EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 900 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Powracające pytania – Jędrzej Janiak dla Gazety Giełdy Parkiet

Czy bijąca kolejne rekordy amerykańska giełda może dalej rosnąć? To pytanie słychać od dobrych kilku kwartałów. Najczęstszy argument przemawiający za wzrostami to rosnące zyski spółek, które usprawiedliwiają nowe wyceny. Z drugiej strony można dostrzec sygnały ostrzegawcze. Mniej więcej od połowy bieżącego roku widać, że dynamika i kierunek wskazań PMI, czy to wyłącznie usługowych, czy zagregowanych dla całej amerykańskiej gospodarki, nie idą w parze ze wskazaniami amerykańskich indeksów. Co ważne, widać to nie tylko, gdy porównamy główne indeksy zawierające spółki ciągnące obecną hossę, czyli popularne „FANGi”, ale również indeksy grupujące małe i średnie spółki, np. Russel midcap. Te rozwierające się nożyce pokazują, że ktoś się myli, a nadchodzące kwartały na pewno dadzą odpowiedź na to pytanie.

Czy hossa na GPW będzie kontynuowana? Rok 2017 był niezwykle udany dla polskiej giełdy, w szczególności gdy spojrzeć z punktu widzenia inwestora zagranicznego, który swój wynik mierzy np. w amerykańskim dolarze. W takim ujęciu tegoroczne wyniki są na poziomach przekraczających 40%. Niestety, te wyniki się zmniejszają, gdy zerkamy na indeksy grupujące coraz mniejsze spółki. Dla przykładu – tegoroczna stopa zwrotu dla indeksu małych spółek jest ledwo powyżej zera. Na szczęście końcówka roku pokazuje, że pojawił się popyt na relatywnie niżej wyceniane „maluchy”. Wiadomo, że jest to segment, po który sięgają raczej krajowi inwestorzy. Pozostaje tylko pytanie, czy ten popyt będzie równie konsekwentny, gdy nastrój na głównych rynkach ulegnie pogorszeniu. Warto również zauważyć, że w wyniku popularności pasywnego inwestowania, w górę ciągnięte są spółki, które wchodzą w skład głównych koszyków indeksowych. Pytanie kto mógłby stać za wzmożonym popytem na małe polskie spółki, jeżeli napływów do funduszy akcyjnych nie widać, a i żaden ETF nie grupuje tego sektora polskiej giełdy.

Czy inflacja w końcu się pojawi? O inflacji i zagrożeniu jaki może przynieść niespotykana skala dodruku pieniędzy dyskutuje się od dawna. W rzeczywistości inflacja pojawia się bardzo nieśmiało, a brak jej wyraźnego powrotu stanowi zagadkę również dla przedstawicieli głównych banków centralnych. Z perspektywy czasu można ocenić, że dodatkowe pieniądze nie trafiły bezpośrednio do gospodarki, lecz posłużyły czyszczeniu bankowych bilansów z zagrożonych obligacji. W konsekwencji uzyskane środki nie poszły na akcje kredytową, lecz na rynek obligacji skarbowych, korporacyjnych, czy – jak w przypadku Japonii – także na rynek akcji. Obecnie faza dodruku zaczyna się kończyć, a wzrost gospodarczy wchodzi w swoją zaawansowaną fazę. Zbliża się moment, w którym rynek stanie przed egzaminem, czy jest już gotów powrócić do swojego normalnego rytmu, gdzie presja płacowa oraz wzmożony popyt na czynniki produkcji daje efekt wzrostu cen dla konsumentów.

Jędrzej Janiak
Analityk F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 21 grudnia 2017 r.

Zobacz także:

Newsletter F-Trust Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,