EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 900 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Kto będzie nowym championem? – Andrzej Miszczuk dla Gazety Giełdy Parkiet

Korekta czy zmiana kierunków wzrostu?
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

W ostatniej, głośnej walce bokserskiej, Anthony Joshua przegrał z Andy Ruizem, choć bookmacherzy obstawiali triumf tego pierwszego 57 do 1. Kto postawił na Ruiza wygrał krocie. W giełdowym świecie lepiej jednak patrzeć na wyniki długoterminowe, bo pieniądze można zarabiać w dobrze wybranej dziedzinie przez wiele lat z pewna regularnością.

Większość analityków i inwestorów patrzy na giełdę z perspektywy krajowej. Mniej mówi się o indeksach sektorowych czy branżowych, chociaż popularność funduszy inwestujących w wybranych rodzajach spółek jest coraz większa. Wystarczy przypomnieć fundusze zdrowia lub biotechnologii, technologiczne, telekomunikacyjne, inwestujące w złoto lub energetykę. Wiemy, że kto nie inwestował w ostatnich latach w spółki amerykańskie, nie osiągał dobrych wyników. Warto spojrzeć w jakich sektorach można było w ciągu ostatnich pięciu latach zarobić najlepiej. Czy te ostatnie lata potwierdzą obecny trend, czy może pojawi się nowy lider sektorowy?


Zapisz się do newslettera F-Trust aby otrzymywać darmowe materiały edukacyjne


Zacznę od tych sektorów które można było w ciągu ostatnich pięciu lat pominąć – surowce i telekomunikacja. W Europie i na rynkach rozwijających się telekomunikacja przyniosła straty, nieco lepiej spisały się spółki amerykańskie. Następny nieciekawy sektor to surowce, gdzie stopa wzrostu wyniosła średnio 5,8% rocznie, ale były też spółki, na których można było sporo stracić. Niewielkie zyski dały spółki usług użyteczności publicznej (8,6%), a i tu były spółki przynoszące straty.

Łatwiej zarobić pieniądze będąc w dobrym sektorze, ale nawet dobre sektory mają spółki, które spisują się źle. Średni, roczny zwrot spółek krajów rozwiniętych i rozwijających MSCI All countries, w euro i z dywidendą, wyniósł w ostatnich pięciu latach 9,66%. Było kilka sektorów osiągających wynik zbliżony do średniego, np. sektor przemysłowy (9,1%), ale były tam spółki zbrojeniowe i lotnicze, które pozwoliły zarobić średnio 16%. Poniżej średniej znalazł się sektor finansowy (8%), a także sektor konsumpcji bieżącej (9,1%), ale z drugiej strony wielu inwestorów chciałoby otrzymywać średniorocznie 9,1% na swoich depozytach.

Czas na sektory zwycięskie. Sektor konsumpcji dóbr trwałego użytku przyniósł 11,6%, ale była tu grupa spółek, która dała wyśmienite rezultaty – internetowa sprzedaż detaliczna 33,3% rocznie. Powyżej średniej był też sektor zdrowia (10,9%), ale spółki produkujące urządzenia medyczne dały wynik powyżej 20%. Mistrzem wagi ciężkiej ostatnich pięciu lat został jednak sektor informatyki z wynikiem 19,4%. Nie było w tej branży spółek, które przyniosły straty, a najlepiej zachowały się spółki z dziedziny usług informatycznych i oprogramowania, które dały zarobić ponad 20%.

Tak wyglądał nasz giełdowy świat przez ostatnich pięć lat. Czy w kolejnych latach będą dominowały te same sektory i branże? Nadchodzące spowolnienie raczej zmieni ten krajobraz. Nowych mistrzów trzeba szukać wśród spółek nowych technologii i szerokiej dystrybucji.

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 13 czerwca 2019 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,