolnienia. Punktem zwrotnym między jedną fazą cyklu a drugą jest właśnie lokalny szczyt inflacji.

Wpływ ropy na ceny produktów jest oczywisty. Czy obserwowana zniżka cen ropy naftowej nie jest również sygnałem do zaangażowania funduszy dłużnych do swojego portfela? Od połowy 2016 r. rentowności obligacji rządowych rosły na skutek m.in. rosnącej inflacji; co ciekawe, po stronie banku centralnego wyraźny ruch wykonał jedynie Fed. Z tego samego gremium, pod naciskiem danych, a może prezydenta Trumpa, popłynął również pierwszy gołębi sygnał dotyczący stóp procentowych. Reakcja rynku jest natychmiastowa. Rentowności amerykańskich dziesięcioletnich papierów skarbowych dwukrotnie zetknęły się z poziomem 3,25 proc., by następnie zjechać nawet poniżej 3 proc. Na rodzimym rynku ostatnie dane o inflacji również mocno zaskoczyły w dół z odczytem na poziomie 1,2 proc. w skali roku, czemu towarzyszył zjazd rentowności dziesięcioletniego długu z 3,35 do 3,05 proc.

Rynek zdaje się potwierdzać, że przed nami spowolnienie zarówno po stronie wzrostu gospodarczego, jak i inflacji, co może oznaczać, że wydłużenie duration długu skarbowego w portfelu może dać pozytywne efekty, jeśli chodzi o stopy zwrotu.

Jędrzej Janiak
Analityk F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 6 grudnia 2018 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,