EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 900 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Czy może być lepiej? – Andrzej Miszczuk dla Gazety Giełdy Parkiet

wzrost ryzyka
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

W ostatnim czasie w inwestycjach giełdowych posuwamy się nieco „na wyczucie” lub – mówiąc bardziej dobitnie – „po omacku”. Nikt kto zawodowo zajmuje się giełdą nie zgodzi się z tą opinią, ale patrząc z punktu widzenia klientów i słuchając ich opinii można odnieść wrażenie, że bardzo wielu z nich nie jest pewnych w jaki sposób skonstruować swój portfel inwestycyjny. Najlepszym na to dowodem jest wielkość środków zgromadzonych na kontach depozytów gotówkowych. Czy to słuszna strategia?

Jesteśmy w okresie napięć międzynarodowych, przegrupowań sojuszniczych i zmian układu sił. Duże zmiany następują na Bliskim Wschodzie, który może się stać bankierem świata, a jest odpowiedzialny za poziom cen ropy i gazu. Azja się przegrupowuje i ma ambicje wychodzące daleko poza granice tego regionu. Tutejszy wzrost gospodarczy jest kluczowy dla wszystkich innych regionów. Europa stawia czoła wielu wyzwaniom, ale czy ma argumenty, które pozwolą się jej utrzymać w czołówce światowego wzrostu? Mamy wreszcie USA, bez wątpienia przodującą gospodarkę i światowego lidera w wielu dziedzinach, z innowacjami na czele. Gospodarka amerykańska przyspiesza, rośnie tam także inflacja.

Wróćmy do spraw finansowych i budżetowych. Zadłużenie publiczne w USA, Japonii, Chinach i w Europie jest nie lada obciążeniem. Oczekiwaliśmy inflacji, która ulżyłaby tym zadłużonym gospodarkom i zredukowała poziom ich długu. USA powoli wchodzą w taką fazę i jest nadzieja, że za nimi pójdą inne kraje. Wzmocnienie dolara jest wyrazem wzrostu zaufania do gospodarki amerykańskiej.


Zapisz się do newslettera F-Trust aby otrzymywać darmowe materiały edukacyjne


Dobra gospodarka, wzrost, umiarkowana inflacja, silniejsza waluta, rosnące zyski spółek – wiele elementów makro i mikro mocno zsynchronizowanych ku lepszemu. Podobnie można mówić o wielu krajach. A więc czy może być jeszcze lepiej? Zaryzykujemy tezę, że może być lepiej, ale nie wiemy jak bardzo lepiej i na jak długo. Warto pamiętać, że giełda nie zawsze jest zsynchronizowana z gospodarką. Jej wzrost lub spadek bywają ruchem odwrotnym od trendów gospodarczych. Na szczęście nie zdarza się to często. Zatem kwoty gotówki rosnące na rachunkach depozytowych, utrzymywanie dużej części środków w papierach dłużnych, to mogą być te ruchy wyprzedzające wśród inwestorów obawiających się nadchodzącej korekty cen akcji. Do tej pory rok 2018 był bardzo zmienny, podobnie było w kilku innych okresach wyprzedzających znaczącą korektę giełdową. Ale giełda jest na ogół dość racjonalna. Chyba, że inwestorzy dadzą ponieść się emocjom. Przypomnieć wypada chociażby wzrosty giełdowe w styczniu tego roku, gdy ruszyły zakupy tych inwestorów, którzy przegapili rok 2017. Po tej fali nastąpiły dwie wyraźne korekty.

Co wypada czynić teraz? Przy niskiej zmienności, jaka powoli powraca na globalne rynki kapitałowe, łatwiej dokonywać zakupów akcji spółek z wybranych sektorów i regionów. A informacje o rosnącej inflacji powinny przyciągać bardziej do wybranych akcji niż do długu.

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 15 marca 2018 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,