EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 1,2 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Gospodarka rośnie, co z surowcami? – Andrzej Miszczuk dla Gazety Giełdy Parkiet

wzrost ryzyka
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

PKB Stanów Zjednoczonych w drugim kwartale tego roku wzrósł o 4,1% (2,8% rdr), a prezydent Trump spodziewa się jeszcze lepszych wzrostów. Ciekawe, że tak dobremu wzrostowi amerykańskiego PKB nie towarzyszą silniejsza inflacja i wzrost cen surowców oraz materiałów. Niektórzy specjaliści od długu nieśmiało podpowiadają, że nie będzie już silniejszych wzrostów gospodarki i z tego powodu nie należy oczekiwać dalszych podwyżek stóp procentowych w USA.

Od początku tego roku wszyscy patrzymy na wzrosty cen akcji sektora technologii i informatyki, ponad 14%, oraz spadek lub płaski ruch na akcjach innych sektorów. Do tej pory nie powiodła się zamiana sektora IT na spółki z przemysłu wydobywczego i metali. Czy można jeszcze czekać na wzrosty cen metali przemysłowych i szlachetnych? Skoro cena ropy poprawiła się o blisko 14% i spółek naftowych o blisko 8%, to może nadejdzie czas metali? Warto uściślić, że w grupie materiałów mieliśmy w tym roku dobre wzrosty cen akcji przemysłu papierniczego i drzewnego, w EM nawet 20%, a w Europie ponad 13% (w dolarach).

Cena złota straciła w tym roku ponad 6%, srebra 8,5%, miedzi 16%. Akcje przemysłu wydobywczego i metali straciły blisko 2%, a materiałów budowlanych ponad 10%. Spadki cen wyraźnie przyspieszyły w lipcu. Warto więc postawić sobie pytanie, czy to jest punkt przełamania? Od wielu miesięcy rynki żyją złymi wiadomościami o wojnie handlowej, nowych cłach i retorsjach wobec USA. Wdawało się, że nikt nie chce ustąpić i wojna handlowa rozwinie się na dobre. Po wyczerpaniu argumentów i kiedy skutki nowej polityki handlowej Donalda Trumpa stały się odczuwalne także dla konsumentów i przemysłu amerykańskiego, pojawia się nadzieja na racjonalne porozumienie. Zaczynają się właściwe rozmowy, ze znajomością światowej sytuacji gospodarczej, która wymaga wsparcia. Świadomość potrzeby wsparcia gospodarki może przechylić szalę na rzecz porozumienia między USA i resztą świata. To jest dobra wiadomość także dla surowców i metali.


Zapisz się do newslettera F-Trust aby otrzymywać darmowe materiały edukacyjne


Fundamentalnie mamy nadal dobry wzrost gospodarczy w późniejszej jego fazie. Spadły zapasy i zracjonalizowano wydobycie w obawie przed słabnącym popytem. Nawet sytuacja na rynku produktów rolnych zdaje się wyglądać lepiej niż to widzą rynki finansowe. Spada także wrażliwość rynków finansowych na zapowiedzi o wojnie handlowej i kolejnych działaniach administracji celnej. Popyt na surowce i materiały zdaje się być nadal solidny, a nawet wzrasta. Dowodem na to może być rynek ropy, gdzie kraje OPEC zwiększyły ostatnio produkcje o blisko 2%, a podaż amerykańska nadal wzrasta. Chińskie zaciskanie pasa odbiło się wyraźnie na cenach metali, ale jest teraz nadzieja na politykę wsparcia gospodarki i powiększenie popytu. Same budownictwo może dać szybki bodziec do wzrostów. Zwalczanie skutków ceł amerykańskich zmusza rząd Chin do ponownego stosowania polityki łatwego pieniądza i powinno to dać wzrost popytu na metale.

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 2 sierpnia 2018 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,