EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 900 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Poszukiwanie okazji inwestycyjnych na rynku – Jędrzej Janiak dla Gazety Giełdy Parkiet

wzrost ryzyka
Jędrzej Janiak, Analityk F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

Po wakacjach warto odświeżyć sobie widok na rynek i miejsce w cyklu gospodarczym. Wskaźniki PMI dla przemysłu dają pesymistyczny obraz – mamy czternastomiesięczne minimum w Chinach, dwudziestomiesięczne w Strefie Euro, a w ujęciu globalnym, obrazowanym przez JP Morgan Global Manufacturing PMI, dwudziestojednomiesięczne minimum na poziomie 52,5 pkt.

Od strony PKB widzimy zwalniający Euroland (z 2,8% w trzecim kwartale 2017 roku do 2,1% za drugi kwartał br.), Japonię (2% w czwartym kwartale 2017 roku do 1% w drugim kwartale br.) oraz Chiny (spadek z 6,9% w drugim kwartale 2017 roku do 6,7% w drugim kwartale br.). Słabnące nastroje oraz wszechobecna niepewność związana z wojną handlową czy ryzykami politycznymi nie wróżą poprawy. Również dynamika inflacji powinna nieco skorygować i także zmierzać w niedługim czasie do swojego maksimum w obecnym cyklu.


Zapisz się do newslettera F-Trust aby otrzymywać darmowe materiały edukacyjne


Warto też zweryfikować model gospodarczy oparty o dane makro z wynikami poszczególnych klas aktywów. Akcje – od początku roku indeks MSCI World liczony w dolarze bez reinwestowanych dywidend dał 3,4%, ale gdy odejmiemy rynek amerykański, to stopa zwrotu jest już ujemna i wynosi -4,3% (wyceny na 31 sierpnia br.). Obligacje – rentowności amerykańskich „dziesięciolatek” wzrosły od początku roku z 2,4 do 2,9%, co odbiło się na wycenie długu. Również surowce nie dają różowych perspektyw. Trwające od połowy 2017 roku zwyżki notowań koszyka surowców zebranego w CRB Index zakończyły swoją fazę wzrostu w maju br. (YTD wynik to -1,81% na dzień 7 września br.).

W tej sytuacji aktywem, które w tym roku powinno dominować w portfelu klienta detalicznego oszczędzającego w długim terminie jest gotówka w formie depozytu lub funduszu pieniężnego. Uzupełniłem zaś akcje z sektora nowych technologii. Wracając do czysto koniunkturalnego podejścia możemy zerknąć na zachowanie się rentowności obligacji amerykańskich, gdzie cykliczne dołki w ostatnich pięciu okresach powtarzają się średnio co 49 miesięcy. To proste podejście sugeruje koniec fazy spowolnienia gospodarczego na trzeci kwartał 2020 roku. Nieco wcześniej rynek akcyjny powinien już dyskontować tą zmianę, co będzie oznaczało czas na akumulację akcji. Obecna w portfelu gotówka (dług krótkoterminowy) w miarę słabnięcia wzrostu inflacji powinna wydłużać swoje duration. W tym czasie wycena akcji w ujęciu globalnym powinna znacząco się zmienić, a rynek przejść proces oczyszczenia z tych podmiotów, które za bardzo wystawiły się na ryzyko w czasach prosperity.

Tyle sugeruje model alokacji aktywów w ramach cyklu koniunkturalnego. Uczestnicy rynku powinni zatem obserwować różnice między rzeczywistością a modelem i odpowiedzieć sobie na pytanie o przyczynę rozbieżności i w ten sposób identyfikować okazje inwestycyjne. Interesująca będzie też odpowiedź na pytanie, w jaki sposób rewolucja technologiczna, bagaż długu oraz ingerencja banków centralnych wpłyną na zachowania się modelu i wyceny poszczególnych aktywów.

Jędrzej Janiak
Analityk F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 13 września 2018 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,