EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 900 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Korekta czy zmiana kierunków wzrostu? – Andrzej Miszczuk dla Gazety Giełdy Parkiet

Korekta czy zmiana kierunków wzrostu?
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

Inwestorzy mogą się cieszyć, a historycy odnotują, że polskie dziesięcioletnie skarbówki mają rentowność niższą od dziesięciolatek amerykańskiego skarbu. Nastąpiło to po miesięcznej korekcie cen akcji na całym świecie. Trend spadkowy, do 3,5%, miały w tym roku rentowności dziesięcioletnich skarbówek chińskich, rosyjski dług wystrzelił powyżej 9%, Indii powyżej 8%, a Turcji przekroczył 20%, aby w listopadzie wrócić do 16%. Rentowności powyżej 3% zdecydowanie przyciągają inwestorów. Nawet jeśli inflacja stale się podnosi i magiczny poziom 2% łatwo przekroczyć. Rosną płace, rosną koszty, rośnie inflacja. W zasadzie nie powinniśmy mówić „inflacja”, bo to pojęcie było używane przy dużo wyższych wzrostach cen. Możemy śmiało mówić o utrzymującym się i umiarkowanym wzroście kosztów i płac. Czy ten fakt może zmienić trendy rynkowe?

Inwestorzy są przyspawani do idei wzrostu, wciąż szukają tego, co rośnie. Oczywiście mówimy o sprzedaży, zyskach i marżach. Ale rynki finansowe będą musiały zmierzyć się teraz z innymi wzrostami – kosztów, stóp procentowych, konkurencji na rynku pracy. Kto na tym wygra? Gdzie trzymać pieniądze?

W miarę wzrostu rentowności możemy spokojnie zacząć podnosić udział długu w naszych portfelach, ale nadal warto trzymać akcje, wszak to są spółki prowadzące realne biznesy. Wiele z nich będzie korzystało ze wzrostów cen i inflacji, podobnie jak poprzednio były spółki korzystające ze spadków cen i niskich stóp procentowych. Być może będziemy świadkami kolejnego, przełomowego wzrostu dzięki zmianom technologicznym? Może czas na masowe zmiany w energetyce, transporcie, w automatyzacji usług? Spółki-pionierzy w tych dziedzinach, jak zawsze, zgarną premię pierwszeństwa. Skorzystają na tym również pionierscy inwestorzy.

Wracając do październikowej korekty i niechętnie wypatrywanej recesji. Brak wykwalifikowanych rąk do pracy i wysokie koszty zatrudnienia zawsze dawały nowatorskie pomysły przedsiębiorcom. Brak lub drogie surowce zmuszały do szukania substytutów. Tak więc ta obecna i wiele następnych korekt dadzą nam szansę zainwestowania razem z pomysłowymi przedsiębiorcami. Oni będą w wielu różnych krajach. Ostatnio najwięcej było ich w Stanach Zjednoczonych. Tam najłatwiej ich znaleźć, bo są liczni i mają sprzyjające warunki rozwoju.


Zapisz się do newslettera F-Trust aby otrzymywać darmowe materiały edukacyjne


Na zakończenie warto przypomnieć kilka liczb dla zniechęconych rynkiem akcji. Po październikowej korekcie nie musimy współczuć akcjonariuszom. Na amerykańskich akcjach przez ostatnie dziesięć lat zarabiali średnio, łącznie z dywidendą, 13,52%. To znaczy, że w tym okresie ich 100 dolarów urosło do 355,4 dolarów. W Japonii, gdzie stopa średniego wzrostu wyniosła tylko 6,22%, 100-dolarowy banknot zmienił się w 182,8 dolarów, w Niemczech, przy rocznej stopie wzrostu 7,2%, urósł do 200,4 dolarów, a w Chinach ze stopą wzrostu 10,51%, do 271,6 dolarów. Czy w nieruchomościach mogliby równie dobrze zarobić?

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 8 listopada 2018 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,