EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 900 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Fundament portfela inwestycyjnego – Andrzej Miszczuk dla Gazety Giełdy Parkiet

Korekta czy zmiana kierunków wzrostu?
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

W maju 2012 roku na nowojorskiej giełdzie zadebiutowały akcje Facebooka. Jedna kosztowała 38 dolarów, ale pierwszego dnia ich cena na chwilę podskoczyła do 45 dolarów, aby ostatecznie zakończyć dzień ponownie na 38 dolarach.

Kilka miesięcy później, 4 września 2012 roku, cena akcji spadła do 17,5 dolarów. Tak więc inwestorzy, którzy kupili akcje Facebooka w pierwszych dniach ich obecności w obrocie publicznym, a sprzedali we wrześniu 2012 roku, dokonali złej transakcji. Inaczej to wygląda z perspektywy osób, które w tym okresie kupiły akcje spółki i zatrzymali te walory do lipca 2018 roku, gdy osiągnęły one cenę ponad 200 dolarów. Wystarczyło poczekać sześć lat i dziesięciokrotnie pomnożyć zainwestowane pieniądze.


Zapisz się do newslettera F-Trust aby otrzymywać darmowe materiały edukacyjne


Przytaczam ten przykład, bo on wyraźnie pokazuje, jak ważną rolę w inwestowaniu odgrywa horyzont czasowy. To właśnie on ma fundamentalne znaczenie dla stanu naszych portfeli. Warto o tym pamiętać zwłaszcza obecnie, w dobie dużej zmienności. Sądzę, że w 2019 roku będzie ona wprawdzie mniejsza niż w ubiegłym roku, gdy była ponownie na szczytach, ale nie powinniśmy się raczej łudzić, że na parkietach będzie równie spokojnie jak w 2017 roku, który z kolei był najspokojniejszy od stu lat.

Nie zmienia to jednak faktu, że inwestorzy muszą się oswoić ze zmiennością, bo ona zagościła na parkietach na dłużej. Nie jest to łatwe, bo częstotliwość zmian oraz ich amplituda zwłaszcza u mniej doświadczonych inwestorów wywołuje nieracjonalne, a często wręcz panikarskie reakcje. Z reguły ze szkodą dla ich pieniędzy.

Wysoka zmienność nie sprzyja inwestowaniu, bo spekulacyjne kupowanie i sprzedawanie nie zawsze musi okazać się trafne. Znacznie łatwiej inwestować przy niskich zmiennościach i czytelnym trendzie cenowym. Wykorzystywanie tzw. okazji może być przy odrobinie szczęścia bardzo trafne, ale to nie jest, delikatnie mówiąc, regułą. Lepiej przeczekać mało stabilny okres i włączyć się ponownie do rynku, gdy trend zostanie lepiej zarysowany. Dla inwestorów instytucjonalnych, podobnie jak dla analityków i specjalistów inwestycyjnych, dobrze znających swoje spółki, ich akcje i obligacje, obecny okres jest okazją do zawierania transakcji po korzystnych cenach. To są inwestorzy długoterminowi. Ich cel działania wyznaczony jest przez pięcio-, dziesięcio-, a nawet dwudziestoletni horyzont. Tym różnią się od inwestorów detalicznych, nastawionych na krótkie okresy inwestycyjne i dokonujących częstych transakcji. A im więcej transakcji, tym więcej okazji do pomyłek.

Inwestorzy indywidualni są szczególnie podatni na nieoczekiwane wydarzenia, takie jak katastrofy naturalne, zdarzenia polityczne, ogłoszone wyniki spółek lub dane makrogospodarcze. Inwestorzy długoterminowi pracują w ramach założonych strategii. W takiej sytuacji nie są potrzebne częste zmiany i duża ilość transakcji. Tacy inwestorzy są elementem stabilizującym rynki. Jeśli inwestujemy długoterminowo, warto obserwować ich poczynania.

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 24 stycznia 2019 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,