EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 1 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Czy Europa jest jeszcze coś warta?– Andrzej Miszczuk dla Gazety Giełdy Parkiet

Czy Europa jest jeszcze coś warta? Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

Akcje europejskie krajów rozwiniętych w ubiegłym roku straciły 3,2% (w tym Wielka Brytania 17,9%), a europejskie rynki wschodzące aż 19,7%. W tym czasie USA zarobiły 10,75%, Japonia 5%, Chiny 18,8%, Korea 32,7%. Ale ostatni kwartał 2020 roku pokazał, że akcje europejskie są coś warte, cała Europa zyskała od października 10,8%, a Austria nawet 41%.

Ostatni kwartał wskazuje na zmianę zainteresowania inwestorów, na tzw. rotację i Europa jest na celowniku ze względu na swoją niską wycenę. Można więc liczyć na dalsze wzrosty, szczególnie jeśli aktywność M&A nadal będzie się rozwijała. W ubiegłym roku wyniosła 3,6 bln dolarów, szczególne natężenie przypadło na drugą połowę roku, i są to rekordowe wielkości od 2008 roku. Koszt kapitału jest historycznie niski, a nadzieja na dalsze wzrosty i poprawę gospodarczą uzasadniona.

W Europie spółki mają niższą wycenę niż w USA i to wykorzystują spółki amerykańskie, a czasami również azjatyckie. To dobry sygnał dla giełd europejskich. Ilość taniego kapitału na rynku i chęć płacenia za wzrost będą nadal napędzały ten trend. Ale pojawiają się dylematy. Kto kogo może kupować lub przejmować? Trump wprowadził nieco zamieszania na rynkach i Europa dzisiaj także patrzy inaczej na Chiny. Nakaz wyłączenia niektórych spółek chińskich z giełdy NYSE ogranicza im dostęp do finansowania. Fiat i PSA się łączą, Volvo jest już chińskie, ale czy inne cenne spółki będzie łatwo przejąć? Czy zadziała ochrona interesów strategicznych?


Zapisz się do newslettera F-Trust aby otrzymywać darmowe materiały edukacyjne

 Zgoda na przesyłanie informacji handlowej Wyrażam zgodę na otrzymywanie od F-Trust SA, informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
 Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez F-Trust Spółka Akcyjna w celach marketingowych teraz i w przyszłości. Ponadto oświadczam, iż zostałem poinformowany, że administratorem danych osobowych jest F-Trust Spółka Akcyjna z siedzibą w Poznaniu, ul. Półwiejska 32, 61-888 Poznań, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000397407. Celem zbierania danych osobowych jest wykonywanie usług pośrednictwa finansowego. W celu wglądu, poprawienia lub usunięcia danych osobowych powinienem się skontaktować z F-Trust Spółka Akcyjna.

Chińskie podejście do inwestorów zagranicznych pozwalało tylko na JV i wymagało transferu technologii. Dzisiaj firmy chińskie zdobywają przewagę nad konkurentami zagranicznymi, rozwijają wartościowe, strategiczne produkty i usługi w swoim kraju oraz w USA i Europie. Przykład chińskich producentów samochodów, w tym elektrycznych, daje do myślenia.

Podczas niemieckiej prezydencji UE podpisała długo oczekiwaną umowę inwestycyjną z Chinami. Co ta umowa wniesie do współpracy z Chinami i jak to odbiorą Amerykanie? Są obawy o relacje gospodarcze z Chinami i szkody jakie firmy europejskie mogłyby ponieść. Chodzi głownie o Niemcy. Chiny są dla Niemiec największym partnerem handlowym. W 2019 roku wartość ich handlu to 206 mld euro. Z tego powodu ograniczanie handlu z Chinami przez USA nie było dla Niemiec korzystne, a zerwanie dostaw z Chin może przeszkodzić w europejskim rozwoju. Nowa umowa dodaje Europie siły.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt, dla którego Europa jest ważna – rynek kapitałowy. Londyńskie City, źródło kapitału, po Brexicie jest zmuszone szukać nowej roli, gdy znaczenia nabierają Frankfurt, Amsterdam i Paryż. Aż 40% działalności finansowej na świecie jest obecnie robione w Azji, udział Europy spadł z 20% w 2006 do 13%. Ale w Europie nadal znajdują się olbrzymie kapitały i fundusze, które szukają inwestycji. Może to one będą źródłem inspiracji do podniesienia wartości giełdowej w Europie?

Andrzej Miszczuk Główny Strateg F-Trust SA
Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 07 stycznia 2021 r.


Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,