EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 750 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Dywersyfikacja czy koncentracja? – Robert Kośka dla Gazety Giełdy Parkiet

Wartościowe czy wzrostowe? – Robert Kośka dla Gazety Giełdy Parkiet
Robert Kośka, Dyrektor Sprzedaży F-Trust; Makler Papierów Wartościowych

Podstawy finansów zalecają inwestowanie w zdywersyfikowany portfel. Uważa się, że dywersyfikacja ogranicza zarówno ryzyko, jak i jego zmienność. Taki portfel może obniżyć ogólny poziom ryzyka, ale też zmniejsza potencjalne zyski. A im szerszy portfel inwestycyjny, tym bardziej jest prawdopodobne, że będzie on odzwierciedlał wyniki całego rynku. Ponieważ wielu inwestorów dąży do pokonania rynku, może zechcieć rozważać kwestię jego koncentracji. Chociaż dywersyfikacja jest dobrym sposobem na zachowanie bogactwa, koncentracja jest często lepszym sposobem na zbudowanie majątku.

Jest kilka sposobów na dywersyfikację. Można inwestować w kilka różnych klas aktywów lub w różnych sektorach. Posiadanie funduszy technologicznych, jak i surowcowych zapewnia większą dywersyfikację niż posiadanie tylko funduszy technologicznych. W zróżnicowaniu pomaga inwestowanie w fundusze rynków zagranicznych, a także w te o różnych strategiach, takich jak akcje wzrostowe lub inwestujące w wartość. Najwyższy poziom dywersyfikacji można osiągnąć inwestując w różne klasy aktywów. Obligacje są znacznie mniej zmienne niż akcje, a obligacje skarbowe często rosną, gdy akcje spadają. Towary to kolejna znacząca klasa aktywów o innym wzorcu zwrotu.


Zapisz się do newslettera F-Trust aby otrzymywać darmowe materiały edukacyjne


Właściwa dywersyfikacja zależy od osobistych celów, tolerancji ryzyka i preferowanych strategii inwestycyjnych, które trzeba rozważyć w spersonalizowanych ramach. Zróżnicowanie inwestycji obniża ogólny poziom zmienności i potencjalne ryzyko. Kiedy inwestycje w jednym obszarze osiągają słabe wyniki, inne pozycje w portfelu mogą równoważyć straty. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy inwestorzy posiadają aktywa ujemnie skorelowane. Znaczna dywersyfikacja stanowi też problem i może mieć niekorzystny wpływ na portfel inwestycyjny. Szeroko dywersyfikacja wymaga dodatkowej pracy, aby uzyskać równowagę portfela. Gdy już się ją osiągnie, problemem jest jego monitorowanie. Zwiększa to ryzyko, ogranicza potencjalne zyski i przynosi w efekcie przeciętne wyniki. Portfele inwestycyjne dające najwyższe zwroty inwestorom, zwykle nie są bardzo zróżnicowane.

Pozycje skoncentrowane w konkretnych akcjach lub sektorach znacznie zwiększają majątek. Taka pozycja pozwala też lepiej monitorować jakość jego lokat. Najlepszą ścieżką dla inwestora może być dążenie do niewielkiej różnorodności, koncentrując się przede wszystkim na wyborze inwestycji wysokiej jakości. Inwestycje te należy wybierać przy użyciu preferowanej strategii, takiej jak inwestowanie we wzrost, dochód lub w wartość. Ważna jest również osobista tolerancja ryzyka i ogólne cele inwestycyjne. Przy tworzeniu portfela inwestycyjnego należy wziąć pod uwagę poziom dywersyfikacji, lecz nie powinien on być najważniejszym czynnikiem. Głównym celem portfela inwestycyjnego powinno być zawsze zaspokajanie osobistych celów i potrzeb finansowych indywidualnego inwestora.

Robert Kośka
Dyrektor Sprzedaży w F-Trust SA; Makler Papierów Wartościowych

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 20 lutego 2020 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,