EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 750 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Spokojnie, to tylko awaria – Andrzej Miszczuk dla Gazety Giełdy Parkiet

Korekta czy zmiana kierunków wzrostu?
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

Inwestorzy z niepokojeniem patrzą na Chiny, zwłaszcza po poniedziałkowej przecenie, która wielu inwestorom zmroziła krew w żyłach. Ale gwałtowne reakcje nie są dobrym doradcą.

Z informacji Pekinu wynika, że obecnie kwarantanną zostało objętych 50 mln ludzi, że zakażonych jest 12 022 osób, a liczba zmarłych sięga 259 zgonów. Jak na razie śmiertelność chorych na koronawirusa wynosi więc 2,2% i utrzymuje się na tym poziomie.

Środki zapobiegawcze podjęte w Chinach dają owoce, bo poza Chinami mamy tylko 200 znanych przypadków zakażeń. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na normalną, sezonową grypę umiera rocznie na świecie między 290 tys. a 650 tys. osób.


Zapisz się do newslettera F-Trust aby otrzymywać darmowe materiały edukacyjne


Lotnicze połączenia z Chinami zostały wstrzymane, zamknięto też niektóre sieci globalnych firm, np. IKEI, McDonalda i Starbucksa. I wreszcie, po dłuższym okresie świątecznym, giełda chińska straciła w poniedziałek blisko 10%. W wielu przypadkach od dalszych strat uratowano się tylko dzięki zawieszeniu handlu. Ale już we wtorek sytuacja się ustabilizowała. Wypada odnotować, że w czasie poniedziałkowych spadków (wyraźny wynik paniki) zagraniczni inwestorzy kupowali chińskie akcje, wydając na ten cel 18 mld renminbi (wartość wszystkich akcji będących w posiadaniu zagranicznych inwestorów wynosiła do tego momentu 1,05 bln renminbi). Były to drugie co do wielkości największe zakupy od 26 listopada 2019 roku. Nie była to akcja zorganizowana ze strony władz chińskich, które zachowały się neutralnie. Wskazuje na to fakt, że to nie spółki SOE (z udziałem państwowym) były w pierwszym rzędzie przedmiotem zakupów, lecz spółki szerokiego rynku. Najbardziej popularne były akcje spółek zdrowia. W tym roku ten sektor jest dość popularny także na innych rynkach.

Powoli można zacząć szacować straty i robić prognozy dalszych ograniczeń i spadków produkcji. Na razie te straty są dość znikome, bo ostatnie dni były w Chinach okresem świątecznym, więc z zasady działalność gospodarcza była ograniczona. Konsumpcja detaliczna niewątpliwie ucierpi, towary luksusowe w pierwszym rzędzie. Turystyka gwałtownie hamuje i na jej odbudowę przyjdzie nam z pewnością długo poczekać. Podaje się, że szczyt fali zakażeń i zachorowań obecnym wirusem przypadnie na okres marzec-maj tego roku. Powrót do pracy w Chinach i wznowienie działalności gospodarczej po 10 lutego może zwiększyć liczbę zakażeń. Tymczasem rząd chiński podejmuje kroki, aby nie osłabiać gospodarki i spadającą konsumpcję może uzupełnić nakładami na infrastrukturę oraz przemysł.

W tych nadzwyczajnych warunkach jedno wydaje się pewne. Nie spadną ceny towarów, których potrzebuje świat. Dość znacznie wprawdzie obniżyły się ceny surowców, ale to może być fałszywy alarm. Przy poprawiających się wskaźnikach gospodarczych w USA i w Europie, niewielu będzie chętnych do wyprzedaży akcji. Jeśli miałoby być branie zysków, to raczej na rynku długu, który znów znacznie się odbił.

Andrzej Miszczuk Główny Strateg F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 6 lutego 2020r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,